20W güneş paneli

Başlatan ziyaretci, 18 Ocak 2015, 22:56:11

ziyaretci

Merhaba, güneş panellerini araştırıyorum fakat sitelerde 20W yazıyor fiyat yazıyor. Kaç volt çıkış veriyor söylemiyor. Bu 20W, 40W vs.  panellerde herhangi bir standarda mı denk geliyor?(18V, 12V vb.) Yoksa satıcılarda mı bilmiyor anlamadım. Belkide benim bilgi eksikliğimdir.

Bu konu hakkındaki soru işaretimi bu konuda bilgililer ile gidermek istiyorum.

mistek

Genelde 36 hücreli paneller 18-22V arasında DC gerilim üretir. Akımıda Güç bağıntısından bulabilirsiniz.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ziyaretci

"Genelde" kelimesi başka bir soru işareti bıraktı. Yani net birşeyi yok mudur?

mistek

Geneldeyi kaldırıp atalım. Sabit gibi bişey. Çünkü hücrelerin 1 tanesi 0.5-0.6-0.65v gerilim üretiyor.

Net bişey istiyorsanız kullanacağınız panelin koduna göre arama yapmak lazım. 17.5v bile olabilir. O yüzden genel bi ifade kullandım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ziyaretci

Peki, bu durumda da satıcıların hücere sayısını vermeleri gerekmiyor mu? Hadi fotoğrafından saysan desen, tek bir fotoğrafla 3-4 farklı güçte paneli yayınlıyorlar. O panelinde gerçekten o panel olduğunun da bir garantisi yok.

FxDev

12 ya da 24V oluyor ya da 1-2V üstünde akü ile birlikte kullanılabilmeleri için.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

mistek

Paneli almadan önce arayın sorun garanti olsun.

Piyasada herkes satıcı olduğu için kimse hücresinden anlamaz muhtemelen ama Voc, Vmpp değerlerini büyük ihtimal biliyorlardır bunu sorun. İlanda verilmesi lazım unutmuşlardır.   

OG

12V için diye satılanlar boşta yeterli ışıkta 18V civarı verir. 24V için olanlardan kullanmadım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

polleme

Çıkış voltajına çok takılmayın. Zaten bu paneller akım veya gerilim regülatörü olmadan kullanılamazlar. Kullanacağınız panelin 18V civarlarında (altı veya üstü olabilir) çıkış vermesi sizin için yeterlidir, bu seviye olarak bilmeniz yine yeterli olacaktır. Çıkışına bağlayacağınız anahtarlamalı devre ile istediğiniz ortamda kullanırsınız.

hbircan

merhabalar hocam,
36 hücreli solar paneller yaklaşık 18v - 23v aralığında olur ki genel olarak 12 volt pillerin şarjı için kullanılır
60 hücreli soolar paneller ise yaklaşık 30 volt ile 39 volt aralığında çalışır 24 volt pillerin şarjı için kullanılır

Solar panellerin teknik özelliklerini satış yapan aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz, bütün güçteki paneller için Voc,Vmp,Isc ve Imp gibi teknik değerlere ulaşabilirsin