Soru: Direnç hesabı

Başlatan Maxim, 22 Ekim 2014, 13:02:36

Maxim

direncimiz 250 ohm
bir ucu 5 volt, diğer ucu 33 ohm üzerinden şasede
yani üzerinden 17.7mA akım geçiyor.
hesabıma göre 88mW (0.088 watt) bir güç düşümü var 250 ohm direnç üzerine
(neredeyse 0.1 watt)

soru şu:
bu 250 ohm luk direnç 1/8 wattlık olursa çok ısınırmı? (1/8 = 0.125 watt)
yada siz ne dersiniz? kullanmak sakıncalımı sizce?

Kabil ATICI

Toleranslar veya başka sebeplerden dolayı değer kayması olduğunda sınır değerlerin dışına taşması olasılığı olduğunu düşünüyorum. Kısa süreli tolere edebilmesine rağmen uzun zaman diliminde sıkıntı olabilir. Alet bozulacak olsa bile hiç değilse bir direnç yüzünden olmasın.
ambar7

Andromeda

Isınır..ısınmaması için arada çok fark olması lazım.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

polleme

1/4W kullanmaya engel bir durum var mı? Yoksa öğrenme amaçlı bir soru mudur? Komponentin üst limitlerine yakın çalışıldığı durumlarda her zaman risk vardır. 1/8W dediğimiz direnç kalitesiz bir ortamda üretilmiş ise o anma değerine sahip olmayabilir de. Elektronik-elektrik sistemlerinde bir sınır değerinin %75'inin üstüne çıkılınca risklerin arttığı söylenir. Verdiğiniz örnekte %75 seviyesinin üstüne çıkılmıyor. Bu sebeple direnç kaliteli ise sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.

Maxim

1/4 w yoktu o yüzden
ama buldum sorun kalmadı teşekkürler ilginize

gokhan1500

Samsung marka SMD direnç kataloğunda çevre ısısı 70 C'ye kadar %100 yüklenebileceği belirtiliyor.

Daha detaylı bilgi için: http://www.ohmite.com/techdata/res_select.pdf

polleme

Zaten devre elemanlarında ısı sözkonusu olunca ortam sıcaklığı da büyük önem kazanıyor. Devrenin açıkta veya bir kutuda olması, ızgaralı veya fan soğutmalı olması, bulunduğu odanın sıcak veya soğutulmuş olması gibi bir çok etken ön plana çıkıyor.