FLUKE

Başlatan polleme, 15 Ekim 2014, 12:04:39

polleme

Bir arkadaşımız uyardı: Konuyu yanlış yere açmışım, kendisine teşekkür ederim. Aynı anda bir çok şeyle uğraşınca kafa dağılıyor. Dalgınlık için kusura bakmayınız.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şu ana kadar kendime hiç bir multimetre almadım. Hep eskilerle idare ediyordum. Elimde bir UNI-T 90 var, bir de eski tip ibreli proskit. Multimetre almalı mıyım diye uzun süre düşündüm, bu forumda bir aradım. Hemen herkes mutlaka Fluke alınmalı görüşünde. Bir kaç arkadaşımız da Protek 506 demiş. Neden Fluke öneriliyor diye baktığımda genelde şu özellikler ön plana çıkmış:

1- True RMS olması
2- Hızlı ölçmesi
3- Pil ömrü
4- Kolay arıza yapmaması

AC gerilimlerle çok işim olmuyor, hızlı ölçmesi ne kadar gerekli bilemiyorum, pil ömrü çok kritik değil, dikkatli kullandığım için neredeyse hiç bir cihazım kolay kolay arızalanmıyor.

Değerli arkadaşlar, ben de kendime Fluke al diyorum ama yukarıdakileri düşününce neden almam gerektiği konusunda kendimi ikna edemedim. Siz ne dersiniz?

yildizelektronik

Hocam eğer elinizde işinizi görecek bir multimetre varsa bence "Smart Tweezer" alın. Ama dandiklerden değil smar tweezer marka olanını alın. Belki marka olarak smart tweezer yada agilent olabilir tam emin değilim. Hem arızalarda çok işinize yarar hemde geleceğe yatırım yapmış olursunuz.

Şurdan inceleyebilirsiniz.

http://www.smarttweezers.us/

muratdu

Bende Fluke 77 var. 2-3 bin yıldır kullanıyorum!

z

Fluke'un kullandigi plastigin kalitesi, komutatorunun kalitesi, kalibre edilmis direnclerinin kalitesi senin icin onemli degilse ucuz bir sey al gitsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Bir çok ölçü aletini kullandım. Fakat FLUKE başkadır. Kullandığında farkı yaşarsın.

94220039

Alıntı yapılan: muratdu - 15 Ekim 2014, 13:12:42

daha da bişey diyemeyiz.

polleme

Alıntı yapılan: yildizelektronik - 15 Ekim 2014, 12:13:47
Hocam eğer elinizde işinizi görecek bir multimetre varsa bence "Smart Tweezer" alın. Ama dandiklerden değil smar tweezer marka olanını alın. Belki marka olarak smart tweezer yada agilent olabilir tam emin değilim. Hem arızalarda çok işinize yarar hemde geleceğe yatırım yapmış olursunuz.

Şurdan inceleyebilirsiniz.

http://www.smarttweezers.us/

Türkiye'de satılmıyor, gerçekten pahalı, yurtdışından getirmesi riskli. Ama cihaz gerçekten güzel.

Alıntı yapılan: muratdu - 15 Ekim 2014, 13:12:42

Ben o kadar yaşar mıyım bilemiyorum.  :)

Alıntı yapılan: z - 15 Ekim 2014, 13:16:55
Fluke'un kullandigi plastigin kalitesi, komutatorunun kalitesi, kalibre edilmis direnclerinin kalitesi senin icin onemli değilse ucuz bir sey al gitsin.

Elimde iki cihaz var demiştim ama sağdan soldan gelip kalanlarla birlikte çok daha fazlası varmış elimde.

UT70A (LC ölçümlerinde fena değil)
UT90A (genelde bunu kullanıyorum)
M890G boşta
MY-62 boşta
YX360TR boşta
Proskit ibreli boşta
L200 (Ebay'den aldığım LC ölçüm cihazı, biraz daha hassas LC ölçümünde bunu kullanıyorum, elimdeki en iyisi bu)

Şimdi bunca cihazı elden çıkarıp bir Fluke 179 alsam

- maksimum 100 KHz frekans ölçerim
- endüktans ölçümü yok
- kapasite ölçüm kademesi nF ve pF seviyerine inmiyor

bu sebeplerden dolayı yanımda yine ek cihazlar gerekir. Fluke 179 aldığım bu duruma gore tavsiyede bulunabilir misiniz?

hasankara

int el den yaklaşık 5-6 sene önce aldığım http://www.yesilkoyelektronik.com/olcu-aletleri-avometre-fiyat/265-vc89d.html ürününü problar dahil hala kullanıyorum. malzeme kaliteside tatminkar. 1 kez pil değiştim herhangi bir problem yaşamadım. otomatik kapanma önemli bir özellik bence çoğu kişinin ihtiyaç duyabileceği bir özellik.

