Ynt: Atmega Harmonik Belası

Başlatan Farukc, 01 Ekim 2014, 17:00:14

Farukc

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 05 Ekim 2014, 17:51:17
Bende aynı sıkıntıları yaşadıktan sonra ev ortamında çalışan devreler ile başladığım için gnd hattını pek önemsemezdim.Fakat sahada işler böyle gitmiyor..

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

bundan dolayımıdır nedir alışkanlık oldu akü ile çalışacak olan bir devrelerimi bile bu şekilde tasarlamaya başladım.Ve çok faydasını gördüm.Özellikle analog kısımlar varsa kartta.

Bu arada kart deneme amaçlı basılmış bir karttır gnd hatlarını belirtmek için örnek olsun diye koydum resmi.Hatta maliyet sıkıntı değilse çift kat pcb yaptrılıp üst katmanı komple gnd yaparak alt katman ile birleştirebilirsiniz..Daha sağlıklı olacağı düşüncesindeyim..

http://www.williamson-labs.com/480_byp.htm

ve aynı zamanda 100nf olayının besleme girişindeki istediğin kadar filitre olsun sana faydasının kart üzerindeki faydalarını anlatacak güzel bir site.

mesaj birleştirme:: 06 Ekim 2014, 07:57:11

Teşekkür ederim. Arık yapmam gereken ilk şeyin gnd hattını kontrol etmek olması gerektiğini anladım. 100nf olayında demekki teoriden çok tecrübe önemli...

Alıntı YapSana yarım saatmi verdiler test için.Orada bu iş böyle olmaz kardeşim.Bana müddet verin denemelerimi sağlıklı bir şekilde yapayım öyle üretime geçelim vs. deseydin.Şimdi bu sıkıntıları yaşamıyordun yada çıkacak olan sıkıntılarda kendine tekrar söylüyorum hareket edebilecek alan bırakmış olacaktın.
Ah be güzel kardeşim demedimmi sanıyorsun resmen yalvardım.

Alıntı YapBu işi bilmek meslekte üstün bilgiye sahip olmak la olmuyor veyahutta tecrübe ile de olmuyor.Birazda insanlar ile edilenilen tecrübeler önemli.Buna piyasada yetişmek diyorlar.

Şuan piyasada çok yeniyim. Çömez olduğum için katlanmam gerekiyor bazı şeylere..

Alıntı YapAtlatırsın merak etme ve bu da sana çok iyi bir tecrübe olur.
İnşallah abi..

Alıntı yapılan: Karamel - 05 Ekim 2014, 18:00:00
hocam pcb cizimi zihinsel mantik ile yapilan birsey. herkesin pcb ye olan yaklasimi farkli oldugundan herkes farkli farkli pcb ler ciziyor. duz yolu ben sola goturuyorum. size mantikli gelmiyor ve saga goturuyorsunuz gibi. ayrica her yapilan pcb deki hatalardan ders alip bir sonrakinde bu hatalari yapmiyorsunuz. forumda patasana ve mustafaelektro hocam var. onlara sorun belki 100 lerce pcb tasarlamislardir ama en son yaptiklari pcb dende birseyler ogrenmislerdir. sizin pcb ye olan yaklasim mantiginiz 3 ayda tamamen degismeyecegine ve 3 ayda 100 lerce pcb tasarlayamayacaginiza gore 3 ay onceki ciziminizi base alarak konusmak mantiksizca bir hareket değil....

neyse hocam insallah basarir sorunu cozersiniz ama sizden yasca kucuk bir kardesiniz olarak benimde size nacizane tavsiyem. buyuklere ve bu isin kitabini yazmis ustadlara saygisizca ve patavatsizca davranmayiniz. cunku siz bilmiyorsunuz onlar biliyorlar. ogrenmek istiyorsaniz once ogrenci olmayi ogrenmelisiniz. kendimizi gelistirmenin ozu bu.....

