3,buçuk Dolara Wifi modülü ESP8266 ve örnek uygulama linki.

Başlatan RaMu, 18 Eylül 2014, 06:37:02

respected

Alıntı yapılan: FxDev - 26 Kasım 2014, 19:30:12
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Modülü aldık ilk denemeleri yaptık, bağlandık vb.
Arkadaşımızın yazdığı program çok faydalı oldu fakat ben C# bağımlısı olarak illa kendiminkini yapacağım diye kasacağım biraz umarım genel geçer bir program olur.

Böylelikle biraz internet vb. derken uygulama alanına AT komutlarına da girmiş olurum. Analog analog nereye kadar :)

Hocam bende modülü aldım ve usb ttl dönüştürücü ile bağladım. AT komutlarına hiç cevap vermedi. 
VCC-CH/PD  3.3V 
GND-GND
TX-RX
RX-TX
RST - GND ve VCC ayrı ayrı denedim. 115200-57600 yanıt yok
Arduino ile bağladığımda modül sorunsuz çalışıyor.
Acaba sorun nedir? Doğrudan bağlanıp AT komutları ile test etmek istiyordum ama beceremedim.

HexfeT

Eğer 3.3v beslemeyi usb-ttl dönüştürücüden alıyorsanız çalışmayabilir. Ben de CP210x çipli çevirici var. Beslemeyi çipin 3.3v çıkışından alınca sorun çıkabiliyor. Bir de eğer yeni firmware yüklü ise default iletişim hızı 9600 baud oluyor sanırım.

respected

Alıntı yapılan: HexfeT - 06 Aralık 2014, 18:30:54
Eğer 3.3v beslemeyi usb-ttl dönüştürücüden alıyorsanız çalışmayabilir. Ben de CP210x çipli çevirici var. Beslemeyi çipin 3.3v çıkışından alınca sorun çıkabiliyor. Bir de eğer yeni firmware yüklü ise default iletişim hızı 9600 baud oluyor sanırım.

Hocam teşekkür ederim. Sorun beslemedenmiş. Farklı bir kaynaktan 3.3 V verince haberleşti.

respected

Alıntı yapılan: FxDev - 07 Aralık 2014, 21:26:00
Arkadaşlar merhabalar,

Şimdi modülümüz ile Wifi ağına girdik. IP'mizi öğrendik. Server kurduk. "SocketTest" adlı programla istediğim pakedi de gönderiyorum. Hatta bilgi de gönderebiliyorum modülden buraya kadar her şey süper! Bunlarla bile her şey yapılabilir basit uygulamalar gibi. Şimdi soru şu, bu IP adresi sürekli değişebilir, doğal olarak bizim modülün bağlantısı da kopup yeniden gelebilir. Peki static IP gibi bir uygulamayı modülde gerçekleştirebilir miyiz? Yoksa hiç bir anlamı kalmıyor yaptığımız olayın!?

Hocam henüz denemedim ama datasheet te
AT+CWDHCP var. Bu dhcp enable ya da disable yapılabiliyor. Böylelikle IP sabitlenebilir diye düşünüyorum. Denersem burada paylaşırım

MrDarK

Alıntı yapılan: FxDev - 07 Aralık 2014, 21:26:00
Arkadaşlar merhabalar,

Şimdi modülümüz ile Wifi ağına girdik. IP'mizi öğrendik. Server kurduk. "SocketTest" adlı programla istediğim pakedi de gönderiyorum. Hatta bilgi de gönderebiliyorum modülden buraya kadar her şey süper! Bunlarla bile her şey yapılabilir basit uygulamalar gibi. Şimdi soru şu, bu IP adresi sürekli değişebilir, doğal olarak bizim modülün bağlantısı da kopup yeniden gelebilir. Peki static IP gibi bir uygulamayı modülde gerçekleştirebilir miyiz? Yoksa hiç bir anlamı kalmıyor yaptığımız olayın!?

