3,buçuk Dolara Wifi modülü ESP8266 ve örnek uygulama linki.

Başlatan RaMu, 18 Eylül 2014, 06:37:02

tayfunaki

arkadaşlar bu ESP Flash Tool programinin linkini verebilirmisiniz, ben indirdim birtane fakat googlda çikan resimlerdekiyle ilgisi yok ki zaten de yüklemedi, bir hata ettim ve AT update yapayim dedim  modül pert .. mavi işik kirpiyor seri porttan sürekli data gönderiyor. başka bir tik yok.. seri FW yüklemem lazim

Cemre.

http://hackaday.com/2014/12/17/esp-gets-fcc-and-ce/

Modül FCC ve CE sertifikalarını almış. Bayağı bir popülerleşti, peki sizce hala mı kullanılmamalı sahada?
En yakın zamanda benim de almam gerek  ;D

http://www.ebay.com/itm/New-ESP8266-Remote-Serial-Port-WIFI-Transceiver-Wireless-Module-Esp-07-AP-STA-/171524107137?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27efa22b81

tayfunaki

modül fena değil arkadaşlar, değişik fwler yükledim gittikçe ilerletiyorum vakit buldukça. Daha önce enc28j60 W5100 W5200 W5300 chiplerini kullandim bana göre şuandaki en kullanilabilir seri hala wiznetin chipleri çok kararli ve hizli, fiyatlarida fena sayilmaz, fakat bu ESP modülü zaman zaman sapitsada fena değil aslinda LNA si olmadiği halde iphone ve sony - samsung(test edildi)  bir telefondan daha hizli AP yakalayip bağlanabiliyor. UDP data taransferi yapacaksaniz biçilmiş kaftan, iş TCP ye gelince bug lari var daha FW sinin derinlerine giremedim ama açik kaynak oluşu bu chipi çok ilerletir. herhangi bir mcu ile sürülebiliyor oluşu ve fiyati piyasa ürünü yapar bunu ama sahada kullanilirmi zamanla kullanilir. Pic ler de bir zamanlar oyuncakti fakat şimdi endüstriyel uygulamalarin içinde varlar. EMC sorunlari çözüldü falan filan...   Bence izlenmeye değer bir parça.

mustafaelektro

Alıntı yapılan: tayfunaki - 18 Aralık 2014, 11:49:41
fakat bu ESP modülü zaman zaman sapitsada fena değil aslinda LNA si olmadiği halde iphone ve sony - samsung(test edildi)  bir telefondan daha hizli AP yakalayip bağlanabiliyor.
ufak bi düzeltme gerekli "Integrated TR switch, balun, LNA, power amplifier and matching network" yazıyor datasheet içerisinde.

tayfunaki

Alıntı yapılan: mustafaelektro - 18 Aralık 2014, 12:27:13
ufak bi düzeltme gerekli "Integrated TR switch, balun, LNA, power amplifier and matching network" yazıyor datasheet içerisinde.

evt ozaman RF performansi manidar. Düzeltme için Teşekkürler.

FxDev

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

gokhangokcen

Fırat hocam üründen bende tedarik ettim yazmış olduğunuz arayüz sayesinde modüle bağlanabiliyorum gayet güzel bir şekilde ;
AT+CIFSR

192.168.2.6
AT+CWJAP?

+CWJAP:"Denay_Bilisim"

OK

internete bağlandığımı sanıyorum gelen komutlar bu şekilde fakat bir türlü hava durumu raporunu alamıyorum acaba atladığım birşey mi var ?
tcp/udp sekmesinde geldiğimde bağlanma kısmına tıklayınca aldığım hata;
AT+CIPSTART=0,"TCP","api.openweathermap.org",80

Link typ ERROR

buda programdaki ekran görüntüsü;

[IMG]http://i61.tinypic.com/5bd0fq.png[/img]
[IMG]http://i61.tinypic.com/34ycr50.png[/img]
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

FxDev

Evet internete bağlanmışsınız. Sırayla şunları yapın:

