Ynt: Atmega Harmonik Belası

Başlatan Farukc, 01 Ekim 2014, 17:00:14

erolsar

Aynı konu Pic'lerle ilgili uzun bir süre tartışılmıştı.

Her işlemci her ortamda çelışır,yeterli bilgi ve tedbir ile tabiki;örnekleri çoktur.

Burada konuya hakim olanlar ciddi cevaplar yazmazlar nedense.Belkide meslek sırlarını kolayca vermek istemezler.

Haklı olabilirler

Bu konu da böyle sürüp gider.

mustafa_cmbz

100nf geçici çözüm olabilir.Geçen benim aynısı başıma geldi.kontaktörler çekiyor bıraktığında dediğin gibi lcd karakterleri karışıyor pic sapıtıyordu.PCB tasarımımda power plane kaplama yoktu.Gnd leri umursamadım tek hat olarak dolaştırdım.

İş sarpa sardı.Çıkarttım şimdi pcb yi yeniledim şaseleri pcb üzerinde yaydım besleme hattını giriş kondansatörünün ayağından tek tek aldım.Girişi PI tipi filitre attım dibinde kontaktör çektirip bırakıyorum hemde taramalı tüfek misali yapıyorum bu işi pic banamısın demiyor artık :P

engerex

Yüksek ihtimal kontaktörlerler. 1 tane kontaktörle baş etmek zorken onlarcası var diyorsun.

Farukc

Alıntı yapılan: leblebitozu - 03 Ekim 2014, 21:50:13
Hızlı çözüm istiyorsan devreyi izoleli AC/DC ya da DC/DC konvertör ile beslemeyi deneyebilirsin.

Devremiz 24V-DC ile çalışıyor. Bunuda izoleli bir AC-DC çevirici yardımıyla yapıyoruz. Şebekeden harmonik gelmez gelmez dememin nedeniyde buydu. Fakat yine de bit kontrol etmem de fayda var. Çok teşekkür ederim..

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 04 Ekim 2014, 02:03:53
100nf geçici çözüm olabilir.Geçen benim aynısı başıma geldi.kontaktörler çekiyor bıraktığında dediğin gibi lcd karakterleri karışıyor pic sapıtıyordu.PCB tasarımımda power plane kaplama yoktu.Gnd leri umursamadım tek hat olarak dolaştırdım.

İş sarpa sardı.Çıkarttım şimdi pcb yi yeniledim şaseleri pcb üzerinde yaydım besleme hattını giriş kondansatörünün ayağından tek tek aldım.Girişi PI tipi filitre attım dibinde kontaktör çektirip bırakıyorum hemde taramalı tüfek misali yapıyorum bu işi pic banamısın demiyor artık :P

Belkide tek sorun bu olabilir bizde açıkçası gnd hattını çok önemsemedik. Girişler falan filtreli diye. Bana öyle geliyorku en büyük problem gnd hattında. Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. :)

Alıntı yapılan: erolsar - 03 Ekim 2014, 23:06:13
Aynı konu Pic'lerle ilgili uzun bir süre tartışılmıştı.

Her işlemci her ortamda çelışır,yeterli bilgi ve tedbir ile tabiki;örnekleri çoktur.

Burada konuya hakim olanlar ciddi cevaplar yazmazlar nedense.Belkide meslek sırlarını kolayca vermek istemezler.

Haklı olabilirler

Bu konu da böyle sürüp gider.

:-\

Alıntı yapılan: patasana - 03 Ekim 2014, 21:37:49
Laf ola torba dola.

Kristal gürültüden etkileniyormuş.  Demekki kartta bir gürültü varlığını onaylıyorsunuz. ..

Tüm mesajlarınızda gürültü bu karta giremez diye diretiyorsunuz. Ne şema, ne kod hiç bir şeyde yok. Nasıl yardım alacaksınız ? Birileri geriliyorsa bunun sebebi o kişiler değil. Size yardım etmemek istendiğide yok. Ama bu şekilde olamayacağı kesin.

