24 volt akü marş motoru iki yönlü çalıştırma

Başlatan sayangku, 23 Ekim 2014, 23:40:06

sayangku

24 Ekim 2014, 22:15:15 #15 Son düzenlenme: 24 Ekim 2014, 22:18:15 sayangku
Alıntı yapılan: salih - 24 Ekim 2014, 21:10:50
Sırası gelmişken bilgi vereyim. Seri DC motorlar yüksüz çalıştırılmaz. Çünkü uyartım sargısı seri bağlandığı için çok yüksek devirlere
çıkabilir. Dikkat edilmesi gerekir.

hocam bu videoda 12 -220 v DC veya 12 - 220 v AC İLE ÇALIŞAN VE ÜRETEÇ (3m LED YAKAR) DİNAMO 90,00 TL
bu çamaşır makinesi seri dc motor sanırım oyuzden  hem ac hemde dc çalıştırıyor bende çamaşir makinesi motoru bulabilirim rahatlıkla bunu bu adam gibi dc 48 voltla nasıl çalıstırabilirim baglantı şeması lazim bana bilen yazabilirmi aküleri seri baglarim o sıkıntı diyil motoru akülere dc olcak şekilde nasıl baglarım

RaMu

Sargı1 sargının bir ucu
sargı2 sargının diğer ucu
kömür1 içte dönen kısma (endüvi) elektriği ileten pabuclar, kömüre benzer, kömürün bir ucu
kömür2 kömürün diğer ucu
dersek
sargı1 ile kömür1 i birbirine bağla
sargı2 ve kömür2 ye 220volt ver
bu şekilde deniyorlar beyaz eşya tamircileri
tabiki uzun süreli kullanımda sakıncası var mı bilmiyorum.

İşin ilmini bilenler vardır,
onlar açıklarsa daha iyi olur,
denenmiş bir yöntem olmasına karşın
mesuliyet kabul etmem, söylemedi deme.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

r32mp

Universal motor bul ozaman bir tane. Çamaşır makinelerinde de var. hem ac hem dc çalışır. DC düşük voltda çalışacaksan sargı sayısını azaltırsın tabi kablo kalınlığıda artacak. Tam olarak ne yapacaksın ? belki ilacın vardır ?

Bu motorlarda rotor sargısızdır. Bunların roturunda sargı olanı universal oluyor. Oldu sana dc motor. Yada inverter kullan. gene dc akım kullan. 220 dc olur benim torna makinesinin motoru da böyle 600 w.

Yani universal motor hem ac hem dc çalışır zaten. Örnek olarak şöyle:Sana düşen iş fırça ile stator sargılarının bağlantılarını kontrol etmek. Sanayiden hurda alan yerleri gezsen neler bulacaksın neler de bulunduğun yerde varmı yokmu ?

Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

sayangku

25 Ekim 2014, 02:44:01 #18 Son düzenlenme: 25 Ekim 2014, 02:45:21 sayangku
hocam çorum osmancıkta okuyorum istanbulda olsaydım bulurdumda burası biraz sıkıntı ama çamasır makinesi motoru bulabilirim 
onuda dc max 48 volt çalıstırcam elamanın biri yapmiş zaten bu videoda ÇAMAŞIR MAKİNASI MOTORUNDAN YERLİ OTOMOBİL.
bende bu çamaşır makinesi motorundan akülü araba yapıcam  max külo 400 geçmez
benim yapmam gereken çamaşır makinesi moturunu 48volt dc çaliştirmam lazim
onun baglantisi lazim bana  hocam
12 -220 v DC veya 12 - 220 v AC İLE ÇALIŞAN VE ÜRETEÇ (3m LED YAKAR) DİNAMO 90,00 TL

r32mp

Yapacağın işi basitçe anlatayım.

Bu motorlar ortalama olarak 600-700 w civarındadır. bir beygir 735 w olduğunu düşünelim. 400 kg yi geçmeyecek bir aracın var. Bu aracı hareket ettirmek için basitçe tork hesabı yapacaksın şöyle:

Aracın kasnağına yada tekerlerklere gücü aktaran dişli/kasnak ne kullanacaksan, bir ip bağlarsın. Bu ipi de bir tartı ile çekersin.Aracın hareket etmeye başladığın anda ki okuduğun kg değerini bir köşeye yaz. kasnak ya da dişli, ne ile çevireceksen mili onun mil ile tepe noktası arasındaki mesafeyi ölç.

