XC8 Kütüphane?

Başlatan Extreme, 23 Ekim 2014, 22:03:45

Extreme

Merhaba forum üyeleri ,

XC8 Hakkında araştırma yapıyorum.

CCS C 'de kütüphaneler Program tarafından veriliyor ve rahatça fazlasıyla kütüphane bulunabiliyor.

Fakat XC8'de programın verdiği kütüphaneler yok mu lcd kütüphanesi bile kendimiz mi hazırlamamız gerekiyor ?

sigmoid

Evet. İhtiyaç oldukça diğer dillerden port edilebilinir. Ben bir ikikütüphane yazıp picprojeye eklemiştim

Extreme

yani ccs c de bu gibi şeyler için vakit ayırmaya gerek yoktu daha sade ve anlaşılırdı

xc8 bence bu konuda ccs c den geride kalmış.

Gökhan BEKEN

xc8, PIC'in kendi çevrebirimleri ile ilgili olan kısımlar için kütüphane ile geliyor.
C:\Program Files (x86)\Microchip\xc8\v1.32\docs\MPLAB_XC8_Peripheral_Libraries.pdf
adresindeki dosyada da uzun uzun anlatmışlar.
Ama harici çevrebirimlerinin ucu bucağı olmadığı için dahili olarak gelmiyor.
Bunlardan bazıları, microchip'in kendi sitesinde bululabiliyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

justice_for_all

CCS C derleyici size ilk zamanlarda yetebilir belki ama sonraki zamanlarda yetmeyebilir.Microchipin Derleyicisini kullanmak herzaman yararınıza.Hem CCS C derleyici bana göre biraz hazırcılağa kaçıyor.mesela lcd kutuphanesi dediniz CCS C de lcd_init(); fonksiyonu var diyelim bu size lcdnin çalışma şeklini anlatmaz.yani biraz ezberciliğe kaçıyor benim düşüncem.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yldzelektronik

Alıntı yapılan: meftun - 24 Ekim 2014, 00:02:04
xc8, PIC'in kendi çevrebirimleri ile ilgili olan kısımlar için kütüphane ile geliyor.
C:\Program Files (x86)\Microchip\xc8\v1.32\docs\MPLAB_XC8_Peripheral_Libraries.pdf
adresindeki dosyada da uzun uzun anlatmışlar.
Ama harici çevrebirimlerinin ucu bucağı olmadığı için dahili olarak gelmiyor.
Bunlardan bazıları, microchip'in kendi sitesinde bululabiliyor.

Sanırım çevre birimlerle ilgili olan kısımlar yalnızca 18f serisinden itibaren çalışıyor.Hatta bazen 16f serisinde derleme sorunları bile çıkarıyordu.

Microchipin solution gibi ismi olan libi çok geniş.Orada her şey olduğunu düşünüyorum.Ve sürekli güncelliyorlar.

Benim denemelerim xc8 için belki 1 yıl evvelidir.Şimdiki sürüm nedir, kütüphaneler ne durumdadır bilmiyorum.Ama genel olarak haklı olduğunu düşünüyorum.

XC8 profosyonel olmak isteyenler için tercih edilmesi istenebilecek bir derleyici.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

pwm.c

CCS C kendi kütübhanelerini kullanın diye sizi zorlamıyor... isteyen kendi kodlarını ilave edebilir. ayrıca harici donanımla ilgili kütübhaneleri açıkta. \PICC\Drivers\ klasörüne bakıp inceleyebilirsiniz.
Bu derleyicinin amacı PIC programlamayı kolaylaştırmaktır. "herşeyi ben yapamak istiyorum" veya "hazırcı olmak istemiyorum" yada "derleyicim bug vermesin" diyen varsa ASM ile yazar (kullanan yok değil) ama onuda beğenmiyorsunuz arkadaş.
son olarak, XC'nin kütübhaneleri benim işime hiç yaramadı. hep sağdan soldan örnek aramak ve bulduklarımı xc'ye uyarlamak zorunda kaldım.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: pwm.c - 24 Ekim 2014, 13:52:23
ayrıca harici donanımla ilgili kütübhaneleri açıkta. \PICC\Drivers\ klasörüne bakıp inceleyebilirsiniz.
Madem açıkta neden, xc8'de sağdan soldan örnek aradınız ki, hazırı varmış :)

Ayrıca, datasheette her register'in ne işe yaradığını neden yazıyorlar? İngilizce bilmesek bile biraz inceleyince, birazda translate yardımıyla gayet anlaşılır oluyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: pwm.c - 24 Ekim 2014, 13:52:23
...hep sağdan soldan örnek aramak ve bulduklarımı xc'ye uyarlamak zorunda kaldım.

İşi kesinlikle ama kesinlikle derleyici kapışmasına çevirmek niyetinde değilim.Ancak bana xcye değilde ANSI C'ye uyarlamışsınız gibi geliyor.Ne dersiniz?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Extreme

Microchip firmasının XC8 derleyicisinde kaynak azlığı var. Aslında kullanılacak program deyil gibi
microchip hi-tech C yi satın alıp sonra desteği çekince.
diğer derleyicilerin ömrünü sorgulamaya başladım.

RaMu

Kullanılan derleyicinin neredeyse hiç önemi yoktur,
iş kullananda ve amacında bitiyor.
Gerekirse atmega için yazılmış kodu mikroc ye, ccsc ye, mplabx e vs. çevirmek
çokda zor bir iş değil,
tam terside aynen geçerli.

Mümkünse üreticinin derleyicisini kullanmak elbette artıdır,
ama bende mplabx e ısınamadım,
hemde asm programcısıyım aslında ama yinede ısınamadım henüz
halen çabalarım devam ediyor artık hayırlısı.

Zaten stm ye kayıyoruz yavaş yavaş
mplabx de iyice git git stmye der gibi geliyor bana,
sanki o kadar çip ürettik birde derleyicimiz olsun demek için üretilmiş
:) ne kastım varmış benim mplabx e :)

Yok yok arkadaşlar öylesine konuştum ben,
başta söylediğim gibi amacına yarayan işini gören derleyici ide en iyi ide,
ben ecüğünü cücüğünü en iyi şekilde öğrenmek istiyorum (pic için) asm ve mplabx.

Konu nerden geldi yine derleyici kapışmasına,
kusura bakmayın, istertseniz silin mesajı ben kıyıp silemedim gönderdim.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

magic_gun

hayal etmeden basaramazsınız www.atariturkiye.com

t2

Mplabx derleyici değil. Editör.
Bunu hic kullanmadiniz galiba. kastiniz ondandır.

RaMu

Haklısın, ben derleyicide değil ide sanıyorum
sandığımı bile yazamamışım.
Bu konununda başlığını değiştirin demiştik ama detaylar burada
https://www.picproje.org/index.php/topic,52980.msg401387.html#msg401387
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html