Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

***KESME ALT PROGRAMI***

Başlatan HEXF2, 30 Nisan 2005, 08:55:01

SpeedyX

Sizin için çok masraflı olurmu bilmem ama sanırım MT88E43 - Caller ID entegresi veya türevleri işinizi görür. bu sayede telefonun gerçekten çaldığını ve hangi numaranın aradığını bilmeniz mümkün.

http://assets.zarlink.com/DS/zarlink_MT88E43_JAN_01.pdf

HEXF2

Tamam işte bildiğim bir yanıttı ama emin olmak istedim yani beyler bir konu açıyorum birkaç şey soruyorum bir iki kişi cevap veriyor sonra herkez başka bir yere ben tam yardımcı olunduğunu sanıyordum bu sitede ama sanırım eskidenmiş ben geç kaldım

Neyse arkadaşlar şimdi telefon hattında iki tane kablo var zaten şimdi burda AC değişim olduğu için telefonun çaldığını algılama işini herhangi bir kablodan alıp değerlendirebilirim herhalde birde bu AC gerilim telefon çaldığında kaç çalmadan önce kaç bilen varsa yazsın lütfen yani telefon çaldığında bu AC gerilimin yükseldiğini nasıl algılarım da tel çaldığı zaman PIC e saydırırım saydırma işlemi kolay ama bu değişimi nasıl algılıcam

Ayrıca bu iki teli kısa devre yapıp hattı açtıktan sonra yine tellerden herhangi birinden DTMF bilgisi alabilir miyim

Ya burası hep öğrencimi dolu daha evvel bu işle uğraşmış tekniker mühendis yok mu arkadaşlar cevap verecek dikkat ediyorum hem basit ve devamlı karşılaşılan sorulara cevap veriliyor biri yaptığı birşey ile ilgili birşey sordumu adamın yalvarması lazım cevap verin diye biraz anlayış beyler bu devreyi hemen bitirmem lazım programı hazır ama donanımda takıldım kaldım

oziant

bir ucundan olmaz çünkü ac voltaj iki ucuyla beraberdir
normalde telefon hattında 48 volt civarında dc gerilim vardır
sen bir adet hat trafosu  bul
telefon hattının ucunu a ve b olarak düşün
1 mikrofarad 250 volt luk bir kondansatörü a yada b ucuna seri bagla
diger ucuna bir adet diyot 1n4007 sonra 1 kiloohm cıvarı bir yük direnci
ve diger uca birleştir
normalde telefon hattında dc vardır kondasatörden gecmez
fakat zil çalınca (ac)gerilim gecer ve direnc üzerinde bir gerilim düşümü
olur bununla telefonun caldıgın anlarsın
ondan sonra hatta trafoyu baglarsın trafonun diger ucundan dtmf  sinyallerini
alırsın, sonra trafoyu hattan cıkar
yoksa telefon meşgul kalır
istersen direnc olan yere opto cuplör kullanabilirsin tabiiki
dirence paralel 47 mikrofarad (63v) koymayı unutma yoksa telefon calma
sayın yanlış olur
umarım problemin cözülür
MPLAB 5.62 ASM PROPİC 2

CaFFeiNe

oziant

eline saglık cafeine
bende cizim programı olmayınca cizemedim
MPLAB 5.62 ASM PROPİC 2

CaFFeiNe

oziant arkadaş ben yukarıdakini isis ile çizdim sende yoksa bence en kısa sürede proteusu indirip kurcalamaya başla çok faydalı bir araç

HEXF2

ya beyler allah razı olsun kafamda son birkaç soru var onuda sorucam sonra bitiyor olay @caffeine dostum şimdi bu dediğin bölüm telefonun kaç kere çaldığı anlamak için ok çok güzel istediğim sayıda telefonun çalmasını bu devre ile anlıyacağım peki daha sonra hattı açmak için "TELEFON HATTI " yazan iki ucu röle ile kısa devre mi yapmam gerek

İkinci sorumda o iki hattan herhangi birinden 8270 in DTMF in ucuna giriş yapıp DTMF sinyallerini alabilirmiyim yoksa bu iki hattı ilk önce trafoya daha sonra trafo çıkışındaki herhangi bir uçtan mı almalıyım DTMF girişini şimdilik son sorumdu

HEXF2

sanırım biraz daha yalvarmalıyım son sorum dedim yaa

Veli B.

Biraz araştır.Sana verilenleri bir incele.8870 ve Akıl defteri sana yeterli. :evil:
Aşağıda bir link verdim.Sorunun cevabı orada devre(prensip) olarak verilmiş durumda.

Bu datasheete bir bak.

