Ebay'de ve Ali'de satılan ucuz LM2596 modül ile pil şarjı

Başlatan bocek, 09 Ekim 2014, 20:47:38

bocek

Çoğu kişi ebay/aliexpres'te satılan ucuz lm2596 modülleri bilir.

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-1pc-DC-DC-LM2596-Step-down-Adjustable-Power-Supply-Module-CC-CV-LED-Driver/1719871090.html


Bu modüllerle istediğimiz voltaj ve akım değerinde  nasıl şarj yapabileceğimizi anlatacağım.

Ben de şurdan gördüm ve denedim çalışıyor.
http://budgetlightforum.com/node/24794


1.    Modüle enerji verildiğinde çıkış uçları boşken yalnızca OK ışığı yanmaktadır.

2.   Multimetre volt kademesine alınır ve modül çıkış uçlarına bağlanır.

2.   Soldaki sabit voltaj (constant voltage) ayar potu ile bataryaya uygun şarj voltajı ayarlanır. (örn. 1-cell Li-Ion pil için 4.20V)

3.   Multimetre 10A kademesine alınır ve modülün çıkış uçlarına bağlanır. Böylece modülün çıkış uçları kısadevre edilmiş gibi olur. Bu sırada CH ve CC/CV ışıkları yanar. OK ışığı ise söner.

4.   Sağdaki sabit akım (constant current) ayar potu ile şarjın, şarj akımının kaç katında kesileceği ayarlanır. Bu değer default olarak 0.1'dir.

   Full şarj akımı        = sabit akım değeri      * ( 0.01 ~ 0.99 ayarlanabilir)
   
Yani şarj akımı sınırlama değeri 2A ise, full şarj akımı 2 * 0.1 = 0.2A olacaktır. Bu da demektir ki şarj akımı 0.2A altına düştüğünde şarj bitecektir.
Bu sırada CH ve CC/CV ışıkları yanmaya devam etmektedir, OK ışığı sönüktür (Full Şarj akımına ulaştıktan sonra CH ve CC/CV ışıkları söner OK ışığı yanar).

5.   Ortada bulunan, LED gösterge ışığı ayarlama potu çevrilerek CH ışığının yavaş yavaş sönmeye, OK ışığının ise yavaş yavaş yanmaya başladığı nokta gözlenir. Tam olarak CH ışığının tamamen söndüğü, OK ışığının ise tamamen yandığı nokta ayarlanır. Bu işlem sonucunda OK yanık, CH sönük, CC/CV ışığı yanık durumdadır.

6.   Şimdi, tekrar sağdaki sabit akım (constant current) ayar potu ile şarj sırasında pile verilecek limit akım değeri ayarlanır (örn. 1A). Bu ayarı yaparken OK ışığı sönecek, CH ve CC/CV ışıkları yanacaktır.

7.   Modül çıkış uçları multimetreden ayrılarak pillere bağlanır ve şarj başlar. Şarj sırasında CH ışığı yanık, OK sönük, CC/CV duruma göre yanık veya sönük durumdadır. Pil, ayarlanan limit akım değerinden daha fazla akım çekmeye çalışırsa CC/CV ışığı yanar. Örn. biz 1 Ampere ayarladık ancak pil 1.3A çekmeye çalışıyor, bu sırada CC/CV ışığı yanar. Pil, limit değerinden aşağıda akım çekiyorsa CC/CV ışığı yanmaz.

8.   Şarj bitmeye yakın CH ışığı sönmeye, OK ışığı yanmaya başlar. CC/CV ışığı yanıyorsa da zaten sönmüştür. Şarj bittiğinde OK ışığı yanık, diğerleri sönük durumdadır.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

18F2550

Mesajım bulunsun. Lazım olacak.
Li-ion Şarj olunca Enerji kesiliyor mu?

