Sorun: STM32F4'de Mikrofondan Gelen Ses Datalarını İşleme

Başlatan kageja, 03 Kasım 2014, 00:02:24

kageja

Merhaba Arkadaşlar,

Aşağı yukarı bir bir buçuk aydır STM kiti üzerinden net olarak çalışıyorum. Ancak Mikrofondan Ses datalarını alıp PC tarafında işlemek istediğimde bir takım sıkıntılar oluşuyor.

Sorun 1: STM'de buffer'ima kayıt olan datalar 16 bit ancak USART'dan tek seferinde 8 bit data gönderebiliyorum. PC tarafında aldığım bu 8 bit dataları nasıl orjinal formunda tutabilirim.NOT c# bilmiyorum c/c++ da port denetiminde de pek hakim değlim ama bi pseudo kod olursa gerçekleştirebileceğime eminim.

Sorun 2: sorun 1'i hallettiğimi düşünürsek STM'de buffer'ima kayıt olan veriler uint16_t türünden. ancak benim MATLAB ortamında ses işleyebilmem için float bi değere ihtiyacım var. Sorun 1'i hallettiğimi düşünürsek direk olarak  "pc_buff = (float) (uint16_t tipinden data )" gibi bi casting işe yarar mı.

Sorun 3: Bu arada verileri termianl programı üzerinden log.txt kaydı yaparak alabiliyorum. Bunları yukardaki sorunlar olduğunu düşünürsek nasıl işleyebilirim.

Saygılarımla iyi çalışmalar .

kageja

Müsadenizle bir sorum daha olacak mikrofon dataları geldikten sonra standart olarak PDM-to-PCM işlemi yaptıktan sonra queue yada queve dedikleri bişeyler var bunlar nedir gereklimidir ?

kageja

BU KONUDA UFAKTA OLSA YARDIMI DOKUNACAK KİMSE YOK MU ?

kageja

@kimlenbu çok teşekkür ederim ancak bu matlab üstünde gerçekleştirilen bi uygulama ben stmde çalışıyorum. Ayrıca bu önerdiğiniz uygulamayı denediniz mi fread(serial) ile dataları stm üstünden çeker iken dataları matlabda bir mat dosyasına mı kaydediyor bunu nasıl gerçekleştiriyor

kageja

KONU GÜNCEL:

Sesleri alabiliyorum bunları matlabda digital sese dönüştürebiliyorum bu konuda isteyene yardımcı olabilirim ancak aldığım seslerde gürültü var. Sebebi ne olabilir ?