Kesinlikle katılıyorum. Bu arada aramızda yaş farkı pek çok değil.. Ben kimseye saygısızlık yapmak istemiyorum. Zaten benden yaşca büyükler. Fakat bu kadar kişi normal bir konuşma devam ederken üzerime gelince vallaha ne yapacağımı şaşırdım uykularım kaçtı. Yani elimden geldiğince herkesin mesajına ayrı bir değer vermeye çalışıyorum. Ve bunu yapmaya çalışırken bana sen insanları ciddiye almıyorsun diyince. Bunu haksızlık olarak gördüm ve ciddi derecede sinirlendim. Bu dünyada tek tahammül edemediğim şey haksızlık olduğu için biraz sert konuştum. Eğer cidden insanlara nihayet derecede terbiyesizlik yapmışsam özür diliyorum. Fakat gözünüzü seviyim bana insanları ciddiye almırsun demeyin.  Teşekkürler...

patasana

Siz bu işi bilmiyorsunuz. Bilmediğinizide son mesajlardan sonra ancak kabul ettiniz. Ama buna karşı kendimi savunuyorum diye baya cevaplar veriyordunuz.

Burada verilen tavsiyeler ile belki sorun çözülebilir. Ancak sonraki projede benzer sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. Daha parazitin ne olduğunu bile bilmiyorsunuz. Bir skop ile cihazın incelenmesi gerekiyor. Skop bu tip durumlarda elektronikçinin gözüdür. Kafanızdan "şuradan sorun var", "buradan sorun var" uydurmalarını engeller. Yada "şurada filtrelerim var oradan sorunum yok" gibi boş laf etmenizi engeller.

Profesyonel destek şart.

Farukc

Alıntı yapılan: patasana - 05 Ekim 2014, 20:43:40
Siz bu işi bilmiyorsunuz. Bilmediğinizide son mesajlardan sonra ancak kabul ettiniz. Ama buna karşı kendimi savunuyorum diye baya cevaplar veriyordunuz.

Burada verilen tavsiyeler ile belki sorun çözülebilir. Ancak sonraki projede benzer sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. Daha parazitin ne olduğunu bile bilmiyorsunuz. Bir skop ile cihazın incelenmesi gerekiyor. Skop bu tip durumlarda elektronikçinin gözüdür. Kafanızdan "şuradan sorun var", "buradan sorun var" uydurmalarını engeller. Yada "şurada filtrelerim var oradan sorunum yok" gibi boş laf etmenizi engeller.

Profesyonel destek şart.

Gerekli cevepları verdiğmi düşünüyorum. Cidden artık böyle mesajlar atmayın. Elimde hali hazırda skop yok şuan. Bulabilirmiyim istesem bulurum. Hiç sorun değil fakat burada skop ile inceleyin demeniz yeterliydi. Diğer kısımları cevaplara rağmen niye diretiyorsunuz anlamış değilim.

mufitsozen

Alıntı yapılan: Farukc - 05 Ekim 2014, 21:22:20
Gerekli cevepları verdiğmi düşünüyorum. Cidden artık böyle mesajlar atmayın. Elimde hali hazırda skop yok şuan. Bulabilirmiyim istesem bulurum. Hiç sorun değil fakat burada skop ile inceleyin demeniz yeterliydi. Diğer kısımları cevaplara rağmen niye diretiyorsunuz anlamış değilim.

Sayin @Farukc sizin yapici olmayan elestrilere bile medeni ve seviyeli cevaplar vermenizden cesaret bularak size yuksek guvenlik gerektiren uygulamalarda kullanilan bir metoddan bahsetmek istedim.

Sizin mcu'nun kilitlenmesinin kaynagi devrenizdeki bir sorun yada yaziliminizdaki bir hatadan olusabilir.

Eger yuksek guvenlik isteyen ve fail-safe bir cozum gerekiyorsa (hatta gerekmiyorsa bile  ;) ) WatchDogTimer dene kavrami kullanabilirsiniz. Bu turkceye 'Bekci Kopegi' seklinde cevirebilecegimiz kavram hem MCU icinde bulunabilecegi gibii elektronik devreye eklenen bir chiplede yapilabilir. Devre uzerinde cok az yer kaplayan fiziksel olculerde olan bu devreler, bircok hallerde besleme kaynaginida gozlemliyerek olasi bir problemde devreyi resetlerler. MCU disinda olduklari icin MCUnun kilitlenmesi durumunda disardan mudahele ederler.

ornek:

http://www.st.com/web/en/catalog/sense_power/FM1946/SC1854
http://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/ADM6316_6317_6318_6319_6320_6321_6322.pdf

Belki sorununuzu cozecek bir fikir olabilir.