T = fxd = örnek : Tork = 1 kg x 10 cm = 10 Nm hareket için gereken güç. Araç ivme kazanacak vs.

Geldik sargı meselesine.

Universal motoru temin et. Yukarıda verdiğim örnek şemada ki gibi sargı başlangıcından birinci fırçaya giden hattı bul. seri bağlayacaksın yani Şöyle anlatayım:

Statoru önüne aldığın zaman. sağ bobin ile sağ fırça, sol bobin ile de sol fırça seri bağlı olacaklar. Bu sayede statordaki bobin "N" kutubunda iken rotorda N yükünde olacak diğer taraf da "S" dc motor çalışmaya başlayacak. Şimdi geldik 48 v'a düşürmeye.

starordaki bir bobini sipir sipir sök, sipir sayısını bir kenara yaz: Örnek olarak 220 v da 1000 sipir var ise 48 v için :200 sipir civarı bir sargı gerekir.
sağa 200 sola 200 sararsın. Burada dikkat edeceğin husus.

Akım 600 w için 48v*13 A = 600w güç edecek. devri sayısını da hesaba alarak tel kalınlığını seçeceksin. Devir arttıkça kablonun maruz kaldığı sabit akım süresi azalacak ancak kalkış anında drenaj akımı da denir. Ortalığın anasını ağlatacak. ona göre hesabını yap.

rotor sargılarını ilk etap da değiştirme. böyle dene. Bu motor sargıları değişmiş hali ile de 220 v da çalışır. ama motorun stator ve rotor ölçüleri 600-700 w için hesaplanmıştır. Sen 220*12a =  2860 w eder ki  :P ilginç olur ama 50 hz de bu akım düşecektir.

Şimdi güzel kardeşim kabaca yapacağın işler bunlar. sen istersen kendin redülsiyon yaparsın üç lü çark alırsın isteğine göre ayarlarsın. kabaca böyle.Sargı meselesine dikkat et.  Biraz deneme yanılma ile işini göreceksin.

Bundan 15 yıl önce aynı işler ile uraşıp durdum. nerde picproje nerde internet hey gidi hey :)


Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

z

Rotor sargilarini degistirmesze 48v da 13A nasil akacak? Seri motor degilmi bu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sayangku

r32mp hocam verdiginiz bilgiler çok degerli gercekten pazarts gunu hoca llaboratuvar açıçak orda denicem çok teşekkur ederim ilginizden dolayı sagolun

sezgin05

Bulabilirsen eski bir elektrikli golf arabasında aradığın her şey var. DC motor ,şanzıman,devir yönü değiştirici devasa bir enversör şalter,48 volt akü....
Lüks otellerin hurdaya ayırdığı bir golf arabasını yine hurda fiyatına satın alan bir arkadaşımın arabasının hız kontrol ünitesini tamir etmiştim. Eğlenceli bir şeydi...

r32mp

Alıntı yapılan: z - 25 Ekim 2014, 21:40:53
Rotor sargilarini degistirmesze 48v da 13A nasil akacak? Seri motor değilmi bu?

Aynen öyle.Yazmayı atladığım kısım. Hatırlatdığınız için teşekkür ederim.

Gene de değiştirme.rotor sargıları akım sınırlaması yapacak ilk önce.Önce stator sargılarını sar dene sonra rotora geç. Rotor biraz daha zahmetlidir. Atladığım bir kısım daha var. Sargıların akım yönü. sağ sargının çıkışı sol sargının girişine gelecek ki N-S kutuplanması olsun. bu sayede hareket gerçeklerşsin.Diğer türlü elektromıknatıs gibi çalışır. öter durur.

Bunun rotoruna elektirik verip stator sargılarını seri bağlarsan elektirik üretir. Enerji vermesen bile devrinde döndüğünde bir miktar enerji üretir. Volt görürsün ama çok güçlü olmaz. rotor tahrikli olursa devrinde 500-550 w alırsın. Bu da ek bilgi olsun.

Eskiden hurda motorlardan alternatör yapardık. Rüzgar türbini yapacaz diye. Mıknatısçıları zengin ettik  :)

Ek olarak : Söktüğün sargıları birleştirerek daha kalın tel elde edebilirsin.Switch mode trafolarda ki gibi. Boşuna tel alma. Hem oyuklara yerleştirmesi de kolay olur.
Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.