Yaptığınız devrenin uydu kontrolü yapmadığını varsayarak, devreyi bir bilene göstermenizde çok fayda var.Altı üstü plc türevi bir kontrol cihazından başka ne olabilir?
Keşke herşey sandığınız kadar basit olsa.....

Mucit23

Alıntı yapılan: Farukc - 04 Ekim 2014, 17:24:59
Devremiz 24V-DC ile çalışıyor. Bunuda izoleli bir AC-DC çevirici yardımıyla yapıyoruz. Şebekeden harmonik gelmez gelmez dememin nedeniyde buydu

Besleminin izole olması hic harmonik gelmeyecegi anlamına gelmiyor... Banada kalırsa hala beslemende sıkıntı var.

Şu pdf leri baştan sona bi oku. Okuduysan bi daha oku. Ve bana kalırsa elindeki kartı çöpe at ve alttaki pdf leri kendine referans alarak yeni bir tasarım yap.  ;)
https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CCMQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.atmel.com%2Fimages%2Fatmel-2521-avr-hardware-design-considerations_application-note_avr042.pdf&rct=j&q=atmel%20emc%20protection&ei=BAYwVO_WHortao2EgOAH&usg=AFQjCNECl54GwahzWRDmxk0o9VZH5y7Gjg

http://www.atmel.com/images/doc1619.pdf

Farukc

Alıntı yapılan: Mucit23 - 04 Ekim 2014, 17:45:40
Besleminin izole olması hic harmonik gelmeyecegi anlamına gelmiyor... Banada kalırsa hala beslemende sıkıntı var.

Şu pdf leri baştan sona bi oku. Okuduysan bi daha oku. Ve bana kalırsa elindeki kartı çöpe at ve alttaki pdf leri kendine referans alarak yeni bir tasarım yap.  ;)
https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CCMQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.atmel.com%2Fimages%2Fatmel-2521-avr-hardware-design-considerations_application-note_avr042.pdf&rct=j&q=atmel%20emc%20protection&ei=BAYwVO_WHortao2EgOAH&usg=AFQjCNECl54GwahzWRDmxk0o9VZH5y7Gjg

http://www.atmel.com/images/doc1619.pdf

Teşekkürler inceliyorum...

mesaj birleştirme:: 04 Ekim 2014, 18:52:33

Belgelere göre şuanda bir sıkıntı yok gibi görünüyor. Ama şöyle bir şey olabilir. Biz regülatörden sonra voltaj düzgün çıkar diye 100nF kondansatör koymamıştık. Bunu takıp bir test etmemde bir fayda var. Eğer denemelerime rağmen hiçbir sonuç elde edemezsem dediğiniz gibi kartlar direk çöp..

ustura

Alıntı yapılan: Farukc - 04 Ekim 2014, 18:46:47

mesaj birleştirme:: 04 Ekim 2014, 19:52:33

Belgelere göre şuanda bir sıkıntı yok gibi görünüyor. ......... Biz regülatörden sonra voltaj düzgün çıkar diye 100nF kondansatör koymamıştık.

Herhalde şaka yapıyorsunuz. :)

100nf lar regülatörden sonra değil, mcu-lcd nerede ne varsa, hepsinin besleme pinlerinin diplerine bolca ekilmesi gerekirdi.

Ve sadece yukarıdaki belge bile, bunu size avaz avaz haykırıyor.

Önce bunu bir halledin :)

Not:Kontaktörler öcü değildir, korkmayın.

Karamel

hocam ben 17 yasimdayim ve su anlik elektronik ile hobby olarak ilgileniyorum. yalniz ben bile anlayabiliyorum ki onceki mesajlarinizla bu son mesajiniz celisiyor. devrenizin power kisminda sorunlariniz var. kodlarinizi firmanizin ismi cismi yada ne bileyim belkide icersine kendi adinizi yazdiniz degiskenlere bunu anlayabiliriz ama sonuc istiyorsaniz en azindan pcb nizin layerlarini foto halinde koymalisiniz. bir yerlerden baslamak lazim.

