Üzeri silik sağlam olan transistörün ne oldugunu anlamak?

Başlatan goix20, 04 Kasım 2014, 15:51:38

ipek

BJT ise çalışma esnasında beys emiter arası.0.7 volt görmen gerekir .devre kaç voltla besleniyor ?,
rölemi çekiyor,buzzermi sürüyor.uyduruk transistörleri niye silerler hiç anlamam.TO92 kılıfında Fet,Kapasite diyotu,UJT,PUT,Tristör,Zenner daha bir sürü komponent var atma tutma ile olmaz.daha çok ipucu vermelisin.

goix20

üstünde hiç yazmayan transistör baska devrede smd si yapılmış nedir karşılığı ben bulamadım bi türlü m6.g5 bence bu yazıyor öyle bi smd karşılıgı yok :(

polleme

M6G gibi görünüyor. Şu linke bakar mısınız?

http://www.onsemi.com/pub/Collateral/MMBF4391LT1-D.PDF

mesaj birleştirme:: 05 Kasım 2014, 18:18:51

Linkteki datasheette M6G var ve N-Ch JFET gibi görünüyor.

Recep METE

Alıntı yapılan: goix20 - 05 Kasım 2014, 18:07:14
üstünde hiç yazmayan transistör baska devrede smd si yapılmış nedir karşılığı ben bulamadım bi türlü m6.g5 bence bu yazıyor öyle bi smd karşılıgı yok :(

Hocam bu resmi nasil cektiniz. Özel bir makina mı acaba.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

ibo1973

Alıntı yapılan: semfero - 05 Kasım 2014, 20:00:08
Hocam bu resmi nasil cektiniz. Özel bir makina mı acaba.

fotoraf makinasının önüne büyüteç koyup çekmiş sanırım.

goix20

aynen öyle üstadım foto mak onune buyutec koyup cektım ürün m6g  yani MMBF4393LT1G diye geçiyor sonunda ki 5 ne anlama geliyor bulamadım nettede aramadıgım yer kalmadı

polleme

M6G'nin yanındaki 5 gibi gözükmüyor aslında, 5'e benziyor ama diğer karakterlere göre yan duruyor.

goix20

hocam mikroskoplada baktım rkam yan yatık 5 rakamı

polleme

İşte onu söylemeye çalışıyorum. M6G'nin yanında yatık 5 varsa onu dikkate almamak gerek diye tahmin ediyorum. Linkini gönderdiğim dökümanda M6G var ve dediğiniz kılıf ve eleman özelliklerine uyuyor gibi.

JOKERAS

Selam,
Asıl transitörlerin,transitör olduğundan eminmisiniz?
BC transistör kılıfında çok malzeme var mesela.
İki adet ortak anod veya katod diyot olabilir.
Voltaj regülatörü olabilir,fet transistör olabilir,
ısı sensörü vs olabilir.
Bunların ne olduğunu anlamak scop,ölçü aleti ile bakılarak ne olduğu anlaşılabilinir.
Çok özel bir transitör olduğunu sanmıyorum iki adet NPN-PNP veya NPN-NPN veya PNP-PNP
olabilir.Transitörlerin önce hangi kanal olduğunu bulmalısınız, tabii transitörse.

cevat1

ipek

oradaki 5 rakamı product Lot ve Joint denilen rakamdır üreticinin kendi nihayi rakamıdır. seni ilgilendirmez.

bu Fet N kanal fet olarak gözüküyor .BF245 yada BF245 C bulursan işini görür,hermetik Jfet'dir yerine mosfet falan olmaz.yerine VN10KM yada 2N7000 falan verirlerse çalışmaz.

goix20

arkadaşlar o smd transistörü buldum ve geçen hafta amerikadan siparişini verdim geçen gün elime ulaştı transistör 2n4393 miş. diğer transistörüde microskopla incelerken buldum oda darlington mps serisi bi trans. cıktı. kaldı son bir adet bi gayretle onuda bulmak lazım artık fotosunu atıyorum sizdende fikirler bekliyorum arkadaşlar.    ölçü aletinin kırmızı probunu ortaya tuttugunuzda collektör trafı 994 çıkıyor emiter tarafına deydirdiğinizde 1739 yazıp kayboluyor. ölçü aleti buzzer konumunda.

Gökhan BEKEN

Sayın @goix20 , resimlerin boyutunu küçültüp tekrar yüklemenizi rica ediyorum.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.