Pickit3 PIC'i görmüyor

Başlatan baran123, 04 Aralık 2014, 22:55:17

baran123

Bugün arkadaşım pickit3 aldı yanına birde zıfsoket verdıler.Pickiti bilgisayara (laptop) taktıgımızda programınıyukleyıp okuttuk fakat 16F84A ve 16f628a taktıgımızda işlemcileri görmedi "No devices found" hatası veriyor sebebi ne olabilir ? (zıf soket ve ICSP ile denedik 2 sindede aynı durum soz konusu)

RaMu

Başka mcu takınca tanıyor mu?
PC yi kapatıp açarak tekrar denediniz mi?

ICSP  bağlantısını doğru yaptığınıza emin misiniz?
Zif söket bağlantısının doğru olduğuna emin misiniz,
pickit ile picin programlama pinleri doğru denk geliyor mu?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

baran123

04 Aralık 2014, 23:47:29 #2 Son düzenlenme: 05 Aralık 2014, 00:32:24 Baran Ekrem
Hocam bir bağlantı hatası yapmışız ICSP ile programlama yaptık ama yanında verdikleri ZIF soket ile yapamadk

ZIF soket resmi aşşağıda

mesaj birleştirme:: 05 Aralık 2014, 00:32:24

Hocam çözdük sonunuda yanlış takıyormuşuz.Çok karışıkmış bu soket böylesini görmemiştim

orlok

Hocam merhabalar aynı zımbırtıdan 2 gün önce benimde elime gecti. Sorunu nasıl çözdüğünüzü anlatırsanız sevinirim. 2 gündür denemediğim şey kalmadı.

sabuker

bende aynı sıkıntıyı çekiyorum soketi takınca vdd hatası veriyor.pic i çentiği başa gelcek şekilde takıyorum. başka yapmamız gereken b.r şey mi var. sorunu nasıl çözdüğünüzü bize de anlatırsanız çok memnun oluruz.

Tatala

merhaba arkadaşlar, o soketlerde hangi pic'i nereye takacağınız yazıyor. hepsini en başa takarsanız çalışmaz. 18-20 kılıfları en başa takmayın 40 gibi. sanırım sorununuz bu..

baran123

Sorunu geçen sene çözmüştük yinede teşekkürler. :)

ismailirmak

Merhaba arkadaşlar bu sorunla bende karşılaşmıştım bugün sorunu çözdüm..  pickit3 un pic16f84a yi gormemesinin nedeni yanlış sokete takmak ve jaklarınin yerini değiştirmemektir.
Öncelikle pic16f84a elinizdeki elektronik soketin altındaki  dip14/18/20 yazan kısma  çentik kısmı 8m yazan yazıya bakacak şekilde yerleştiriyoruz. Sonra hemen kenardaki haklardan ilki olan j1 i ilk porttan çıkarıp ikincisine yani B portuna takıyoruz.. internetten indirdiğiniz pickit3 programını çalıştırınca pic16f84a gördüğünü göreceksiniz sonrasında file import diyip daha önce hazırladığınız hex dosyali programı atıp write derseniz işiniz tamamdır.. herkese kolay gelsin.. bilgi paylaştıkça çoğalır..

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.