POWER

bende bu aralar pil şarj konuları ile uğraşıyorum.bu modülde elinde fazla olan varsa özelden görüşebiliriz.
TB6BKG

elektronart

Keşke daha önce yazabilseydin, ben de tek potla çıkış voltajı ayarlananlardan aldım. İlgilenenlere söyleyim çok da öyle rahat rahat 3A alabileceklerini düşünmesinler. 1,5A a kadar fena değil sonra ısınmaya başlıyor 2Aden sonrası pek güvenli gelmedi bana.
Açık Elektronik

ayhani

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Gökhan BEKEN

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

bocek

3A'e kadar verebilir deniyor (kimi yerde 2.46A) ama ben 1A'de denedim.
@electronart'ın dediği gibi 1.5-2A'den fazla çekmemek lazım galiba. Sonuçta ucuz etin yahnisinden fazla birşey beklememek lazım.
1-1.5A'den sonrasında soğutucu eklemekte fayda var.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

ete

Modül üzerinde LM2596 var ve bu alet 3A verir. Ancak 2A üzerinde mutlaka karta soğutucu bağlanması gerekir. Bu modülü yapan veya astan bir çok yer var hepside bunu sayfalarında belirtiyorlar. 15W dan yukarısı için Soğutucu gerektirir diye. Yoksa LM2596 3A ri rahatlıkla verir. Zaten LM2576 nın 150 Khz lik versiyonudur.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

elektronart

Alıntı yapılan: ete - 10 Ekim 2014, 07:59:56
Zaten LM2576 nın 150 Mhz lik versiyonudur.
Ete
Görüntüde küçük, işlevde büyük bir ayrıntı 150 KHz.
Açık Elektronik

ete

Haklısın. Bol keseden atmışım anlaşılan 150Khz yerine 150Mhz yazmışım. Düzelttim.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

POWER

http://www.sanalpazar.com/5a-Led-Surucu-Pil-Sarj-Ve-Guc-Kaynagi-Modulu__isp24319654
bahse konu kart linkini verdiğim kartmı acaba?potlardan birirsi eksik ama farklımı değilmi bilemedim.
TB6BKG

ete

İki kart aynı değil. Sanal pazardaki kart voltaj ve akım ayarlar ancak şarj tamamlandı ledini yakmaz çünki yok öyle bir teşkilat. Ama sabit voltaj sabit akım verebilir. Sonuçta led çok önemli değil ise işini görür.
Voltajı şarj voltajına ayarlarsın. Akımıda şarj akımı olarak ayarlarsın bağlarsın pili ve ara ara pil in voltajını ve çekilen akımı kontrol edersin. Voltaj , şarj voltajına ulaşmış ve çekilen akımda 100 ma dolayına düşmüş ise pil şarj olmuş demektir.
Ama çok kazık bir fiyata sahip. Sonuçta o aletin Ebay fiyatı taş çatlasa 2,3 USD olması gerek. TL olarak 5-6 TL bir şey adam 25TL ye satıyor. Uçmuş. En fazla 10Tl hadi hemen al avantajınıda katarsak 15TL verilir ama 25 TL verilmez bence.
Dikkatini çekerim daha iyi özelliğe sahip olanı 2,22 USD ye satılıyor.

Ete


Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

POWER

evet hocam fiyatın farkındayım ama ebaydad daha önce hiç alışveriş yapmadım ve nasıl yapıldığını bilmiyorum.keşke bu işi bilen bir arkadaş önderlik yapsada ebaydan satın alsak,başka almak istiyenlerde çıkabilir belki.
TB6BKG

bocek

@power hocam iki kart hemen hemen aynı. Gösterge ledleri de aynı gördüğüm kadarıyla. Yani şarj tamamlandı ledi var. Tek farkı şu ki şarj ne zaman kesilsin ayarı yok. O ayar %10'da sabitlenmiş. Yani şarj akımını 1A ayarlarsak 0.1A'de şarjı kesecek OK ledi yanacak. Zaten Google Translate Türkçe'sinde de bu durumu anlatmış.

Bence de o paraya o kart alınmaz. Ali'den 2-3$'a böyle bir kart almanın hazzı başka:)
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..