bakin mesela bu benim yaptigim bir devre. zaten ticari bir amac icermiyor ama ticari olsaydi bile butun layerlarini foto halinde buraya koysamda birsey olacagi yok.

ayhani

mesaj birleştirme:: 05 Ekim 2014, 10:52:33

Biz regülatörden sonra voltaj düzgün çıkar diye 100nF kondansatör koymamıştık.
[/quote]
Şaka yapıyor olmalısınız.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

LukeSkywalker

@Karamel pcb guzelmis. Neyle cizdin?

mesaj birleştirme:: 04 Ekim 2014, 20:50:06

Alıntı YapBiz regülatörden sonra voltaj düzgün çıkar diye 100nF kondansatör koymamıştık.   

Dedimya ayni Tarantino filmi.

Farukc

Alıntı yapılan: ayhani - 04 Ekim 2014, 20:40:57

mesaj birleştirme:: 05 Ekim 2014, 10:52:33

Biz regülatörden sonra voltaj düzgün çıkar diye 100nF kondansatör koymamıştık.

Şaka yapıyor olmalısınız.

Kondansatörler paralel bağlandığında etkisi değişek olduğundan dolayı böyle bir şey yapmadık zaten çıkışında kondansatör vardı.

Bilmem anlatabildimmi?

Alıntı yapılan: Karamel - 04 Ekim 2014, 20:06:07
hocam ben 17 yasimdayim ve su anlik elektronik ile hobby olarak ilgileniyorum. yalniz ben bile anlayabiliyorum ki onceki mesajlarinizla bu son mesajiniz celisiyor. devrenizin power kisminda sorunlariniz var. kodlarinizi firmanizin ismi cismi yada ne bileyim belkide icersine kendi adinizi yazdiniz degiskenlere bunu anlayabiliriz ama sonuc istiyorsaniz en azindan pcb nizin layerlarini foto halinde koymalisiniz. bir yerlerden baslamak lazim.

bakin mesela bu benim yaptigim bir devre. zaten ticari bir amac icermiyor ama ticari olsaydi bile butun layerlarini foto halinde buraya koysamda birsey olacagi yok.

Büyük ihtimal ticari bir proje yapmadığınız için veya yaptığınız projelerin hassasiyeti düşük olduğu için böyle konuşuyorsunuz. Ayrıca çelişen kısım neresi?

z

Bu işi beceremiyorsan işi bırak uzmanları yapsın.

Kalorifer kazan dairesinde çalışacak bir cihazı bir aceminin yapması ne demek yahu?

Benim tepem attı bu işe.  Nedir senin titrin. Kritik bir düzeneğe müdahale edecek kadar eğitimin ve diploman varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

triyak

Alıntı yapılan: Farukc - 04 Ekim 2014, 21:02:37
Kondansatörler paralel bağlandığında etkisi değişek olduğundan dolayı böyle bir şey yapmadık zaten çıkışında kondansatör vardı.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bilmem anlatabildimmi?

Malesef o iş öyle olmuyor. Forumda daha önce 100nf onlarca kez konuşuldu,araştırınız

Farukc

Alıntı yapılan: bunalmis - 04 Ekim 2014, 21:19:47
Bu işi beceremiyorsan işi bırak uzmanları yapsın.

Kalorifer kazan dairesinde çalışacak bir cihazı bir aceminin yapması ne demek yahu?

Benim tepem attı bu işe.  Nedir senin titrin. Kritik bir düzeneğe müdahale edecek kadar eğitimin ve diploman varmı?

Yaa daha neyin ne olduğunu anlamamışın, bu cihazın kazan dairesi ile alakası yok, pompa kontrol sistemi sadece verim yükseltmek amaçlı. Şurada adam akıllı bir soru sorduk burnumdan getirdiniz vallaha ya. Devreyi paylaşamam diyorum 10 kişi atlıyor niye paylaşmıyon, ne projesi diye soru soruyor. Vallaha pişman oldum sorduğuma harmonik belası dedik , insanlarla uğraşmak onlara anlatmak daha zormuş vallaha bir soru yüzünden özgeçmişe kadar indiniz. Anlamıyorum tavsiye veren arkadaşlar acaba niye sizin gibi birden atlamıyor. Tavsiye veren arkadaşlardan Allah razı olsun gerçekten hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ama işin ne tadı kaldı ne tuzu...

