24 volt akü marş motoru iki yönlü çalıştırma

Başlatan sayangku, 23 Ekim 2014, 20:40:06

sayangku

sa arkadaşlar bir projede 1kw yakın degerde dc motor kullanıcam ama fiyatlari çok pahalı bende 12 voltluk araba marş motorunun gücüne baktım söktüm neyse
yaklasık 300w gücünde  ben kamyon yada traktör marş moturunu sökücem oda 24 voltla çalışıyor ve daha güçlü  oldugunu tahmin ediyorum benim işimi
görür neyse simdi tek bir sıkıntı var bu marş motorları tek yönde dönüyor kutbu ters baglasan bile  demek istedigim nasıl baglarsan bagla  artı ve eksıyı aynı yönde dönüyor benim projemde ise motor iki yönlü dönmesi lazim   bu arada projem akulü araba projesi 2uzunlugunda yaklasık 1 metre genişliginde max
deger veriyorum kiloda max 300 kilo simdi ben bu motorla ileri gidebilirim ama geri gidemem bunun geri gitmesi için sargılarlami oynamaliyim
oynamaliysam ne yapmam gerek yada arabalardak motordan bagımsız i sanzıman sistemimi yapmam gerek  motorun geri yönde hareket etmesi için
burda kafam çok karıştı basit bir ileri geri yaptımak için en kolay yolu siz degerli arkaşlarımın yorumlarını merak diyorum 

Salih

Marş motorları seri DC motor olarak yapılırlar.  Devir yönün değiştirmek için endüvi uçlarının bağlantısını değiştirmen gerekir.

z

Marş motorunun önündeki marş taşşağı sorun oluşturabilir. Onu sökmen gerekecek. Bir de marş motorlarının bazi modelleri yuzlerce amper çeker ve çoğu marş motoru sürekli  çalişmaya uygun değildir. Çünkü bu motorlar, bir kaç saniye çalışacağı varsayilarak tasarlanıp üretilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sayangku

12v 25 amper  300w gücünde motordu elimdeki
24v taki  motor türüne degisir ama 12v göre daha az amper çeker
fazla kullanmıcam motoru zaten gösteri amacli  çok çalıstırmıcam zaten
fazla hiz yapmasi gerek yok yürüme hizindan biraz hızlı olsun yeter

r32mp

Eski otomobil parçaları satan yerden otomobil kontağı alırsan işini görür. 2 kontak kurarsın. Biri ile sağa diğeri ile de sola yön verirsin. Şöyle birşeydir :

Ama bunlar da belirli bir süre boyunca motoru sürer. Kamyonetlerden çıkma kontak bulursan motor yansa da kontak devam eder. Ucuz yolu bu. Joystick kullanacam dersen yüksek akım kontaktörleri kullanırsın ama pahalıya maal olur.

Yada sanayide kullanılan tipler var. onlar biraz daha ucuz. Bunları transistor ile sürersin. oyun kolundan çıkan birde joystick tamadır.   :)

Bunun yerine redüktörlu dc motor kullansana ? hem uzun süre çalışır hemde istediğin yükleri çeker. Akülü elektirikli sandalyelerden çıkan motorlar işini görebilir mesela.
Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

z

Bence mars motoru bu proje icin iyi bir secim degil.

sayangku

z hocam çok haklısınız ama dc motor fiyatlarina bakiyorumda çok pahalı dc kontktör de çok pahalı bide üniversite ögrenciyim 4 arkadaş yapıcaz
projyi sistem analizi dersi için dc motorlari gectim  ucuzluktan marj motoru aklıma geldi arabada giderken dedim krankmili hareket ettiren güç koca kamyonu hareket ettiren güç benim işide hallder dedim cok eksi yonu var ama arti taraflarini buluryorum sonucta kamyon marj motoru 50 tl en babasi 100tl gecmiyo
wat iyi dusuncesine girdim olurunu bulmaya çalısıyorum Allahtan aküleri tanidikla çözdüm elimde 4 tanede 12v araba aküsü var onlarla bu moturu ileri geri hareket ettirmem lazim işh yardimcı olursunuz degerli arkadaslar