Bol sans

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Farukc

Alıntı yapılan: mufitsozen - 05 Ekim 2014, 21:55:31
Sayin @Farukc sizin yapici olmayan elestrilere bile medeni ve seviyeli cevaplar vermenizden cesaret bularak size yuksek guvenlik gerektiren uygulamalarda kullanilan bir metoddan bahsetmek istedim.

Sizin mcu'nun kilitlenmesinin kaynagi devrenizdeki bir sorun yada yaziliminizdaki bir hatadan olusabilir.

Eger yuksek guvenlik isteyen ve fail-safe bir cozum gerekiyorsa (hatta gerekmiyorsa bile  ;) ) WatchDogTimer dene kavrami kullanabilirsiniz. Bu turkceye 'Bekci Kopegi' seklinde cevirebilecegimiz kavram hem MCU icinde bulunabilecegi gibii elektronik devreye eklenen bir chiplede yapilabilir. Devre uzerinde cok az yer kaplayan fiziksel olculerde olan bu devreler, bircok hallerde besleme kaynaginida gozlemliyerek olasi bir problemde devreyi resetlerler. MCU disinda olduklari icin MCUnun kilitlenmesi durumunda disardan mudahele ederler.

ornek:

http://www.st.com/web/en/catalog/sense_power/FM1946/SC1854
http://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/ADM6316_6317_6318_6319_6320_6321_6322.pdf

Belki sorununuzu cozecek bir fikir olabilir.

Bol sans

Abi cidden watchdog timerı biliyordum ama nedense aklıma gelmemişti.:o. Cidden iyi bir çözüm olabiir.

Sizede ayrıyeten çok teşekkür ederim. :D Yazılım kısmında yapacağım ilk düzenleme bu olacak. .

Bu arada unutmuşum kusuruma bakmayın. Herkese iyi bayramlar. :D :D :D

mufitsozen

Alıntı yapılan: Farukc - 05 Ekim 2014, 22:27:40
Abi cidden watchdog timerı biliyordum ama nedense aklıma gelmemişti. Cidden iyi bir çözüm olabiir. Sizede ayrıyeten çok teşekkür ederim. :D Yazılım kısmında yapacağım ilk düzenleme bu olacak. . Bu arada unutmuşum kusuruma bakmayın. Herkese iyi bayramlar. :D :D :D

Yazilimda cozum saglamayi deneyebilirsin ve sorununu bu cozebilir ama ilk firsatta devreyi yeniden cizersen bu chiplerden birini eklemek cok daha emniyetli ve direncli bir devre olur.

patasana

Alıntı yapılan: mufitsozen - 05 Ekim 2014, 21:55:31

Yapıcı olmayan eleştiri nedir abi?

Elektronikçi olup bu seviyede proje yapmaya kalkıyorsunuz. Osiloskop diye bir aletten bahsediyoruz. "İstersem bulurum" cevabı ile karşılaşıyorsunuz.
Bu yaklaşımı 2-3 proje yapmış yazılım ağırlıklı hayatını sürdüren arkadaşlarda görüyoruz.  Burada hafife alınan basit şeyler değil.

Oradan değil, buradan değil, skop gerekmez, şuradan olduğunu sanmıyorum....

Sanmıyorum ne demek yahu. Sanmak ne demek ?  Sanrılarla haraket ederek yapılan bir iş yapmıyoruz. Bilimsel bir iş ile uğraşmıyoruz? Gürültünün varlığıını kabul etmeme modundan başladı arkadaş. Bir takım önerilere kulak vererek gidiyor.  Mesela mustafa_cımbızda aynı yolu izlemiş. Önerilerle devreyi iyileştirmek. Bu bir yöntem olarak kullanılabilir. Ancak bunun izlenilecek ilk yol olduğunu kabul edemeyiz.

İlk yapılması gereken hatanın tam olarak ne olduğunu tespit etmektir. Bununla sürekli karşılaşıyorum.
Yazılımcı -- Devre çalışmıyor..
Donanımcı -- Evet?
Yazılımcı -- Donanımda sorun olabilirmi?
Donanımcı -- Hayır.   ...  ...
Yazılımcı -- Donanımdan olduğunu düşünüyorum. Bir inceliyelim.
Donanımcı -- İncele o zaman....

Yazılımcı 3-5 gün süren inceleme sonunda gelip sorun donanımda değilmiş. Evet şuralarda iyileştirme yapman gerek ama sorun yazılımdaymış deyip geveleyip sonraki soruna kadar kodlarına gömülür. Devrenin diğer parçasına geçtiğinde aynı polemikler tekrar yaşanır. Bu şekilde heba olan mesai saatlerini saymakla bitiremeyiz.

Karşıdaki kişinin öğrenmeye isteği olduğu konusunda ciddi önyargılarım var. Elektronik devrelerin donanım tasarımı hakkında en önemli bilgiyi vereyim.

Bir elektronik devrenin en temel kısmı besleme katıdır. Bazı devrelerde 7805 kullanılır. Bazı devrelerde kompleks güç devreleri kullanırız. İhtiyaca göre bunu seçeriz. Ancak seçimlerimiz ne olursa olsun beklenen sonuç "devrenin ihtiyacı olan minimum stabiliteyi" sağlayacak bir performanstır. Burası çok kritiktir. Çok yoğun gürültü altında çalışacak bir devreyi ona uygun bir besleme devresi ile sahaya sürmek gerekir. Bunuda önceden görebilemek lazım. Diyelimki bu besleme devresini doğru belirledik ve tasarımı yaptık. Ancak bu herşeyin güllük gülistanlık olacağı anlamına gelmez. Ortaya çıkabilecek her problemde besleme devresinin oluşturduğu çıktıların stabil olduğunu görmemiz gerekir. Bir sorun çıktığında sizin besleme devrenizin hata yapmaması hayatidir.

Besleme devreniz yetersiz kalıyorsa geri kalan devreler zaten hata yapabilir. Çünkü bu devrelerin bir takım çalışma şartları vardır. Siz bu şartları dahi sağlayamadıysanız diğer devrelerin yada malzemelerin hata yapmasından şikayet ederek ortaya çıkamazsınız. Temel hatalar burada başlıyor. x malzemesi çok dandikmiş şuna geçelim. x mcusu tırtlıyor şunu tavsiye ediyorlar..... Dandik olan bunlar değilde tasarımı yapandır. Bazen malzemeler kalitesiz olabilir. Ancak bu tip durumlar ekstremdir ve genelde sorun buradan kaynaklanmaz.

Farukc buraya kadar anlattıklarımdan bi habersiniz. Kalıbımı basarımki yukarıda size bahsedilenlerin eksikliğinden değil sorun. Çünkü devre ofiste çalışıyorsa sahada çalışmıyorsa devrenin genel tasarımında sorun yok demektir. Sorun gürültülü bir ortamda sizin bu gürültüleri durdurmadan devrenin içerisine gel buyur demeniz.

Temel felsefe saga sola bir takım düzeltmeler yapmak falan değildir. İlk önce skop ile gürültüyü gözünüzle görmektir. (Kafanızdaki yanlış bilgilerle ortaya çıkmış önyargılarla yorum yapmayı bırakın. Bu cümleyi sizi aşağılamak için yazmadım. Durumunuz bu.)
Skop ile görültüyü görün. Bu gürültüyü engellemek için yapılacakları planlayın.
-Gürültünün girmemesini sağlamaya çalışın.
-Gürültünün girmesini engelliyemiyorsanız gürültüyü kartın üzerinde değişik noktalarda yokedecek malzemeler koymaya geçilebilirsiniz.
-Yinede gürültü durdurulamıyorsa kartın tasarımının yenilenmesi şematik yada pcb tasarımının elden geçmesi gerekir.

