0.08mm Bakır tel arıyorum..

Başlatan mustafa_cmbz, 08 Ekim 2014, 20:48:35

mustafa_cmbz

Merhabalar.

Ufak bir sensörde kullanmak üzere 0.08mm lik veyahutta 0.07mm lik telden bobin sarmam gerekiyor.

Bu kesitteki bakır teli nereden temin edebilirim veyahutta deneme yapabilmem için nereden çıkartabilirim aklıma rölelerin bobinleri geliyor ama tel kesitini ölçemiyorum çünki digital kumpasım yok.

Elinde digital kumpası olan acaba röle içerisindeki bakır telin kesitini ölçebilirmi ?

polleme

Röledeki bakır telin çapı röleden röleye değişmez mi? Bir tanesini söküp ölçmek çözüm sağlamaz gibi geliyor.

Ateş Erim

Ateşlemesi elektronik olmayan eski model arabaların inüksiyon bobinlerinin sekonder sargılarında 0.05mm ila 0.07mm arası tel gördüğümü hatırlıyorum.
Bu mektup icin hic agac kesmedim. Sadece elektronlari durtukledim.

polleme

Emin olmamakla birlikte muayyen trafoların sargı teli de o kalınlıkta olabilir.

एक होना

kayatech

omron gr2-1-e 12vdC role nin bobini 0.07 geliyor.

Bana bir tane omron role borçlusun :)

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: kayatech - 08 Ekim 2014, 22:12:41
omron gr2-1-e 12vdC role nin bobini 0.07 geliyor.

Bana bir tane omron role borçlusun :)

eyv. hocam çok teşekkür ederim.

Yardımcı olan arkadaşlara da çok teşekkür ettim.Bu elde sarılcak gibi değil minik bi makine yapmak lasım.

t2

mustafa_cmbz arkadaş, teli bulsan sarsan da olmaz. elde sarılan bukadar hassas bobinden hayır gelmez. bobin sarmayacak isen ne amaçla kullanılacak?  Bobin saracaksan telin kalınlığını nasıl tespit ettin? kaç tur saracağını nereden bileceksin ? L metren var mı? Lyi tutturdun diyelim yine olmaz. akımı uygun mu.  bobinin kalite faktörü yeterli mi? nüve uygun değilse R bileşeni fazla olur.  direnç yerine geçer.

bu teli aramamalısın. Bunu arıyorsan yanlış yoldasın. aha buraya yazıyorum :)

mustafa_cmbz

Şimdi hocam çok hassas bir sarım değil doğrusu elimde bobine dair  3.9mh ve 40r olduğunu biliyorum. ve resimleri var

Ne yapmak istediğime gelince de aslında yapmak istediğim FLC100 dediktleri yeni nesil metal dedektörlerinde kullanılan manyometre sensörünün bobinini yapmak.

Takıldığım bir forumda bu sensörden yapan iki arkadaş var iyi fiyatlara satışını yapıyorlar.Benim amacım bu yapılabiliyorsa kendime kadar adetli yapabilirim...İlk olarak bir tane için yapıp çalıştırsam daha sonrasında sarıma vermeyi düşünüyorum zaten.Elde olacak gibi değil.Az önce bir iki bişi sardım ettim göz kararı 100R çıktı geri sökmek te ayrı bir dert.

mehmet

Bobin teli çapı ölçerken emaye
kalınlığını unutmamamız gerekli...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr