Fotodiyot için transimpedance ve band geçiren filtre önerileri

Başlatan abstruse, 09 Aralık 2014, 16:22:03

CLR

Alıntı yapılan: aliemremen - 13 Aralık 2014, 12:43:13
Mesajın için ayrıca teşekkür ederim.
Ne istediğimi gayet iyi biliyorum. Şunu diyeyim ki yapacağım sistemdeki hassasiyet haberleşme seviyesinde iyi olmalı ve kesinlikle photodiode kullanmak istiyorum böyle olmasaydı satılık kısmında bilmem kaç bin tane vishay ir receiveri satılığa çıkarmazdım. Zaten yukarıda paylaştığım blok şema IR Receiver'a ait sadece burada analogcu arkadaşlardan filtre tasarımı kısmında yardım almak fikir almak varsa kullandıkları denenmiş devrelerinden yararlanmak istiyorum. Ambiant light reject photodiode amplifier yazıncada bi dolu dc block yükselteç çıkıyor. Ama ne denli vermli olur bilemiyorum. Eminim bu tip devre yapmış arkadaşlar var ama ne zaman bu mesajı okurlar ve yardım ederler bilmiyorum.
Tekrar teşekkür ederim.

Bu konuda 6 ticari proje yaptım, tam da bahsettiğin gibi opamp , IR diyot, fotodiyotla yani "bu tip devre yapmış ve IR Receiver'a filtre tasarlamış analogcu arkadaşlardan biri" benim.  Uzaktan kumanda ile dijital haberleşme projeleri ve 1cm-150cm arası IR ile mesafe okuma projeleri yaptım. Hatta IR mesafe okuma devresi ile bile uzaktan kumanda alıcı tasarladım.

Bu 6 proje için 6-8 ay arası zaman harcadım. Hazır denenmiş bir devre arıyorsan bulman zor, çünkü adamlar bu yapıları modül yapıp parayla satıyorlar (Sharp, Vishay gibi).

Zaten hazır birşey olsaydı internette yerli ve yabancı forumlarda mutlaka birileri paylaşırdı. Paylaşılmış şeyler temel paylaşımlardır yani foto diyot akımını okuyordur ama ya ışık sızdırır, ya stable değildir, ya band pass yoktur vs gibi çok seçenek var, internet veya forumlarda "doğrudan kullanılacak" çok az proje vardır.
Knowledge and Experience are Power