LM2576 ADJ Sorunu

Başlatan एक होना, 30 Aralık 2014, 17:05:58

एक होना

resimdeki devreyi kurdum. çıkış kondansatörü gümledi.

daha yüksek voltajlısını taktım bu seferde ne girdiyse aynı voltaj çıkıyor.

LM 2576 regüle entegresi çöp mü oldu acaba ?

neden patlar bu çıkış kondansatörü. 1000mF 16Volt kullanmıştım.

devreyi uzay montaj yapmıştım kısadevre de yok.

24 volt girmiştim ilk SMPS güç kaynağı ile. sorun yapabilir mi ?

mistek

Çıkış kaç volt olacak şekilde ayarladınız?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

a.zorba

Kondansatör kutupları dogrumuydu veya  diyot  hızlı diyotmu.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

OG

Eleman bozuk değilse,
Geri donuş ucu bağlantılarında hata olabilir. Çıkış voltajı göremezse yukseltme eğilimine gider, max a kadar da yükseltir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

एक होना

@ mistek hocam çıkışı 5 volt a göre ayarladım.

@ a.zorba hocam kondansatörlerin kutuplarına dikkat ederek bağladım hızlı diyot kullandım scotch mi ondan.
                             montaj sonrası son kontrol yapıyorum kısadevre var mı yok mu malzemeler doğru mu diye.

@ OG hocam LM2576 regüle entegresi adı sanı belli olmayan bir ürün.
                      Forum da çok konuşuldu patates ürün var piyasada diye.
                      Kullandığım ürün dip kılıf dı. bir de elimde smd var sanırım onda marka yazıyordu galiba.
                      Yarın gün içerisinde smd olan malzemeyi deneyip sonucu bildiririm.

Saygılar.

z

4 numaralı pini doğrudan Vout çıkışıyla birleştir ve çıkışa 12v halojen lamba bağla.

1.2v çıkış voltajı ölçebilmen lazım.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

एक होना

@ Z hocam yarın bir deniyeyim. büyük ihtimalle dip kılıf LM2576 öldü. devreyi beslediğim SMPS adaptör ün enerjisini kestiğimde SMPS adaptör cık cık ses çıkarıyor. devreyi söktüğümde ses çıkarmıyor.

mesaj birleştirme:: 30 Aralık 2014, 19:49:10

Yanlış anlaşılma olmasın.
Malzemeyi aldığım yerden bugüne kadar sorun yaşamadım. sadece bir ihtimal sorunlu malzeme gelmiş olabilir.
sorunsuz ve üzerinde marka yazan ürünü nereden temin edebilirim ?

bulunduğum yerdeki malzemecide bu tür ürünler yok. istanbul dan sipariş vermem gerekiyor. en büyük sıkıntı kargoda 2 gün beklemek oluyor.

tavsiyeniz üzerine 5 yada 10 tane sipariş geçeyim.

hgs

Alıntı yapılan: OG - 30 Aralık 2014, 17:17:18
Eleman bozuk değilse,
Geri donuş ucu bağlantılarında hata olabilir. Çıkış voltajı göremezse yukseltme eğilimine gider, max a kadar da yükseltir.

Katılıyorum.

Feedback ucunda kac volt ölçüyorsunuz ? Ölçtünüzmü ?

एक होना

@ hgs hocam ölçmek aklıma gelmedi.

justice_for_all

ADJ olduğundan eminmisiniz?olmayabilirde.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay