Langırt oyun kartı ses problemi.

Başlatan Mucit23, 04 Aralık 2014, 23:00:46

Mucit23

Arkadaşlar elimde bir tane langırtlar için yapılmış bir kart var. Kartın temel işlevi kim gol atmış bunları saymak ve gol atıldığı zaman goooool diye ses çıkarmak.
Kart ses çıkartıyor fakat 2-3 gündür çok hışıltılı çıkartıyormuş.

Karta baktım ses kayıtları için üzerinde camlı bir eeprom var. Üzerinde AM27C512 yazıyor. Eepromun 8 bit dijital çıkışlarına R2R DAC bağlamışlar. Bu R2R DAC nin analog çıkışını 100nf kondansatöre girmişler. 100nF'ın çıkışında bir adet pot bağlı ses ayarı burdan yapılıyor. Bundan sonrada potdan çıkıp doğrudan amfiye girmişler. Amfi ise LM386 dan başka birşey değil.

Ben ilk başta hoperlor bozuktur felan dedim ama hoperlor sağlam. Amfiye baktım oda sağlam. eepromu çıkartıp R2R DAC nin çıkışında 100nF ile pot arasına doğrudan bilgisayarımdan ses uyguladım ve sesi gayet  düzgün bir şekilde hoperlorden aldım.

Ayrıca amfinin girişine doğrudan kulaklık bağladım ondanda ses çok hışıltılı geliyordu. Buradan sesin enteğreden bozuk geldiği kanısına vardım.

Acaba neden böyle birşey olabilir? Fikri olan varmı?

Melih1802

Bir kaç sene önce ikitelli' den böyle birkaç kart gelmişti, belki hala bu kartlar dükkanda bile olabilir.

Bendede epromdan çıkmıştı sorunlar. Tahminimce 5 Volt hattındaki bir problem yüzünden arızalanıyorlar.

Kabil ATICI

sayıcı olması ve bir de frekans üreten bir şey olması gerekir. Frekans, düz geliyor ve sayıcılar düzgün çalışıyorsa eprom aut olmuş...  Besleme hattına osilaskopla bir bakıp dalgalanma var mı görme gerekir. Besleme üzerinden çatlak patlak elektrolitik kondansatör aranabilir...
ambar7

mehmet

http://col2000.free.fr/vocal/images/schema.gif
Bunun gibi bir şey sanırım. Osilatör ve adres
sayıcıyı kontrol ediniz.

EK: Bu da sitesi;
http://col2000.free.fr/vocal/index.htm
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Mucit23

Evet eepromun adresini saydırmak için iki adet 4040 binary counter kullanılıyor. Bunların clock girişine ise 4001 li bir osilatör var. Osilatörün frekansını ayarlamak için bir adet pot koymuşlar. Bu pot ile oynayarak sesin çalma hızını değiştirebiliyorum. Demekki osilatör counter gibi donanımlar çalışıyor.

Hocam eğer beslemede sıkıntı olsa amfiye bilgisayardan ses uyguladığımdada ses hışırtılı çıkmazmıydı?

Bencede dediğiniz gibi eeprom gitmiş. Yapacak birşey yok gibi.

mesaj birleştirme:: 04 Aralık 2014, 23:16:26

@Mehmet hocam sanki devrenin şemasını çıkartıp verdiniz. :) Bağlantılar çok benziyor.

Kabil ATICI

sayısal bölümle ampli bölümü beslemesi farklı olması gerekir. eprom 5V ile çalışır...
ambar7

Mucit23

Hocam evet eeprom ve diğer lojik enteğreler için 7805 kullanılıyor. Çıkış voltajı normal görünüyor.

Kabil ATICI

Voltmetre ile mi osilaskop ile mi?
Emin olmamakla birlikte ya 7805'de veya elektrolitik kondansatörde bir sorun olabilir.
7805'in girişindeki gerilim nasıl,7V'un üzerinde mi?
ambar7

Mucit23

12V AC ile besleniyor. Köprüden geçtikten sonra direk 7805'e girilmiş. Ayrıca birde 7812 var oda amfiyi besliyor.

Dolayısıyla 7805'e 15-16v bir gerilim uygulanıyor. Boştayken devre yaklaşık 40ma çekiyor. Bu akımda 7805 el yakmasada epeyce bir ısınıyor.

Kabil ATICI

Kart elinin altındaysa, yakınında DC 12 gibi  bir güç kaynağın varsa, bunu 7805 girişine uygula, aynı sesi yapacak mı? Yaparsa 7805'i sök, devreye 5V uygula, aynı sesi yapacak mı? Yaparsa entegrelerden birinde bir sıkıntı var. (entegrelerin beslemeleri üzerinde 100nF kondansatörler vardır herhalde)
ambar7

Mucit23

Kart elimin altında hocam. Ama sabah deneyeyim artık.

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Mucit23

Hocam az önce tekrar osiloskop ile kontrol ettim. Beslemede problem yok. 7805 hafiften ısınsada çıkış voltajı hoperlor çalışsa dahi gayet temiz. R2R DAC nin çıkışındaki 100nf dan sonra ses sinyalini osiloskop ile gözlemledim. Sonuç aşağıdaki gibi.

Bana kalırsa bu sinyalle çıkıştaki sinyalin hışıltılı çıkması çok normal. Acaba o 100nF mı bozuk?

mesaj birleştirme:: 05 Aralık 2014, 14:23:17

R2R DAC çıkışındaki 100nF'ı değiştirdim. Ayrıca R2R DAC ile 100nF arasına RC filtre ekledim. Sinyal gayet yumuşadı. Sestede biraz yumuşama oldu ama yinede çok hışıltılı. Eepromdan olmalı bu sorun.

Kabil ATICI

Osilatör üzerindeki potansiyometre (veya trimpot) ile ilgili bir sıkıntı olabilir. 
ambar7