8x2 lcd parlaklık sorunu

Başlatan berkay_91, 08 Aralık 2014, 20:46:56

berkay_91

merhaba, winstar marka WH0802A model 14 pinli 8x2 LCD aldım, peters fluery kütüphanesiyle istediğim gibi çalıştırıyorum ve istediğim yazıları görebiliyorum ama parlaklık çok kötü yani hiç yok. Kontrast pininide pot a bağladım, sanki led+ ve led- pinlerini bağlamamışım gibi bu durum 16x2 karakter LCD lerde led pinlerini +5 V ve GND a bağlamayınca oluyor ama zaten bu LCD de led için ekstradan 2 pin yok. 16x2 lerin aksine bunda 16 yerine 14 pin var. LCD nin üretiminde mi hata var yoksa ben de mi? zaten 1. pine 5 v 2. pine GND verdiğim zaman LCD'nin arka ışığı yanmıyor

Kabil ATICI

Bazı modellerde okuma açısı ile ilgili bir durum var. Örneğin eğimli bakılacağı uygulamalarda, görüntü eğimli bakıldığında düzgün görünebilir. Öyle bir durumda olabilir.

Kullandığınız program ekrana sürekli yazıp sildiği için soluk görünüyorda olabilir. Bunu anlamak için programa hakim olmanız gerekir.

Veya kullandığınız potta bir sıkıntı var.

Eğer ekranın ışığını söndürmek isterseniz, LED bağlantıları üzerinde 2 tane direnç vardır. Bunlardan birini sökmek yeterlidir.

Her zaman ekran aydınlatması ekran beslemesinden ayrı olmaz, Bazen böyle bütünleşiktir.
ambar7

berkay_91

tmm anot ve kotot girişini buldum arka tarafta 14 pinden ayrı bir yerde, lehimlenecek yer yok tabi o pinler kullanmak istendiğinde biraz montaj gibi olucak eğer parlaklık istiyorsanız yani ledleri yakıp kullanacaksanız sakın bu LCD yi almayın alırken 16 pinli olmasına dikkat edin yada ledlerin anot ve katot pinleri için uygun deliklerin açılmış olmasına dikkat edin...