1) AT+CIFSR ile IP almış mısınız sorgulayın. Aldığınız IP'yi göreceksiniz. İsterseniz bilgisayardan ilgili IP'ye ping atarak sorgulama yapabilirsiniz. Cihazın aldığı IP'yi sevmezseniz istediğiniz IP'yi IP ve Mac adresi yazan yerden değiştirebilirsiniz.
2) AT+CWMODE=Both
AT+CIPMODE=Normal
AT+CIPMUX=Multiple

yapmalısınız. Buu programda default görebiliyorsunuz zaten. Daha sonra ? ile sorgulama yapabilirsiniz. CIPMUX ile birden fazla bağlantı yapmaya olanak sağlıyor modül.

3) Daha sonra TCP/IP kısmından Client bölümüne geleceksiniz. Önce AT+CIPSTART'a basmalısınız. Link kurulumunu görmeniz lazım yanılmıyorsam Linked yazacak.
4) Son olarak da AT+CIPSEND ile komutumuzu göndereceğiz cevap olarak OK dönüyor ve bilgiler gelmeye başlıyor.

Cihaz ilk açılışta CIPMUX'u single getiriyor. Dolayısı ile ya ID kısmını boş bırakacaksınız ilk başlangıçta ya da CIPMUX'u Multiple yapıp deneyeceksiniz. Sorun olursa yanıtlarım, yakında sitemde bununla ilgili örnek videolar yayınlayacağım.

Kolay gelsin.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

ercan_t

merhaba,

wifi router sız,sadece iki ESP8266 birbiri ile haberleştirebilirmiyiz?

FxDev

Haberleşebilirler gibi görünüyor. Birini access point olarak ayarlayıp, diğeriyle kurduğunuz ağa bağlanıyorsunuz. Bu şekilde olması gerekiyor.

mustafaelektro

Bu aletle ne yapar da para kazanabilirim diyenlere gelsin...
https://store.cosa.com.tr/satin-al

Bu modülle yapıyorlar demedim ama yapılabilir tabiki...

ercan_t

Alıntı yapılan: FxDev - 02 Ocak 2015, 12:38:11
Haberleşebilirler gibi görünüyor. Birini access point olarak ayarlayıp, diğeriyle kurduğunuz ağa bağlanıyorsunuz. Bu şekilde olması gerekiyor.

AP olabilmesi içib AP ninde bir wifi router a bağlanması gerek miyor mu?

FxDev

Bu konuda bir denemişliğim yok fakat olmaması gerekir gibi geliyor. Biri master diğeri slave gibi görülebilir. Denemem lazım, deneyince sonuçları buraya yazarım.

gokhangokcen

fırat hocam yanıtınız için teşekkür ederim, dediğinizi uyguladığımda data dönüşü oldu gelen kodlar şu şekilde;
+IPD,0,749:HTTP/1.1 200 OK
Server: nginx
Date: Fri, 02 Jan 2015 13:27:39 GMT
Content-Type: application/json; charset=utf-8
Content-Length: 461
Connection: close
X-Source: redis
Access-Control-Allow-Origin: *
Access-Control-Allow-Credentials: true
Access-Control-Allow-Methods: GET, POST

{"coord":{"lon":27.14,"lat":38.41},"sys":{"message":0.0226,"country":"TR","sunrise":1420176524,"sunset":1420210942},"weather":[{"id":800,"main":"Clear","description":"Sky is Clear","icon":"01d"}],"base":"cmc stations","main":{"temp":280.445,"temp_min":280.445,"temp_max":280.445,"pressure":1010.9,"sea_level":1034.6,"grnd_level":1010.9,"humidity":100},"wind":{"speed":4.81,"deg":25.5053},"clouds":{"all":0},"dt":1420204888,"id":311046,"name":"Izmir","cod":200}

OK

bloğunuzdaki yazıyı merakla bekliyorum. Birde bize dönen datalar ne olarak geriye dönüyor? çok fazla internet sayfası bilgim yok bunun bir ön izlemesi ya da içinden hangi dataları ayıklayacağız sıcaklağı alabilmek için?
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

FxDev