mesaj birleştirme:: 23 Ekim 2014, 22:38:58

Alıntı yapılan: r32mp - 23 Ekim 2014, 21:54:07
Eski otomobil parçaları satan yerden otomobil kontağı alırsan işini görür. 2 kontak kurarsın. Biri ile sağa diğeri ile de sola yön verirsin. Şöyle birşeydir :
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ama bunlar da belirli bir süre boyunca motoru sürer. Kamyonetlerden çıkma kontak bulursan motor yansa da kontak devam eder. Ucuz yolu bu. Joystick kullanacam dersen yüksek akım kontaktörleri kullanırsın ama pahalıya maal olur.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Yada sanayide kullanılan tipler var. onlar biraz daha ucuz. Bunları transistor ile sürersin. oyun kolundan çıkan birde joystick tamadır.   :)

Bunun yerine redüktörlu dc motor kullansana ? hem uzun süre çalışır hemde istediğin yükleri çeker. Akülü elektirikli sandalyelerden çıkan motorlar işini görebilir mesela.

hocam ucuza redüktörlü dc motor bulabilirmiyiz tanidik varmi yada bildiginz link yada burdaki üyelerde yardimci olursa sevinirim

z

Hurdacilari gez. Muhakkak bulursun bir sey.

Otomobilim kis gunleri sabahlari calismamakta direniyordu. Bir gun gene inat etti. Ben de inat ettim. 10 dakika kadar inatlastik mars motoru kazandi.

Motor yandi. Senin de basina gelecek olan bu. Mars motorunu uzun sure calistiramazsin.

Yerinde olsaydim ne yapardim bilemiyorum ki. 12v 100w motorlar satiliyor. Acaba birden fazla motorla tahrik etsen. Bilemiyorum.

http://www.mugul.com/power_dc_motor.htm

sayangku

Alıntı yapılan: z - 23 Ekim 2014, 22:53:41

Otomobilim kis gunleri sabahlari calismamakta direniyordu. Bir gun gene inat etti. Ben de inat ettim. 10 dakika kadar inatlastik mars motoru kazandi.

Motor yandi. Senin de basina gelecek olan bu. Mars motorunu uzun sure calistiramazsin.

Yerinde olsaydim ne yapardim bilemiyorum ki. 12v 100w motorlar satiliyor. Acaba birden fazla motorla tahrik etsen. Bilemiyorum.

teşekkür ederim hocam yorumunuz için sonuna kadar haklısınız  başka bir yola başvurabilirim yada deneme yanilma yöntemi yapicam :) yada motor aramaya devam :)

r32mp

Alıntı yapılan: sayangku - 23 Ekim 2014, 22:33:56
z hocam çok haklısınız ama dc motor fiyatlarina bakiyorumda çok pahalı dc kontktör de çok pahalı bide üniversite ögrenciyim 4 arkadaş yapıcaz
projyi sistem analizi dersi için dc motorlari gectim  ucuzluktan marj motoru aklıma geldi arabada giderken dedim krankmili hareket ettiren güç koca kamyonu hareket ettiren güç benim işide hallder dedim cok eksi yonu var ama arti taraflarini buluryorum sonucta kamyon marj motoru 50 tl en babasi 100tl gecmiyo
wat iyi dusuncesine girdim olurunu bulmaya çalısıyorum Allahtan aküleri tanidikla çözdüm elimde 4 tanede 12v araba aküsü var onlarla bu moturu ileri geri hareket ettirmem lazim işh yardimcı olursunuz degerli arkadaslar

mesaj birleştirme:: 23 Ekim 2014, 22:38:58

hocam ucuza redüktörlü dc motor bulabilirmiyiz tanidik varmi yada bildiginz link yada burdaki üyelerde yardimci olursa sevinirim

