FLUKE

Başlatan polleme, 15 Ekim 2014, 12:04:39

Yuunus

Kalibrasyon seviyesinde olcum yapmayacaksaniz fluke almanin hicbir anlami yok, bir devrede arizali malzeme ararken hassasiyete gerek yok yada toleransi %5 olan bir direncin tam degerini olcmek ne isinize yarar bilemiyorum zaten ortam isisindan kaynaklanan degisimlerden dolayi yine de dogru olcum yapamayacaksiniz; kapasite olcumu ile hic isim olmadi, eger arizali oldugunu dusundugunuz kon. varsa onu degistirmek onun degerini tam olcmekten daha cok isinize yarar(maliyeti de dusuktur, kond. kaci kac para). Voltaj icinde birseyler soylemek mumkun...Frekans yogunluklu calisiyorsaniz multimetre yerine Scope alin uygun fiyata birsuru alternatif var. Fluke tamam guzel voltaj korumasi filan bir alay ozellik var ama bir multimetreye 500 TL verilirmi size kalmis ama emin olun verdiginiz paranin ~%60'i markaya gidiyor. zannedildigi kadar da kaliteli degil isyerinde 1000$ lik fluklar var ne yapiliyor dersen basit bir direnc olcumu voltaj var mı-yok mu, daha gormedim frekans kademesini ayarlayani! Model yukseldikce de olcum hizi da dusuyor. Tabiki ben olcuyorum kardesim her kadamesini sonuna kadar zorlarim diyende vardir...Kisaca lazimsa al.

fahri-

Eğer imkan varsa en iyisini almaya çalışmak lazım. Bugün yaptığınız işte idare edenle işinizi görürsünüz 6 ay sonra uğraştığınız bir işte iyisi lazım oldu. O zaman bir tane de iyisini mi almak lazım?
Tabiki bu benim felsefem. Ve imkan meselesi.

polleme

Bugün konuyu tekrar değerlendirme şansım oldu. Evet en iyisini alacak imkanım var, bir Fluke'a 2000 TL de yatırabilirim ama ayda 3-5 dakika multimetre kullanabildiğim bir noktada o parayı yatırma konusunda digiman tekrar düşünmemi sağladı. Daha önce iyi para yatırıp Tektronix 200 MHz osiloskop almıştım, onu kullanınca Fluke'dan sağlayacağım faydaların bir çoğunu elde edebilirim diye düşündüm. Bu sebeple daha uygun fiyatlı, ama true rms olan bir multimetre almaya karar verdim. UNI-T UT61E veya Protek 506'dan birini alıp bu işe şimdilik nokta koyacağım.

z

Para sorunun yoksa masa tipi modelleri dusunebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Geçen yıl 750TL verip Fluke 177 aldım ama 750TL lik fayda sağladı mı bana bilemiyorum :)

5 yıl önce 50 Liraya aldığım multimetremden de memnunum o 50liranın hakkını fazlasıyla verdi.

İhtiyaç meselesi. Fluke ayrı bi kalite, güven veriyor oda başka bi konu tabi.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Erol YILMAZ

Fluke'ı sanırım orta okul yıllarımda görmüştüm. O gün bugündür kullanıyoruz.
Arıza yok pil bitirme yok...
Gayet memnun "idik".
Fluke, Nikon gibi. Ağır marka.
Fakat senelerdir bozulmuyor ve çok sıkıcı bir hal almaya başladı.

Ben de okulda tanıştığım Brymen'in iyi ve renkli modellerinden aldım.
Pili Fluke kadar gitmese de çözünürlüğü daha iyi ve güzel bir alet...
Frekans ölçümünde 2.55V tan sonraki sinyalleri sayabildiğini bu akşam tespit ettim :))

ipek

benim favorim Keithley'dir .her şeye sahip oldum kısmet oldu bir bunu nikaha razı edemedik.

Maxim

Alıntı yapılan: polleme - 16 Ekim 2014, 21:27:02
Bugün konuyu tekrar değerlendirme şansım oldu. Evet en iyisini alacak imkanım var, bir Fluke'a 2000 TL de yatırabilirim ama ayda 3-5 dakika multimetre kullanabildiğim bir noktada o parayı yatırma konusunda digiman tekrar düşünmemi sağladı. Daha önce iyi para yatırıp Tektronix 200 MHz osiloskop almıştım, onu kullanınca Fluke'dan sağlayacağım faydaların bir çoğunu elde edebilirim diye düşündüm. Bu sebeple daha uygun fiyatlı, ama true rms olan bir multimetre almaya karar verdim. UNI-T UT61E veya Protek 506'dan birini alıp bu işe şimdilik nokta koyacağım.