Neyse çok uzatmaya gerek yok. Yazılımdan olması ihtimali düşük bir sorun var. Bunu gözünüzle dolayısıyla beyninizle bir görmelisiniz. Skop kullanmanız şart.
100nf at düzelir abi. Düzelir düzelir. Ama emcli bir proje tasarımı geldiğinde bu tip arkadaşlar 3-5-8 kere teste girip çıkar. Sorunu bulamıyoruz abi.. modunda dolaşırlar. Patronlarıda bu beceriksizler beceremiyor deyip profesyonel destek alır...

Ben bu konuya tekrar mesaj atmıyacağım bundan sonra umarım geceleri daha rahat uyursun.

Farukc

Artık cidden nasıl bir şekilde anlıyorsunuz beni bilmiyorum. Sanıyorum kelimesinden nerelere ulaştık hayret ediyorum. Gürültünün varlığını ne ara kabul etmemişim bunuda bilmiyorum. Ama emin olun sırf sizin için o 100nF kondansatörü atacağım. Geri kalan yazılarınızada he deyip geçiyorum. Konunun başından beri ne yapmaya çalıştığını idrak etmeye çalışıyorum. Ve ilk defa arkadaşın dediği gibi yapıcı bir eleştiri yaptınız,  Bundan dolayı sizede teşekkür ediyorum. Bilmiyorum daha ne kadar iyi davranılabilir?

mufitsozen

Alıntı yapılan: Farukc - 05 Ekim 2014, 23:19:56

Bence aldığınız en doğru karar...

bu gereksiz ve bence talihsiz hatta haksiz bir yorum olmus.

Farukc

Alıntı yapılan: mufitsozen - 05 Ekim 2014, 23:43:31
bu gereksiz ve bence talihsiz hatta haksiz bir yorum olmus.

Bir sürü mesaj atan arkadaşın en son mesjında ilk defa yararlı bir bilgi vermesi ne kadar geç olmuşsa bu yorumu yapmam bilhassa okadar da geç olmuştur.

mustafaelektro

bir oyun var ya hani, tepeye birsey bağlıyorlar ve adamın gözlerini bağlayarak eline bir sopa veriyorlar. Adam o pakete denk getirip içindeki şekerleri dökmek için  uğraşıp duruyor.
Seninki de o hesap :)
Yeteri kadar akıllanınca böyle oyunlara katılmamayı öğreneceksiniz. Sorunu ortaya çıkarmak için tüm yöntemleri denemek isteyecek ve bunun sağlanamadığı durumlara kendinizi sokmayacaksiniz.
Eskiden bu emi-emc olaylarına "black Magic" deniyormus. Çünkü kimse sistemlerin birbiriyle ne şekilde etkileyebilecegini tam olarak bilmiyormus. Hadi diyelim Bu durumdasın, ama o devirlerde olmadığımız için en azından böyle işlere girişmeden korkman gereken birsey var mı diye etrafı bir incele.
git oscilloscope al ve yanından ayırma. En azından sana daha nokta atışı sorular sormakta yardım eder. Sen de bu kadar yazışmalar yapmak ve zaman harcamaktan kurtulursun. Vaktini kendini geliştirmeye harcarsin.
(Ukalaca yazdım sanırım)

mufitsozen

Alıntı yapılan: Farukc - 05 Ekim 2014, 23:46:50
Bir sürü mesaj atan arkadaşın en son mesjında ilk defa yararlı bir bilgi vermesi ne kadar geç olmuşsa bu yorumu yapmam bilhassa okadar da geç olmuştur.

Ayni dili ve cok buyuk bir olasilikla ayni dini paylasan ve ayni cografyada yasayan ve bu forumun uyeleri olan iki tanidik olarak Eger ben bir Ingiliz olsaydim size

'For God's Sake Sir, Today is the Feast of the Sacrifice' derdim, (Turkcesi: Allah Askina musluman, bugun Kurban Bayrami)

ve eklerdim bayramlar inananlarin  iyilik, doğruluk, dürüstlük, kardeşlik, merhamet, sevgi gibi davranislari one cikarttigi  gunlerdir ve bu gunlerde misafirlere ikramlar edilir, tanıdık ve akrabalar ziyaret edilir, çocuklara harçlık ve hediyeler verilir ve bayramda tüm küslükler son bulur.

