Mosfet

Başlatan emre.karadirek, 21 Kasım 2014, 15:42:20

emre.karadirek

Merhabalar ;
Alternatif akımda mosfet i dimmer olarak kullanmak istiyorum bu mümkünmüdür. Eğer ac ye uygun değilse ac yi dc ye çevirip Akkor flama lambayı dimlemek istiyorum lamba doğru akımda istediğimiz gibi çalışırmı acaba. Kullanmak istediğim devrede triak la bu işi çözemedim. Yardımlarınıza ihtiyacım var. Ustalarımdan abilerimden kardeşlerimden bi el uzanmasını apansız bekliyorum :)    iyi forumlar

polleme

Triyakla neden yapamadığınızı söylerseniz ve varsa devreyi paylaşırsanız daha net yorum yapabiliriz.

fbkaya

ben uzman değilim. Ama bilgim kadariyla mosfetle ac suremezsin. Cunki ac saniyede 50defa yon degistirir. Sen triac kullanmalisin. 0 gecis kontrolunu arastirmalisin.

Ekleme:Emin olma emin olmamakla birlikte belki iki mosfet iki diyot kullanilarak yapilabilir. Hocalarim bu konuda yorum yaparsa aydinlanmis oluruz.

t2

Sıfır geçişini algılayıp 2 adet ters bağlı mosfet kullanılarak  yapılabilir. Yanlış tetiklenirse  mosfet yanar

Salih

En güzel çözüm Triyak'tır.

emre.karadirek

şekildeki devrede anahtar açıldıktan sonra kondansatörün üzerinden devre azalarak lambayı 5-10 dakika gibi bir sürede söndürmesi lazım.bu şekilde isis te çalışıyor aynı devreyi triacla isiste çalıştıramadım sürekli iletimde kalıyor.

polleme

Devrenin diğer kısımlarına müdahele etmeden MOSFET yerine triyak kullanıp transistörlü devreniz ile triyak arasına da bir MOC3021-3041 koymanızı önerebilirim. Burada MOSFET kullanmanız gereksiz.

emre.karadirek

Peki triak kullandığım zaman 220 den 0 volta kadar yavaş yavaş düşücekmi ayarlı bir otomatik potansiyometre olucak kısaca 

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

aliveli

köprü diyotla dc ye çevirip mosfete pwm verirsen dimleme yapabilirsin
akkor flanmanlı lambayla olur

emre.karadirek

Alıntı yapılan: aliveli - 21 Kasım 2014, 20:57:12
köprü diyotlar dc ye çevirip mosfete pwm verirsen dimleme yapabilirsin
akkor flanmanlı lambayla olur
Bende o şekilde düşünmüştüm aslında kondansatör yapmadan sadece tam dalga doğrultup olur diye düşündüm

mehmet

Bu aydınlatma cihazı göze hitap edecekse
AC yada DC tam dalga olması fark etmez.
Ancak bu cihaz ile video/resim çekecekseniz
"optilasyon" denen bir olay meydana gelir.
Video kaydında bazı kareler karanlık, bazı
kareler normal aydınlıkta çıkar. Resimde de
karanlık şeritler meydana gelebilir.
Bu nedenle mümkün olduğunca DC veya
AC ile sıfır takip(MOC30xx gibi) sistemi ile
dalga kıyma(PWM) işlemleri yapılmalıdır.
Ayrıca rastgele yerlerde yapılan dalga kıyma
işlemlerinde, rastgele güç harcaması olacaktır.
Göz ile takipte sorun yaşanmayacaktır...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

OG

bmp resim yükle

Çıkış yapısı bu şekilde, gate sürme tarafınıda devrenize uydurdunuzmu güzel güzel çalışırsınız. Diyotlar hızlı olmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emre.karadirek

Alıntı yapılan: mehmet - 21 Kasım 2014, 23:08:17
Bu aydınlatma cihazı göze hitap edecekse
AC yada DC tam dalga olması fark etmez.
Ancak bu cihaz ile video/resim çekecekseniz
"optilasyon" denen bir olay meydana gelir.
Video kaydında bazı kareler karanlık, bazı
kareler normal aydınlıkta çıkar. Resimde de
karanlık şeritler meydana gelebilir.
Bu nedenle mümkün olduğunca DC veya
AC ile sıfır takip(MOC30xx gibi) sistemi ile
dalga kıyma(PWM) işlemleri yapılmalıdır.
Ayrıca rastgele yerlerde yapılan dalga kıyma
işlemlerinde, rastgele güç harcaması olacaktır.
Göz ile takipte sorun yaşanmayacaktır...
Mehmet bey devre güneş ışığını taklit etme amaçlı kullanılacak. Ayarlama zaman sonunda hangi saatte kapatılacak ise kapandıktan 5 veya 10 dakika zaman için yavaş yavaş % 100 den sıfıra doğru inip yumuşak bir şekilde kapanıcak. Birden pat diye sönememesi için gerekli bu devre.   

emre.karadirek

Alıntı yapılan: OG - 21 Kasım 2014, 23:09:25

bmp resim yükle

Çıkış yapısı bu şekilde, gate sürme tarafınıda devrenize uydurdunuzmu güzel güzel çalışırsınız. Diyotlar hızlı olmalı.
Hocam devrede frekans aynı kalacağı için hızlı diyot olmasına gerek varmı normal 1n serisi bu işi görür gibi geldi bana benim atladığım bi yermi var acaba.