Manyeto-emc test ?

Başlatan Maxim, 05 Eylül 2014, 15:42:57

mustafa_cmbz

Benimde merak ettiğim birşey var.Konumuza da yakın gibime geldi.

7805 in giriş ve çıkış uçlarına atılan 1n4007 nin ne gibi bir işlevi var acaba ?

z

Verdigin semada o diyodun hic bir anlami yok.

Eger cikista transistor olmasaydi, 78xx cikisinda buyuk bir kapasitor olsaydi cikis voltaji da bu kapasitorden alinsaydi;

78xx in voltaj giris bacagi ile GND arasinda da buyukse bir yuk olsaydi (mesela lamba, iri bir fan vs) bu durumda elektrik kesildiginde cikisdaki kapasitor uzerindeki voltaj 78xx icinden voltaj giris bacagindaki yuku cip icinden beslemek isteyecek ve regulatoru bozacakti.

Bu diyodu bagladiginda elektrik kesildiginde cikis kapasitorundeki voltaj bu diyod uzerinden giris tarafindaki yuke dogru bosalacak ve regulatoru koruyacakti.

Sonuc olarak istisnai bir durum icin bu doyod eklenir. Giris tarafinda yuk yoksa bu diyodu kullanmanin mantigi yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

O diyodun bir faydasıda,
Bir an için regüle elemanını,
giriş tarafı collector ve çıkış tarafı emetör ucu olan NPN transistör olarak düşünün,
veya tersi,
giriş tarafı emeter ve çıkış tarafı collector ucu olan PNP transistör olarak düşünün,

zaten eleman tümleşik yapıda olsada temeli bu mantık üzerinedir (GND ye göre + çıkışlı regüle elemanları için)
Bu elemanın sol tarafı sağ tarafından daha + değerde olur. Bu doğru polarmalanma halidir.

Çıkışta motor gibi endüktif yük varsa veya herhangi tipte yüksekce ripl ureten bir cihaz varsa (mesela RF amplifikatör gibi),
Bu oluşan ripl, regüle elemanının çıkış gücünü bastırabilecek enerji miktarında ve regüle elemanının girişindekinden daha yüksekce voltaj değerinde ise,
Regüle elemanı, kendi gücünü aşan bu anlık değeri bastıramayacak ve elemanın çıkış pini giriş pininden daha yüksek gerilime maruz kalacak.
Bu bastırıcı voltaj ters bir voltaj değilsede (GND ye göre +), giriş pinin mevcudundaki voltaj değerini aşınca, regüle elemanının çıkışından voltaj basmış gibi bir durum oluşur, bunun bir anlamıda olması gereken polarmalanmaya göre ters voltaj basmak gibidir.

Diyot bu durumda devreye girer ve bu ters gerilim miktarını 0,7V gibi sınırlar. Ters gerilim bu değere düşürülünce elemanın zarar görme ihtimali çok azalır.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Maxim

1N4007 daha iyi gibi gözüküyor
skop ile denedim

1N5819 ne varsa geçiriyor
ama 4007 kısmen daha iyi

fbkaya

Alıntı yapılan: Maxim - 02 Ekim 2014, 08:26:41
1N4007 daha iyi gibi gözüküyor
skop ile denedim

1N5819 ne varsa geçiriyor
ama 4007 kısmen daha iyi
1n4001 daha iyi sonuc verebilir, elinizde varsa denermisiniz ?
Ve iki 1n4007 yi seri bağlayip sonucu karsilastirip paylasirmisiniz, merak ediyorumda :)

learner

@Maxim görüntü koyma imkanın varmı?

Maxim

Alıntı yapılan: fbkaya - 02 Ekim 2014, 09:18:52
1n4001 daha iyi sonuc verebilir, elinizde varsa denermisiniz ?
Ve iki 1n4007 yi seri bağlayip sonucu karsilastirip paylasirmisiniz, merak ediyorumda :)
Alıntı yapılan: learner - 02 Ekim 2014, 09:20:39
@Maxim görüntü koyma imkanın varmı?

2 tane seri 4007 fark etmiyor denemiştim, bir avantaj sağlamadı yani.

dün devreyi düzeneği dağıttım kaldırdım
olmuyor bence manyeto ile test (arkı şaseye veya beslemeye atlatarak)
ne yaparsan yap mutlaka ya pic resetliyor ya görüntü karışıyor
çünkü çok ciddi manyetik alan var, öyle böyle değil
skobun probları boşken bile ekranda kaç yüz volt sıçramalar oluyor, havadan kapıyor. (pilli skop)