16X32 RGB Panel hakkında

Başlatan Mucit23, 10 Ekim 2014, 13:56:41

HexfeT

@miyago

Yurt içinde bulunacağını sanmıyorum. Olsa bile bu tip ürünler biraz pahalı oluyor burada. Aliexpress'de 11.15 Dolar, ücretsiz kargo.

Mucit23

Saçma sapan bir sorunla uğraşıyorum.

RGB paneli STM32F103 ile kontrol ediyorum. Panel ile STM32F103 arasındaki kablonun uzunluğu değişince modül saçma sapan çalışmaya başlıyor. Normal diyebilirsiniz ama modül ile mcu arasındaki 16 pin flat kabloyu kısaltınca düzgün çalışmamaya başlıyor. Ekranda kırpışmalar pixellerde kaymalar felan. Ama aradaki kablo 1mt civarındayken hiç bir problem olmadan çalışıyor. Birkaç farklı kablo ile denedim hep aynı sorun.

Üstelik uzun kablo ile kısa kablonun ucundaki Sinyalleri lojik analyser ile incelediğimde birebir aynısını görüyorum.  ??? Kabloyu uzatınca ne oluyor anlamıyorumki  ??? ???

RaMu

Kablo konusunda bir gelişme var mı,
denediğin bir şeyler,
ne bileyim kısa kabloya seri direnç ekleyip deneme,
pull up, pull down ekleme vs. gibi belkide anlamsız denemeler :)


Mesajını okuyunca baya merak ettim neden olduğunu, nasıl çözüleceğini.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Mucit23

Aslında sorunu anladim ama ne alaka??

Gnd ile ilgili sorun var. Kısa kablo olunca stm32f103 kartıma tek noktadan gnd bağlantısı yapınca çalışmıyor. Hub75 uzerinde birkaç tane gnd baglanti noktası var. Bunların hepsi rgb panel uzerinde kısadevre edilmiş durumda. Eğerli tek bir noktadan gnd bağlantısı yaparsam çalışmıyor veriler bozuluyor. Ama stm32f103 kartıma iki noktadan gnd bağlantısı yaparsam çalışıyor. Gerçi kart üzerinde gnd bağlantısı yaptığım yere göre bile değişiyor. Iki adet gnd bağlantısı yapsam dahi farklı noktalarda çalışmayabiliyor. Tam olarak çözebilmiş değilim   :o sonuç olarak gnd önemli bir konu.

Uzun kabloda hiçbir sorun olmuyor. Daha önceleri benzer sorunları stm32f4 ilede yasamıştım. Onda hiç çalıştıramadım Çözmeyince daha yavaş ciplerle deneyeyim dedim. Stm32f103dede bu sorunu yaşadım.

Muhtemelen hub75 için uzerine dogrudan stm32f103 monte edebileceğim bir kart yapman gerekecek. Board üzerinde çalışmakda problem yaratıyor olabailir.

Bu arada geçen gün 96x96 panel ile deneme yaptım. Bu boyuttada sıkıntı olmadan çalıştırdım.

Projeyi sonuçlandırdım sayılır ama aklım hala full color rgb işinde.


RaMu


Alıntı yapılan: Mucit23 - 23 Haziran 2017, 22:45:05
...
Board üzerinde çalışmakda problem yaratıyor olabailir.
...

Breadboard damı kurulu stm li devre?

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

RaMu

24 Haziran 2017, 14:52:34 #155 Son düzenlenme: 24 Haziran 2017, 14:54:34 RaMu

STMli kart, hub75, rgb panel GND, üçünden tek tek
en az 0.75 kablo ile
Güç kaynağı GND ye bağlamak uygun olur gibi.

Birde güç kaynağıda probleme sebep oluyor olabilir,
lab tipi masaüstü ayarlı güç kaynağı bazı işlerde problem çıkarmıştı bana.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

gokhangokcen

Konu üzerinden epey vakit geçmiş, @Mucit23 üstad geliştirdiğin bir kart var mıdır? ya da konu en son o şekilde kaldı mı? Benzer bir kart geliştirmeyi bende düşünüyorum. Çeşitli haberleşme alt yapıları ile istediğim noktaya istediğim yazı-fontta değişken yazmak. Bu olay için uğraşıyorum.
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.