EEPROM

Başlatan serdarkaradeniz, 20 Mayıs 2005, 09:54:32

serdarkaradeniz

24LC16B 'nin datasheet'inde 1.000.000 erase/write cycles yazıyor. ben burdan şunumu anlamalıyım. 1.000.000 defa yazıp silebilirim. Ardından eeprom'u at çöpe gitsin mi?

CaFFeiNe

bu değer garanti edilen değer sanırım her eeproma göre değişir 1milyon olmazda 1.1 belki 1.5 olur kimbilir zaten ömrü bittiği zaman yazıp okuyamaz hale gelirsin tabiiki dediğin gibi at çöpe durumu ortaya çıkar.
ama 1 milyon gayet yüksek bir rakam, az geliyorsa RAM gibi birşeyler kullanabilirsiniz

serdarkaradeniz

Önerin için teşşekkürler. Hiç kullanmadım o yüzden sorayım RAM 'lerde böyle bir sorun yokmu. Ben saniyede 2 defa yazıp okumam gerekiyor...

CaFFeiNe

yok galiba yoksa bilgisayarda kullanılan RAM lere ömür boyu garanti vermezler dimi

şu an 6116 SRAM in datasheetine bakıyorum şu kadar yazabilirsiniz diye bir ifade yok

Prof.EleCTroN

RAM lere istediğiniz kadar yazıp silebilirsiniz ayrıca bir pil yardımıyla eeprom gibi kullanmanız mümkün. Hatta dahili pili olan ramler olduğunu duymuştum.

serdarkaradeniz

Bilgileriniz için teşekkürler...

otm

merhaba
Ram belleklerin ömürleride çok uzun değil.ben sürekli cy62128 ve benzeri ramler kullanıyorum ama birkaçyıl içinde takılan devrelerden arızalanıp geri geliyor.Hazır devreerde de durum aynı.

bigbey

Alıntı yapılan: "caffeine"yok galiba yoksa bilgisayarda kullanılan RAM lere ömür boyu garanti vermezler dimi

şu an 6116 SRAM in datasheetine bakıyorum şu kadar yazabilirsiniz diye bir ifade yok

SRAM larda kendi içindeki batarya ömrü sorunu var.
belli bir süre sonunda SRAM içinde bulunan batarya nedeniyle kayıt tutmaz hale geliyorlar.
TA6R

OG

SRAM da batarya mı var? Ben bunları flip-flop olarak biliyorum. DRAM ise MOS yapıdaki elemanların parazitik kapasitelerinde bilgi saklanıyor diye biliyorum. Yanlışım varmı?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

CaFFeiNe

bigbey arkadaşın dediği gibi SRAM lerin pilli olanları var ben gördüm ama çipin içinde değil entegre soketi gibi içinde 2 adet 4-5mm çapında saat pili gömülü vaziyette SRAM de sokete takılı duruyor böylece devreden çıkartsanda hafıza kaybolmuyor ama SRAM le pilli soketi birbirinden ayırırsan doğal olarak hafıza kayboluyor.

bigbey

Ben işim gereği SRAM kullanıyorum Bunlar dahili batarya destekli ürünlerdir. DS1225    DS 1245   Dallas firmasının ürünü
zamanla bataryaları destekleyemez hale gelince değiştirmek zorunda kalıyoruz.
Yurtdışı bir firmadan bu ürünü talep ettiğimde bana ellerindek ürünün uzunm bir raf ömrünü doldurmuş olduğunu da iletti bu nedenle uygun fiyata satıldığını söyledi kısacası SRAM'lar dahili batarya destekli ürünlerdir.
TA6R

controller

içinde pil olan ram lere NVRAM deniyor. yani "non volatile" (uçucu olmayan) ram. bunlar bildiğiniz ram'ler ile pilin aynı kılıf içine koyulmuş halidir.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.