Ama ayni meslekten iki profesyonel oldugunuz icin dini ve kulturel faktorleri bir tarafa birakin (Og yi kizdiririm yoksa  :P) mesleki nezaketiniz anlasamadiginiz durumlarda bile birbirinize saygili olmayi gerektirir diyorum. 

Tabii bu dusunceme karakterinizin ve aile terbiyenizin bir sonucu olarak uyarsiniz yada uymazsiniz.

Oda size kalmis. 

mesaj birleştirme:: 06 Ekim 2014, 00:31:15

bu mesaj sadece sayin @farukc'ye değil "ukalaca" yazan diger arkadaslar icin benim 2 kurusluk dusuncem.

Daha oncede dedigim gibi uyarsiniz yada uymazsiniz, size kalmis.

Farukc

Alıntı yapılan: mufitsozen - 06 Ekim 2014, 00:28:42
Ayni dili ve cok buyuk bir olasilikla ayni dini paylasan ve ayni cografyada yasayan ve bu forumun uyeleri olan iki tanidik olarak Eger ben bir Ingiliz olsaydim size

'For God's Sake Sir, Today is the Feast of the Sacrifice' derdim,

ve eklerdim bayramlar inananlarin  iyilik, doğruluk, dürüstlük, kardeşlik, merhamet, sevgi gibi davranislari one cikarttigi bu gunlerde misafirlere ikramlar edilir, tanıdık ve akrabalar ziyaret edilir, çocuklara harçlık ve hediyeler verilir ve bayramda tüm küslükler son bulur.

Ama ayni meslekten iki profesyonel oldugunuz icin dini ve kulturel faktorleri bir tarafa birakin (Og yi kizdiririm yoksa  :P) mesleki nezaketiniz anlasamadiginiz durumlarda bile birbirinize saygili olmayi gerektirir diyorum. 

Tabii bu dusunceme karakterinizin ve aile terbiyenizin bir sonucu olarak uyarsiniz yada uymazsiniz.

Oda size kalmis. 

mesaj birleştirme:: 06 Ekim 2014, 14:31:15

bu mesaj sadece sayin @farukc'ye değil "ukalaca" yazan diger arkadaslar icin benim 2 kurusluk dusuncem.

Daha oncede dedigim gibi uyarsiniz yada uymazsiniz, size kalmis.

Aslında haklısınız bayram bayram hiç hoş olmuyor. Arkadaşlar kusuruma bakmasın ben özür diliyorum. Hakkımda sonuna kadar helal olsun tüm kardeşlerime. Tek istediğim bazılarından biraz hoş görü bu kadar..

mesaj birleştirme:: 06 Ekim 2014, 00:40:10

Alıntı yapılan: mustafaelektro - 06 Ekim 2014, 00:28:23
bir oyun var ya hani, tepeye birsey bağlıyorlar ve adamın gözlerini bağlayarak eline bir sopa veriyorlar. Adam o pakete denk getirip içindeki şekerleri dökmek için  uğraşıp duruyor.
Seninki de o hesap :)
Yeteri kadar akıllanınca böyle oyunlara katılmamayı öğreneceksiniz. Sorunu ortaya çıkarmak için tüm yöntemleri denemek isteyecek ve bunun sağlanamadığı durumlara kendinizi sokmayacaksiniz.
Eskiden bu emi-emc olaylarına "black Magic" deniyormus. Çünkü kimse sistemlerin birbiriyle ne şekilde etkileyebilecegini tam olarak bilmiyormus. Hadi diyelim Bu durumdasın, ama o devirlerde olmadığımız için en azından böyle işlere girişmeden korkman gereken birsey var mı diye etrafı bir incele.
git oscilloscope al ve yanından ayırma. En azından sana daha nokta atışı sorular sormakta yardım eder. Sen de bu kadar yazışmalar yapmak ve zaman harcamaktan kurtulursun. Vaktini kendini geliştirmeye harcarsin.
(Ukalaca yazdım sanırım)

Yok canım estağfirullah.. Aslında sonuna kadar haklısınız...