Bu motorun calisma prensibini izah edebilecek varmi?

Başlatan z, 04 Aralık 2014, 17:28:55

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mir_as82

Motorun içinde miknatis varsa ve motorun içinden akim geçiriyor, akim demek manyetiklik demek olduğu için motorun bünyesindeki miknatislar ile etkileşime geçiyor. Bu sayede dönüyor.

z

iyildirim

Tahminim
1 - Fake
2 - Akım en kısa yolu tercih edecek. Dolayısıyla aynı anda üzerinden akım geçen rulman bilyası en fazla 1-2 olacak.  Üzerinden yüksek akım geçen rulman bilyaları mıknatıslanacak. Dönme hareketinin başlangıçta var olması ön şartlardan. Yuvarlanan bilyanın mıknatıslanma yönü değişecek  vs. Başkaca değişken manyetik alan yaratacak birşey yok görünüyor.   Bilye sayısı, bilye çapı/rulman çapı, vs kısmını düşünmedim ama oran olarak belli bir aralıka olması gerekir hissiyatım var.   

sayangku

Kabil ATICI

Bence olay kabloların takıldığı vida ve civataların konumunda.
ambar7

robomaster

---

restore

rulmanların bilyelerindeki manyetik akılar sayesinde . 

ipek

Erkekse aparatı kaldırıp eline alır,linki aradığımda neo mıknatıs sayfaları geliyor.hepiniz okumuş adamlarsınız,stator yok verilen akım AC rotasyonu ne belirliyor ? % 100 Fake Seyrederken sıkıldım.bu tür Video'ların yarıdan fazlası tel pil bağlamakla geçiyor,bu formatta Bülent hocam'da gayet basit Fake video yapmış idi Lapin ve Sazan düşünmeden yeme atlayan balık türüdür.

bmutlu

robomaster

Fake bence de.
Güya rulmanların üzerindeki bakır elektrotlara gerilim uygulamış.
Rulmanlar birbirine metal çubuk ile bağlı. Metal çubuk iletken ise sistem zaten kısa devre.
Yok değilse zaten devre tamamlanmıyor bu bir.
İkincisi Elektromagnetizma ile ilgili kanunları gözden geçirin bu düzenekte ona dair hiçbir şeyde yok.

Benim nazarımda aynen şuna benziyor. 3lü pirizin fişini kendisine taksak bir de ilk hareketi (enerjiyi) versek elektrik üretirmi.
:)

HexfeT

Bu da başka bir videosu. Bunda tahta kullanmış. İlk hareket ne yönde ise akım verildiğinde o yönde dönmeye devam ediyor.

http://www.youtube.com/watch?v=f1xnQ9gWy1o#ws

kayatech

Ben bunu denedim sizden sonra.
Dönmek yerine tam tersi duruyor :) Ama şu da var ki eğer duruyorsa neden dönmesin ?
Çünkü bir indüklenme oluyor ki duruyor.

Rulmanlarım eski ve biraz sıkıydı çok da üstüne düşmedim açıkcası.

HexfeT

Geçen akım bilyelerde hafifçe eliptik şekil bozulmasına sebep olup, iç ve dış çanaklar arasında oluşan baskı rotasyonal harekete neden oluyor gibi birşeyler demiş. Manyetik bir durum yok yani.

z