yüksek voltaj neon trafosu.

Başlatan salim ALTIN, 18 Mayıs 2005, 09:26:29

salim ALTIN

Merhaba.
Bir müşterim 5.000 , 7.000 ve 10.000 volt gerilim çıkışlı 100 - 150 Watt neon reklam panosu trafosu istedi benden. Miktarı 20 - 40 adet ay olduğu için bende ilgileneyim dedim.
Bu trafoları yapan yer veya malzeme konusunda bulabileceğim yer araştırması yapıyorum. Bilgisi olan varmı.?
Şu ana kadar bulabildiğim yerler var. Fakat sac kutuya koymuşlar. Yağmur altında ve dış ortamda kullanılacağı için plastik kutulu olanları tercih sebebi.
iş başa düştü gibi görünüyor.Özellikle plastik kutu konusunda araştırma yapıyorum. Topkapı tarafında birisi yapıyor kutuyu ama bulmam mümkün olmadı. Trafo sacı üreticisi arıyorum. İmes te var dediler ama bulamadım. DES sanayi de buldum bir tane. MES metal ismi. Plastik karkas için karaköyde arama yapacağım. Yanıkkapı sokakta bulabileceğimi söylediler.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

merhaba.
arkadaşlar bu resim olayı acayip hoşuma gitti. artık anlatımlar daha kolay olacak.
Daha önce niye denemedim ki. :D

Öndeki sinek trafosu. 3850 volt ve 45 watt.
arkadaki trafo(açıkta) 150 watt 7000 volt 8 metreye kadar neon lambalar için. Ben yapabiliyorum bunu.
en arkada bunun sac kutuya konulmuş hali.
Birde plastik kutu  var. Ama bu kutudan bulamıyorum. Piyasayı aradım olmadı. bende kendim silikondan kalıp aldım ama yanlız kapak kısmını. ve döktüm sonra. 2 ci resimde onu koyayım bari. Fakat biraz pahalıya geliyor bu şekilde. yaklaşık 15 dolara maloluyor bir kutu.

Bu resimde koyu renk olan orjinal , açık renk benim imalatım. renk değişimleri elimizden kirlendi. :oops:  Ve müstakbel silikon kalıp.
;)
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

salim ALTIN

merhaba.
@og sağol fakat onlara baktım. işimi görecek kutu 15 $ diyorlar. hatta aldım bir tane denemek için. Resimdeki orjinal kutuyu plastikten yapmak 1500 Ytl. Kalıp ise 10000 ytl diyorlar. 1000 Adet için müşteri olsa hiç düşünmeye gerek yok... :(  
nasıl olsa 2 ci 1000 tanede para kazanırız :lol:

cozturk

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"bende kendim silikondan kalıp aldım ama yanlız kapak kısmını. ve döktüm sonra.
nasıl oluyor bu iş? alet edevat lazım değil mi? döküm işi?

salim ALTIN

Merhaba.
Bazı şeyler lazım tabi ama ben yaklaşık 6 yıldır merakla ilgileniyorum bu konuyla.
Konuyla ilgili firmalardan makalelere kadar.
Bir ara hızlı prototipleme ve kalıp teknolojileri diye başlık açarak konuya dikkat çekmeye de çalışmıştım. Ben arçeliğin kalıp ve prototip atelyelerine bile girip burada nasıl yapılıyor diye çok değerli bilgiler edinme imkanım oldu.
Bu bilgiler ışığında resmettiğim malzemenin yapımı toplam 3 gün içinde gerçekleşti.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Bu bilgiler ışığında resmettiğim malzemenin yapımı toplam 3 gün içinde gerçekleşti.

Malzeme mi kalibi mi 3 gunde bitti ?  :)

salim ALTIN