UNI-T UT61E güzel hassas ama biraz yavaştır
bir süre sonra insan gıcık oluyor
birkaç videosunu seyretmeni sonra uyarsa almanı tavsiye ederim

polleme

Cahilliğimi hoş görün ama bir multimetrede yavaşlığın ölçüsü nedir? Şu "count" diye ifade edilen rakam bunun ölçüsü müdür? Yani 40000 count olan cihaz 6000 olana göre daha hızlı mıdır? Eğer değilse bunun cihazların özellikler listesinde yer alan bir parametre ile ifadesi var mıdır? Cidden bilmediğimden soruyorum.

Maxim

Alıntı yapılan: polleme - 16 Ekim 2014, 23:50:05
Cahilliğimi hoş görün ama bir multimetrede yavaşlığın ölçüsü nedir? Şu "count" diye ifade edilen rakam bunun ölçüsü müdür? Yani 40000 count olan cihaz 6000 olana göre daha hızlı mıdır? Eğer değilse bunun cihazların özellikler listesinde yer alan bir parametre ile ifadesi var mıdır? Cidden bilmediğimden soruyorum.

yok count başka , count hassasiyetle ilgili
birde ölçüm sırasında ekrandaki sayıların çabukluğu var, yani ne kadar hızlı ölçüyor?
bazı marka ölçü aletlerinde bu saniyede kaç kere gösteriyor gibi ifade ile belirtiliyor
mesela yavaş olanlar saniyede 1-2 kere ekran yeniliyor, hızlı olanlar 5-6 kere.

mesaj birleştirme:: 17 Ekim 2014, 00:04:20

çok güzel bir video buldum
ut61e test

bu videoya 11:25 ten itibaren bakın
en soldaki ut61e, en sağdaki agilent (çok çok pahalı tabi)

hız o demek işte
Multimeter Review / buyers guide: Part 2 - UNI-T UT61E

polleme

Anladım. Güzel video gerçekten. Ekran yenileme hızı özellikle sürekli değişen voltajlı durumlarda sinir bozucu olabilir göbi görünüyor. Ama saniyedeki değişim azsa pek sorun yaratmayacaktır.

İncelerken diğer dikkatimi çeken konu, multimetrenin direnç konumunda uçlarını kısa devre yapınca ekranda 00000 değerinin gözükme süresinin ölçüldüğü yazılar oldu. Bazı cihazlarda bu sure 1 saniyeyi geçebiliyor. Bu da yine hızla ilgili olsa gerek.

CLR

Hem çok vermeyeyim hemde kaliteli olsun, ölçümde tereddüt yaşamayayım, true rms olsun diyorsan, fluke 115 veya 116 alabilirsin, sahibinden'de bazen 250-400 arasında oluyor. Bende ikiside var toplamda ikisini 450-500TL civarında aldım, 116 sıfır, 115 ikinci el ama sıfır gibi. 116'yı alma sebebim true rms uA metresi var, ultra low power projelerimde ölçüm ihtiyacı için kullanıyorum.

True rms cihazlarda da fark var, bazısı sadece sinüsü düzgün ölçmeye adapte edilmiş oluyor veya sinyalin dc bileşenini almıyor(kapasitörden geçiriyor) vs vs. Vel hasıl herşey ihtiyaç durumuna ve tercihe bağlı.
Knowledge and Experience are Power

polleme

Sonuç olarak Fluke almadım ama kararsız kaldığım durumlarda uyguladığım yönteme giderek Fluke parasının 2-3 katını harcayarak birden fazla cihaz sipariş ettim. Testlerimi yapıp beğendiklerimi elde tutacağım, kalanları satışa çıkaracağım. Aldığım cihazlar şunlar:

Smart Tweezer ST 5S
UNI-T UT61E
UNI-T UT71E
Protek 506

Elimde neler olduğunu daha önce belirtmiştim. Neredeyse 10 cihaz oldu, işe yarar bir set çıkarabilirim sanırım.

remzi

UNI-T UT61E Bende var. çok memnunum.

berke_42

UT61E -Brymen bm859  (sıklıkla) 
protek 506 (arasıra)  kullanıyorum,
memnunum.
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''