Bulunduğun yerin sanayisine git Muhakkak çok uyguna işini görecek şeyler bulursun. Oldu da bulamadın. Kolayı var :)

Silecek motoru yada anten motoru alırsın yada türevi. Bu motoru Bizim inşaatlarda kullandığımuz "Irgat" denilen aleta bağlarsın(Ben elektirikli takılıyorum). bunun halatını iptal edersin, milinden çıkma yaparsın. 600 kg çekersin  ;). "Amele usülü".

bizim "Irgat" bu :

Bunun 400 kg lik olanı var.İşine uygun olanı seç.

Sanayide motor mili ile bunun mili arasına kaplin attır. En ucuz yolu bu. Motor+ırgat en fazla 100-150 tl. Tabi devir düşecektir. Motor gücün/hızın arttıkça "Irgat" ona göre çıktı verecektir.

yüksek mühendislik  ;D

Yazıcıdan çıkan motorla bile buna iş yaptırırsın.Eski yazıcılardan 24 v motorlar çıkardı. Tabi yük/motor gücü dengesini bozmadan.

Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

mg1980

Belli bir güç zorunluluğu yoksa silecek motoru veya kalorifer motoru olabilir.

Salih

Alıntı yapılan: z - 23 Ekim 2014, 22:53:41

@Z senin verdiğin örnek de akım sınırlaması yok. Akü direk motora uygulanıyor. Motor da akü ne kadar verebiliyorsa çekiyor. Ve nihayetinde belli bir süreyi geçince yanıyor. Fakat arkadaş büyük ihtimalle bir güç kaynağı ile besleyecek ve güç kaynağı akü gibi yüzlerce amper veremeyecek. Dolayısı ile bence problem olmaz. Eğer akü den besleyeceklerse mutlaka bir akım sınırlama veya akım kontrolü etmeleri gerekir.

z

Tek sorun o degil ki.

Normalde motor elektrik, mekanik ve termik gereksinimleri karsilayacak sekilde tasarlanir.

Mars motoru kisa sureligine calisip devreden cikan bir motor. Bu yuzden uzun sureli calismada sogutma konusunda sorun yasanacak.

En iyisi denemek.

sayangku

verdiginiz bilgiler için  sagolun öncelikle  ben Silecek motoru yada anten motoru  sanayiye gidip bir araştıcam
bakalım oluru varmi dediiniz gibi 600 kg bile cekiyorsa benim fazlasi ile işimi görür çünkü benim araba 300kg geçmez
hizda yürüme mesafesinden biraz hızlı olsun yeter  birde hocam ben aküden direk enerji çekicem güç kaynagı olmaz
elimde 4 tane araba aküsü var
z hocama dedigim gibi deneme amaçlı 12v araba marj moturu aldım adamdan pensampermetre ile ölçtüm 12v da 25amper  amper çekti
elimdeki motor direk aküye baglayınca 5 dk yükssüz çalıstırdım moturu yükebinince sogutma proplem olabilir  içini açtım karıştırdım biraz tekrar topladım
gerçekten çok seri motor ama yükebinince napıcak bilmiyorum denemek lazim  birde seri dc motor oldugu için  endüvi ve kutup sargıları seri bağlanmiş
ben bunu teoride biliyorum ama uygulamada nasil değişticem bilmiyorum daha ilk defa sargı değiştirme işine giricem yapabilirmiyim onuda bilmiyorum :)
bi video felan olsaydı nette aradim bulamadim aynisi yapardim degiştirirdim

Salih

Sırası gelmişken bilgi vereyim. Seri DC motorlar yüksüz çalıştırılmaz. Çünkü uyartım sargısı seri bağlandığı için çok yüksek devirlere
çıkabilir. Dikkat edilmesi gerekir.