Transistör hesabı...?

Başlatan Veli B., 22 Nisan 2005, 21:11:27

Veli B.

Arkadaşlar merhaba,
Bir transistör sürerken base, emiter ve kollektör dirençlerini nasıl hesaplarsınız.
Transistör sürme konusunda önerileriniz, tecrübeleriniz nelerdir.?

Prof.EleCTroN

katana sorunu daha açık yazabilirmisin ?

GreeN

Terörü Lanetliyoruz.

CaFFeiNe

mesela NPN bir transistörle bir yükü anahtarlayağız (led, röle vs.)

örneğin
yük akımı : 100mA
transistör kazancı : 400
beyz voltajı : 5V
beyz-emiter voltajı : 0.7V olsun

bu durumda anahtarlama için 100mA / 400 = 0.25mA yeterlidir. Beyzden 0.25mA geçirmek için ise beyze (5V - 0.7V) / 0.25mA = 17.2Kohm bağlamak gerekir...

ama ben atıyorum oraya elimde ne varsa 1K...4K7 arası birşey okadar

tabii bu yazdıklarım basit anahtarlama için anfi gibi geribeslemeli filan uygulamaları bilmiyorum

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "GreeN"http://www.bcae1.com/transres.htm ayrıntılı bilgi var.
Merhaba.
Teşekkürler @GreeN çok hoş animasyonlu anlatımlar var. dier konular da güzel. Keşke türkçe olsaydı da  herkes yararlansa...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Veli B.

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.Sevgili Green gerçekten çok hoş bir link.Kesinlikle incelemeye değer.
Benim istediğim cevaplar Sevgili Caffeine' nin ki gibi cevaplar, farzedin ki elektroniğe yeni başlamış birisiyim ve devre tasarlamak istiyorum.Transistörle (örneğin bir lcd nin back lightını) sürmem gerekli, pic çıkışına nasıl bir bağlantı yapmalı, kaç tane transistör kullanmam gerekli, kullanacağım dirençler nasıl hesaplanmalı,
NPN>NPN mi
NPN>PNP mi
PNP>PNP mi
PNP>NPN mi sürmeli,neden?
dirençlerin güçleri ne olmalı...

Veli B.

Aklıma gelmişken eklemek istedim.Hocamın vermiş olduğu pratik bir bilgi.(saygıyla anarım kendilerini)
Transistörler için normal koşullarda ortadaki harf Base ve Collector polarmalarını verir.

NPN     Ortadaki harfimiz P yani pozitif.
Base            : +
collector       : +
Emitter         : -

CaFFeiNe

basit anahtarlama işleri için yukarıdaki bağlantılar işini görecektir. transistörleri butonla değilde pic veya lojik seviyelerle süreceksen R3 ve R4 dirençlerini koymana gerek yok bu dirençler transistörlerin beyzinin boşta kalmaması için bu dirençleri koymayıp yukarıdaki gibi bir uygulamada parmağını beyze dokundurursan üzerindeki parazitten dolayı transistör iletime geçebilir ve lamba yanar yani transistörlerin istem dışı iletime geçmemesi için gerekiyorlar.

Çoğu durumda transistörleri anahtarlayacağın yükün çekeceği akıma göre seçmen yeterlidir mesela 1A yük anahtarlayacaksan garanti olsun diye 2 veya 3A bir transistör seçmen iyi olur ve böyle yüksek akımları anahtarlayacaksan transistöre soğutucu takman çok iyi olur. Fakat led, küçük röleler, lambalar, LCD ışıkları gibi işler için BC337 gibi transistörler işini fazlasıyla görür.

Ben genelde bu gibi işler için BC337 yi kullanıyorum NPN polarma gözüme ve elime daha yatkın geliyor.

aster

Bir soru; resimdeki L1 ve L2 den hangisi daha parlak/verimli yanar ?

dr_f

Resimdeki devrelerde polarma kuralları hiç göz önüne alınmamıştır. Transistörlerin B-E bölgesine yaklaşık 10,9V. düşer ki bu değerde çok yüksektir. Si. tip transistörde b-e arasındaki gerilim settini aşmak dolayısıyla tr. iletime sokmak için 0,6-0,7V. gerekir. Transistörü anahtar olarak kullanmak için Ic>=B.Ib alırsak tr. doyumda çalışır.

Aster hocam.. Soruna yanıt olarak ben tr. diyorum..

CaFFeiNe

peki B-E bölgesine 0.7V düşürmek için nasıl bir bağlantı yapmamız gerekir?

bu arada doysun gariban transistörcükler aç kalmasınlar  :)

Veli B.

Çok güzel, iyi gidiyoruz arkadaşlar. :D

dr_f

Alıntı yapılan: "caffeine"peki B-E bölgesine 0.7V düşürmek için nasıl bir bağlantı yapmamız gerekir?

bu arada doysun gariban transistörcükler aç kalmasınlar  :)

Bağlantı da bir problem yok.. Gerilim bölücü hesabından haberin var ise
bu hesap ile yapabilirsin, eğer yok ise bir sonraki mesaj da onuda açıklarım..

GreeN

Alıntı yapılan: "katana"Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.Sevgili Green gerçekten çok hoş bir link.Kesinlikle incelemeye değer.
Benim istediğim cevaplar Sevgili Caffeine' nin ki gibi cevaplar, farzedin ki elektroniğe yeni başlamış birisiyim ve devre tasarlamak istiyorum.Transistörle (örneğin bir lcd nin back lightını) sürmem gerekli, pic çıkışına nasıl bir bağlantı yapmalı, kaç tane transistör kullanmam gerekli, kullanacağım dirençler nasıl hesaplanmalı,
NPN>NPN mi
NPN>PNP mi
PNP>PNP mi
PNP>NPN mi sürmeli,neden?
dirençlerin güçleri ne olmalı...

Dostum eğer bir PIC ile bir led sürüyorsan transistore gerek bile yoktur.
Anlatmak istediğim şu, eğer PIC e bağladığın yük 20mA 'i geçiyorsa transistor kullan.Tek transistorü bir noktaya kadar kullanabilirsin.Yük direnci düşük bir değere sahipse  transistörü doyuma ulaştırmak için Rb direncini düşürmen gerekir.Ib akımı artacaktır.20mA kadar artırabilirsin. Bu Noktadan sonra 2 transistor kullan.
(Yükün direnci ve transistorün çeşidi (bc237 2n2222) etkilidir)

2 Transistor kullanırken npn pnp fark etmez.Bütün Olay direnç değerlerini doğru seçmek ve yükün çektiği akım göz önünde bulundurarak doğru transistoru seçmekten geçer.Ama genelde
(anahtarlama pozitif sinyal ise) NPN PNP
(anahtarlama negatif sinyal ise) PNP NPN bağlamanı tavsiye ederim.

Hesaplama;(Ortak emiter)
Vbb=5v (PIC port çıkışı)
Vcc=12v (bir lamba için besleme gerilimi)
Vbe=0.7v (transistor kataloğundan)
B=100(beta akım kazancı)
RL=100 ohm (Lambanın direnci)
Rb direncini hesaplayalım.

Yük üzerinde (transistor ideal) 12v düşsün;
ic=12/100 =0.12 A
ib=ic/B=1.2mA
Rb=(Vbb-Vbe)/İb=3583 ohm çıkar.
Terörü Lanetliyoruz.

aster

Alıntı yapılan: "dr_f"Soruna yanıt olarak ben tr. diyorum..
cevabınızdan bir anlam çıkartamadım ?

tekrar sorayim yukarıdaki resimde bulunan devredeki L1 ve L2 lambalarından hangisi daha parlak yanar ?