Alıntı yapılan: wanted0035 - 04 Ekim 2014, 21:54:50
Malesef o iş öyle olmuyor. Forumda daha önce 100nf onlarca kez konuşuldu,araştırınız

Açıkçası konulara denk gelmedim uyarınız için sağolun. Bir tane 100nf takıp test etmek zor bir şey değil maksimum 1 dakikamı alır. Ben onu sıkıntı yapmıyorum. Bazı arkadaşlar tavsiye yerine demediğini bırakmadılar. Hal böyle olunca konu sarpa sardı. Saçma sapan bir hale büründü. Burada tavsiye veren arkadaşların hepsinin tavsiyelerini teker teker uygulayacağım.

Bu arada bu konuyu okuyan arkadaşlar varsa benden size tavsiye bunuda bu konuda öğrendim kapalı kaynak bir iş yapıyorsanız, Buradaki bazı adamlarla böyle diyaloğa girme ihtimaliniz çok yüksek...

mesaj birleştirme:: 05 Ekim 2014, 13:32:56

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 03 Ekim 2014, 20:30:11
Arduino kutuphaneleri ile ticari proje , hem de gizli hem de yuzlerce hem de pompa motoru kontrol edilecek ama calismiyor. Tarantino filmi gibi.

Açıkçası ne kadar bilginiz var bilmiyorum Arduinoun sitesinden bir alıntı:

The Arduino software is also open-source. The source code for the Java environment is released under the GPL and the C/C++ microcontroller libraries are under the LGPL. (http://arduino.cc/en/Main/FAQ)

LGPL lisansı hakkında bilginiz yoksa araştırıp gelin. Espri yapacaksanız burası yeri değil. Ticari bir proje üretmemizde bir sıkıntı yok..

Karamel

hocam,

Alıntı yapılan: Farukc - 04 Ekim 2014, 23:30:45
Yaa daha neyin ne olduğunu anlamamışın, bu cihazın kazan dairesi ile alakası yok, pompa kontrol sistemi sadece verim yükseltmek amaçlı. Şurada adam akıllı bir soru sorduk burnumdan getirdiniz vallaha ya. Devreyi paylaşamam diyorum 10 kişi atlıyor niye paylaşmıyon, ne projesi diye soru soruyor. Vallaha pişman oldum sorduğuma harmonik belası dedik , insanlarla uğraşmak onlara anlatmak daha zormuş vallaha bir soru yüzünden özgeçmişe kadar indiniz. Anlamıyorum tavsiye veren arkadaşlar acaba niye sizin gibi birden atlamıyor. Tavsiye veren arkadaşlardan Allah razı olsun gerçekten hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ama işin ne tadı kaldı ne tuzu...

ile elektronik muhendisi Bulent hocama,

Alıntı yapılan: Farukc - 04 Ekim 2014, 23:30:45
Açıkçası ne kadar bilginiz var bilmiyorum Arduinoun sitesinden bir alıntı:

The Arduino software is also open-source. The source code for the Java environment is released under the GPL and the C/C++ microcontroller libraries are under the LGPL. (http://arduino.cc/en/Main/FAQ)

LGPL lisansı hakkında bilginiz yoksa araştırıp gelin. Espri yapacaksanız burası yeri değil. Ticari bir proje üretmemizde bir sıkıntı yok..

ilede mikroc for arm kitabi yazari Mehmet hocama garip mesajlar yaziyorsunuz. siz daha dekuplajin ne oldugunu bilmiyorsunuz. elektronigin kitabini yazmis ustadlara saygisizlik yapiyorsunuz. cok yanlis yoldasiniz hocam. bu kafayla bilgili buyuklere bilmislik yapmaya devam ederseniz mesleginizde yukselemezsiniz...... (bu her meslek icin gecerli)