Modemin MAC haritasından sabit IP yaptırmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede modem her zaman her mac adresine aynı IP'yi verecektir.

Yaptığım araştırmaya göre henüz bununla ilgili bir AT komutu yayınlanmış değil , fakat eklenecekmiş. Yeni firmware de
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

FxDev

Eklenmesi lazım çünkü bu olmadan modeme erişimimizin olmadığı yerlerde hiç bir işe yaramaz modül. Şimdilik basit bir led yak söndür yapayım diyorum. "SocketTest.jar" adlı bir program buldum gerçekten faydalı bir program.

mesaj birleştirme:: 08 Aralık 2014, 13:24:53

Bu arada yeni firmware yayınlanmış. Sanırım bu dediğimi yapacak kodlar da var ;)

mesaj birleştirme:: 08 Aralık 2014, 00:03:24

Sonunda! Evet arkadaşlar istediğim şey yeni versiyonla yapılmış :) Pek de hoş olmuş!!
Tek sıkıntım artık baudrate değiştirilemiyor, standart 115200 olmuş ama firmwareler güncelleştikçe daha bu çok değişecek gibi.

Statik IP'ye sabitlemek için kullanılacak AT komutu: AT+CIPSTA="192.168.0.0" şeklinde. AT+CIPSTA? ile de sorgu yapılıyor.
Vatana millete hayırlı olsun ;)
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

respected

Modül update için

Update steps
1.Make sure TE(terminal equipment) is in sta or sta+ap mode
ex. AT+CWMODE=3
    OK

AT+RST

2.Make sure TE got ip address
ex. AT+CWJAP="ssid","12345678"
    OK

AT+CIFSR
    192.168.1.134

3.Let's update
ex. AT+CIUPDATE
    +CIPUPDATE:1    found server
    +CIPUPDATE:2    connect server
    +CIPUPDATE:3    got edition
    +CIPUPDATE:4    start start
bu yönergeleri uyguladım. En son beklentim OK cevabı idi ama malesef olmadı. Sürekli bir data gönderiyor ve ne olduğu belli olmayan karakterler. Sanırım modülü bozdum.
Bu kadar kolay bozulmaması lazım ama ne yaptıysam artık cevap vermiyor.

FxDev

@respected: Tekrar manuel firmware yüklemeyi denediniz mi? Ben de deneyeyim sonucu yazarım buraya.

mesaj birleştirme:: 08 Aralık 2014, 08:54:44

AT

OK
AT+CWJAP="******","*****"

OK
AT+CIFSR

+CIFSR:APIP,"192.168.4.1"
+CIFSR:APMAC,"1a:fe:34:9e:61:98"
+CIFSR:STAIP,"192.168.0.140"
+CIFSR:STAMAC,"18:fe:34:9e:61:98"

OK
AT+CIUPDATE

+CIPUPDATE:1
+CIPUPDATE:2
+CIPUPDATE:3
+CIPUPDATE:4

OK

ets Jan  8 2013,rst cause:4, boot mode:(3,7)

wdt reset
load 0x40100000, len 612, room 16
tail 4
chksum 0x12
load 0x3ffe8000, len 788, room 4
tail 0
chksum 0x50
load 0x3ffe8314, len 264, room 8
tail 0
chksum 0x4a
csum 0x4a

2nd boot version : 1.1
  SPI Speed      : 40MHz
  SPI Mode       : QIO
  SPI Flash Size : 4Mbit
jump to run user2

ready
AT+GMR

0018000902

OK

Bendeki dönüş böyle oldu ama eski versiyonu yükledi :) Şimdi tekrar dön yeni versiyonu yükle :)
Komut çalışıyor ama datayı nereden çekiyorsa eski versiyona dönüyor.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