HEXF2

ya hoca çok sağolun bana araştır diyosunda bir bilsen ne kadar arştırıyorum zaten burayada bilen kişilere sormam bir nevi araştırmadır değil mi yukarda verdiğin data sheet de kafama birşey takıldı bütün fikirler de gitti kafamdan ya data sheet in yukarsındaki bir devrede DTMF bilgisi IN- den alınmış bir kondanstör ve bir direnç ile fakat aşağıda bir devrede de input configration yazan yerde de DTMF bilgisi yani telefonun iki hattı (iki tel) IN- ve IN+ ya bağlanmış ilk olarak seri iki kondansatöre girmiş daha sonra bu uçlara arkadaşlar sorduğum son sorumdu iki sorum var

1.DTMF VERİSİNİ HATTAN NASIL ALIP 8870'E GÖNDERİCEM HATTAN SADECE 1 TANESİNDEN ŞEKİLDEKİ DEVREDE "DTMF INPUT" GİRİŞİNE GİRİCEM YOKSA IN- VE IN+ GİRİŞLERİNE HATTIN İKİ UCUNU BAĞLIYCAM

2.SORUM TELEFONUN ÇALDIĞINI ALGILADIK OK HATTI AÇMAM İÇİN BU İKİ KABLOYU (HATTAKİ İKİ UÇ) KISA DEVRE Mİ YAPMAM GEREK BİR RÖLE İLE BU UÇLARI KISA DEVRE YAPTIĞIM ZAMAN 8870'E GİDEN UÇLAR ETKİLENİR Mİ BİLGİ GELİR Mİ YANİ

Veli B.

@Hexf2,
Bir de buna bak bakalım.Eğer yine çözemezsen beraber yapalım :D.
Bordtaki arkadaşlarımızın genel olarak prensibi, hazırdan ziyade mantık ve prensipler üzerine yardımcı olmak.Hazır ürün vermektense, nasıl yapılacağı konusuna odaklanmak.Bu tarz sorulara pek cevap verilmemesinin sebebi budur.Eğer gerçekten araştırıp, belirli bir noktaya getirip tıkanmışsan, durum değişir.
Bunu bir incele, çok güzel bir kaynaktır ama emin ol Akıl defteri yanında esamesi bile okunmaz.Bu yüzden neden daha önce bu linki vermedin deme!  :idea:

Link burda)

z

Telefon Hattında normalde DC gerilim vardır.
Santral telefonunuzun zilini çaldırmak isteyince, hatta AC gerilim verir.

Hattan DC gerilimi kaldırıpta mı AC gerilim veriyor yoksa DC gerilim üzerine mi AC gerilim bindiriyor bilmiyorum ama scopun varsa ölçüp öğrenirsin. (Scopunu izalasyon trafosu ile şebekeden beslemen gerekir yada pilli scop kullanmalısın)

Santral telefon ahizesinin kaldırıldığını hatta paralel direnç girmesinden (DC hattan akım çekilmesinden) anlar.  

Araştırma illa bir şeyler okumak anlamına gelmez. Size birazcık deney yapma ruhu gerekiyor.

Yukarıdaki açıklamalarda kaç volt AC, kaç volt DC, kaç ohm kullanılıyor gibi sorular sorabilirsin. Bu ülkeden ülkeye değişir. Boardda kimse cevap vermezse telefon idaresi teknik bölümlerinden öğrenilebilir yada  bir kaç farklı yerde (evinde, iş yerinde, dayının amcanın evinde) avometreyi alır eline ölçer ve ölçümlerin ortalamasını alırsın.

Telefon hattını doğrudan çiplere giremezsin. Araya en azından empedans ve voltaj seviye uyumunu sağlayacak devre eklemen gerekir. Bunu kullanacağın çipin verilerinden okuyacaksın.

Tabiki devrenin girişine koruma tertibatı almayı da unutmaman gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HEXF2

katana eyvallah hoca bak bu işimi görür işte çok sağol

@bunalmış o dediklerinin daha alasını yaptım ben deneyci ruhun olsun diyosunda yani telefon idaresine bile gittim bişey sorucam bir proje üstünde çalışıyorum dedim ve sordum adamlara adamlar güldü sorduğum soru da mantıksız birşey değildi yani okuduk o kadar momçak değiliz adamlar sonra saçma sapan sorular sormaya başladılar yok sen nerde oturuyosun kaç yaşındasın ulan evlenicen mi benle bende dedim allah belanızı versin çıktım evdeki hatla uğraştım bi cacık çıkması işte böyle beyler biz böyle bir ülkede yaşıyoruz