Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

ccs c enc28j60

Başlatan Emre MERMİ, 27 Ocak 2015, 21:47:04

forzac

Alıntı yapılan: gokhangokcen - 31 Ocak 2015, 09:25:29
hocam ben epey dallandım bu olaya hatta şu an bile önümde :D gayet güzel çalışıyor modemde nat açtım dünyanın öbür ucundan bile arkadaşlar bağlanıp bazen ledleri oynuyor :) bu konuda elimden geldiğince yardımcı olurum. Ne yapmak nasıl başlamak istediğinizi söylerseniz nokta atışı ile başlayabiliriz.

Hatta ben başlangıç için bir kaç resim ve dosya yükleyeyim;

arkadaşlar kendi düzenlediğim web sayfası vardı onu koymadım malum firma ismi bir kaç şey girdiğim için hoş olmaz diye düşündüm.
resimler gayet anlaşılır diye düşünüyorum kodları tek tek koymaya kalksam gereksiz kalabalık olacak(çok fazla include içeriği var hepsini tek tek koymak zor olacak) eğer bulunsun derseniz eklerim sorun yok.

resimleri kısaca özet geçecek olursak;

• 1. olarak işlemci seçimimi 18f4620 den yana kullandım çünkü oldukça fazla hafıza ve ram'a ihtiyaç var
  • 2. adımda soltan tcp/ip sekmesini seçip gerekli ayarlamaları yapıyoruz.Ben manuel ip atadım ip Address bloğu bizim cihazımızın yani işlemcinin ip'sidir. gateway address bloğu ise modem ya da ana sunucu adresidir.netmask tam olarak bilmediğim için yorum yapmak istemiyorum.default değeri olarak bıraktım
  • 3. resimde ise işlemciyi bir server olarak kurmak istersek seçeceğimiz sekme HTTP Server'dir. port olarak 80 default geliyor tarayıcıdan girmek için extra port girmemek için değiştirmedim.
    Dynamic display fields ise ekrana(tarayıcıya) anlık veri(değişken) göndermek/göstermek için kullanılıyor. Input buton ise tarayıcı üzerinde bir buton oluşturuyor adetleri 3 olarak girdim isteğiniz doğrultusunda bu adetleri değiştirebilirsiniz
  • Derleyicide bir sıkıntı(bana göre) var fuse ayarlarını otomatik olarak girmiyor.o yüzden main programı içerisine mutlaka fuse ayarlarını yapmanız gerekir yoksa işlemci çalışmıyor.ya da saçmalıyor.
  • bu resimdeki main.c ise benim düzenlediğim bir kod rgb led var pinlere bağlı durumlarını ekrana(tarayıcıya) gönderiyor
  • bu resimde ise tarayıcı üzerindeki butonların kullanımı(ben bu şekilde kullandım isteğiniz doğrultusunda kodları yazarsınız) ile ilgili bir görsel.
  • tarayıcıdaki işlemci sayfasının görünüş şekli, ben tekrar işlemciye kod yüklemedim hazır içinde kendi kodum vardı bu oluşturulan index sayfası görüntüsüdür.Görüldüğü gibi project wizardda oluşturduğumuz 3 input butonu ve 3 değişken tablosu vardur.başlangıçta atadığımız cihaz ip sini tarayıcıya girdiğimizde de aynı sayfayı göreceğiz
  • bu ise sayfanın html alt yapısı buradan istediğimiz düzenlemeleri yapabiliyoruz.buton sayısı arttırma ekrana logo ekleme,site yönlendirmeleri aklınıza gelebilecek her şey :)
    Not: editlemek için oluşturduğunuz proje klasöründe pages isimli klasörün içindeki index sayfasını kullanabilirsiniz.
  • 12. resmimiz ise yine proje klasöründeki mpfs kod parçacıklarıdır.
    Kısaca yaptığı iş html sayfasında yaptığımız arayüz değişikliklerini ccs c derleyicisine include etmektedir.Html kod parçacıklarında yaptığınız değiştirmeden sonra sayfayı kaydedip mutlaka bu işlemleri yapmalısınız..

1. olarak mpfs.exe yi çalıştırıyoruz.
    2. olarak makempfsimg.bat uygulamasını çalıştırıyoruz
    3. olarak ise ccs c programını derleyip işlemciye kodu yüklüyoruz.
dilim döndüğünce elimden geldiğince anlatmaya çalıştım umarım birilerine faydası dokunur. Takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz.

iyi günler dilerim cümleten

hocam merhaba...son dedğiniz işlemleri yapmama rağmen html sayfasını değiştirmedim..ne yapabilirim ?

düzeltme: arkadaslar sorunu çözdüm...devreyi ilk önce simulasyon üzerinde deniyordum ve html sayfasını güncellediğimde simulasyon çalısıyordu...simulasyonu durdurup güncellemeyi gerçekleştirdiğimde sorun ortadan kalktı...burada takılan arkadaslar olursa bilginiz olsun

forzac

arkadaslar simulasyonda sorunsuz çalısırken artık simulasyon çalısmıyor 192.168.1.15 sayfasına ulaşamıyorum...hiçbir değişiklik yapmadık sorun ne olabilir

onertan

#gokhangokcen hocam internette araştırırken sana rastladım. Allah razı olsun. Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Ancak konunun en başında gönderdiğin resimler silinmiş. Acaba bu açıklayıcı resimleri tekrar temin etmenin bir yolu var mı? şimdiden teşekkür ederim.

mühendiseem

@gokhangokcen hocam proje başında yüklemiş olduğunuz resimler silinmiş bu konuda yardımcı olabilir misiniz?