MrDarK

Biraz daha sabır =) Bu modülü hobiciler mi çıkardı şüphe etmeye başladım artık :)

respected

Sorunu çözdüm.  Bendeki versiyon 0018000902-AI03 şeklinde birşeydi.  Bu versiyonda upload yapınca  en son OK beklerken modül tuhaf karakterler gönderiyordu ve ne yapsam artık cevap vermiyordu.
Seri port üzerinden firmware upload moduna aldım
Firmware upload modu için GPIO0 -GND ve GPIO1- VCC yaptım. Bundan sonra eski bir bin dosya seçerek flash a yükledim.  Modül artık çalışıyor.
Şu an  versiyon olarak 0018000902 şeklinde cevap veriyor ve AT komutları çalışıyor. En son versiyon bin dosyasını bulup birde onu deneyeceğim

tayfunaki

merhaba,

son günlerde adini sikça gördüğüm bir modül, kullandiğim sistemler fiyattan dolayi wifi özelliksiz ethernet sadece ve dişardan wifi yada kablodan wifi ye şeklinde çözüyorum fakat on-board ucuz bir wifi rüya gibi geldi ama inceledikçe hayallerim yikildi elbette ama, yinede umut verici şeyler yapabiliyor bu aletçik.

bikaçtane sipariş verdim, 1 paket şeker parasi nede olsa, işe yaramasa dursun oynariz hesabi..

henüz elime ulaşmadi,

amacim HTML web server olarak kullanmak, acaba bu yönde bir html kodlamasi ekleyip browserden izleyen varmi, benim gördüklerim çok basit örneklerdi, örneğin SD içerisindeki Bir html yi  seri porttan dump edebilme hizi veya küçük 10kb bir resmi yükleyebiliyormu? Yoksa bu alet sadece tcp ve ya udp seri wifi dönüştürücü olarakmi düşünülmüş acaba?

MrDarK

Alıntı yapılan: tayfunaki - 08 Aralık 2014, 22:34:29
amacim HTML web server olarak kullanmak, acaba bu yönde bir html kodlamasi ekleyip browserden izleyen varmi, benim gördüklerim çok basit örneklerdi, örneğin SD içerisindeki Bir html yi  seri porttan dump edebilme hizi veya küçük 10kb bir resmi yükleyebiliyormu? Yoksa bu alet sadece tcp ve ya udp seri wifi dönüştürücü olarakmi düşünülmüş acaba?

Daha çok hız ve alan için modülün kendi içine kod yazanlar var yurt dışında, Modül üzerinde ext flash memory barındırıyor. Kendi iç flash'ıda vardır muhtemelen :)

mustafaelektro

Adam windows için kodlama ortamını ayarlamayı ve örnek video paylaşmış.

My Espressif DevKit for Windows + Eclipse IDE
http://www.esp8266.com/viewtopic.php?f=9&t=820

Bu arada http://www.esp8266.com/index.php  forumunda  "Moderator: alonewolfx2" diye bir arkadaş var, Türk diye hatırlıyorum. Belki ayarlayamayanlara yardım eder.

tayfunaki

Arkadaşlar,  yeni Fw elinizde varmidir acaba, dragon daki link kirik anladiğim kadariyla siz yüklemişsiniz, benim modül 9600 boud  versiyon

AT+GMR

0018000902-AI03

bu hiz uzun kod yüklemelerinde olmuyor, 115200 le bağlanmiyor, siz bu hizdamisiniz acaba?

mesaj birleştirme:: 14 Aralık 2014, 19:54:43

- Baud Değitirilebiliyomuş (Bu benim cehaletimmiş)

115200 de html data gönderilemiyor
               AT+CIOBAUD=57600   ile değitirdim.
               max bende 57600 ile çalişiyor.

Diğer bir konuda HTML kodlari yüklerken kod uzunluğu 2048 den fazla ise yükleyemiyor demekki internal socket buffer 2 kb yani tek seferde 2 kb tan fazla bilgi yükleyemiyoruz, Bu sorunu nasil çözebiliriz acaba?

FxDev

https://github.com/espressif/esp8266_at/tree/master/bin

Neyin nereye yükleneceğini de göstermiş. Yeni versiyondan sonra baud değiştirilemiyor fakat static ip olayları güzel.