fluke multimetresini de kullandım öyle 500 lira falan benim gözümde çok fazla. 5 senedir 50 tl lik bir multimetreyi kullanabiliyorsam bu ürün için belki en fazla 200 tl yi gözden çıkarabilirdim oda elim bol bir zamana denk gelirsem tabi.

mozkan87

Fluke 179 önermem. İş yerinde kullanıyorum memnun değilim, sağlam olmasına sağlam ancak, 7-8 ay önce ben BRYMEN BM-869 aldım.
http://www.netes.com.tr/urundetay.asp?id=1104
Ne kadar sıklıkla kullanıyorsun derseniz çok sık kullanmıyorum evde yatıyor ama gerçekten kaliteli bir cihaz. Ölçümleri 179 ile işyerinde karşılaştırdım hemen hemen aynı hatta 179 dan daha hassas ve kararlı diyebilirim.

elektronart

İyisini kullanmak elbette farklıdır, onun tadını alana diğerleri boş gelir. Ama ihtiyaçlar doğrultusunda kaynak istafı da yapmamak gerekir. Ölçü aletini nerede, ne amaçla, ne sıklıkla kullandığınıza bağlı olarak tercih değişebilir. Bir arkadaşım Fluke 179 ölçü aletini neredeyse piyasanın yarısına satıyor ama düşündüm ona ihtiyacım olacak bir durum yok, AC ile ilgilenmiyorum, %5-10 hassasiyet bana çok bile o kadar hassas olmasa da olur, evladım belki elektronikle ilgilenmeyecek miras bırakmaya da gerek yok dedim almadım. Ama çok param olsaydı adı yeter bir kenarda bulunsun der alırdım :)
Açık Elektronik

Melih1802

Bende;
Sadece Ölçü aleti olarak,

BRYMEN BM867,
BRYMEN BMXXX Arabanın arkasındaki servis çantamda kodunu hatırlayamadım ama sitesinden kalkmış Yinede sağlam ve çalışıyor,
UNI-T UT81B Scopemeter, Ekranda bir sütunu hasarlı kullanmadığım için satmayı düşümüyor değilim bu arada.
3 Adet PROTEK 506

Bunların içinde BRYMEN FLUKE ye göre daha geniş bir ölçüm alanına sahip,
UT81B aynı zamanda osilaskop yavaş ama ölçüyor, Pili çok hızlı bitirir,20MHz e kadar kadar ölçtüm.

PROTEK 506 geniş bir ekrana sahip + ucuz.

Yinede FLUKE benim favorim. Ölçü aletinden beklentileri karşılıyor + kaliteli.

Ölçü aletlerim hakkında ki tüm görüşlerim tabii' ki bu kadar değil, her biri hakkında sayfalarca yazarım.

mesaj birleştirme:: 16 Ekim 2014, 06:36:16

Alıntı yapılan: Melih1802 - 15 Ekim 2014, 16:30:48

z

Karsilastirma yaparken olcum hizini da goz onune almak gerekir.

Mesela prob uclarina bir direnc bagladiginiz andan itibaren ne kadar sure sonra ekranda dogru deger goruntuleniyor.

Bazi olcu aletleri cok yavas.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Alıntı yapılan: z - 15 Ekim 2014, 17:02:59
Karsilastirma yaparken olcum hizini da goz onune almak gerekir.

Mesela prob uclarina bir direnc bagladiginiz andan itibaren ne kadar sure sonra ekranda dogru deger goruntuleniyor.

Bazi olcu aletleri cok yavas.

Evet bu çok önemliydi bunu atlamışım.
Özellikle BRYMEN bu konuda çok hızlı. UT81B ve PROTEK506 çok geç cevap veriyor.

fahri-

Ben Brymen de kullandım. 20 senedir Fluke da kullanıyorum. Brymen i Fluke la kıyaslamam bile. Aynı katagoride değiller.
Yüksek frekans devrelerinde ölçüm yaptığınızda aradaki fark çok daha fazla açılıyor.

polleme

Alıntı yapılan: fahri- - 15 Ekim 2014, 20:16:39
Ben Brymen de kullandım. 20 senedir Fluke da kullanıyorum. Brymen i Fluke la kıyaslamam bile. Aynı katagoride değiller.
Yüksek frekans devrelerinde ölçüm yaptığınızda aradaki fark çok daha fazla açılıyor.

Hangisinin daha iyi olduğunu vurgulamamışsınız ama sanırım Fluke lehine fark açılıyordur.