rasberry pi 2 windows kurulumu

Başlatan KABO, 13 Şubat 2015, 21:58:14

KABO

Arkadaslar,rasberry pi2 windows destegiyle geliyor,hatta windows 10 rasberry pi2 için ücretsiz olacak.ben bir adet rasberry-pi aldım. buna windows kurmak istiyorum.bana yardımcı olabilecek arkadaslar var mı?
BILGI PAYLASTIKCA COGALIR...

MC_Skywalker

window10 downlad a açılana kadar windows kuramak için windows 8.1 in ARM işlemci sürümüne sahip olman gerek.

ahmet_zxc

windows un sitesinde önümüzdeki aylarda bu desteği vereceğiz yazıyor. şuan ortada hiçbişey yok.

windows bu işletim sisteminde yine birkaç milyon hata yapacaktır, xp de olduğu gibi 11 yıl sonra bile güncelleme yayınlayabilir, kesinlikle güvenilir değil.

aynı hataya birçok kişi düşüyor. mesele reklam bombardımanı ile zihin kontrolü.

raspi nin bu son hareketleri miğdemi bulandırdı. alternatif arayışındayım..

CoşkuN

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 14 Şubat 2015, 09:40:48
windows un sitesinde önümüzdeki aylarda bu desteği vereceğiz yazıyor. şuan ortada hiçbişey yok.

windows bu işletim sisteminde yine birkaç milyon hata yapacaktır, xp de olduğu gibi 11 yıl sonra bile güncelleme yayınlayabilir, kesinlikle güvenilir değil.

aynı hataya birçok kişi düşüyor. mesele reklam bombardımanı ile zihin kontrolü.

raspi nin bu son hareketleri miğdemi bulandırdı. alternatif arayışındayım..
İyi de Windows kullanmak zorunlu değil ki, isteyen yine Linux vs.. istediği işletim sistemiyle devam edebilir.

Tesla.25

Raspberry 'de neden Windows kullanmak istenir ki?

ahmet_zxc

ya mesele bu zaten, insanların ellerindeki birsürü program sadece windows ta çalışıyor.

raspi de bunun farkında ki windows desteği veriyor, vermeye çalışıyor.

basit bir terminal programı yapılacak, 232 den data alıp txt ye kaydedecek. bunu windowsta yapabilen programcı milyon tane. linux yada rasbian da yapabilen ...
nerde gören duyan varmı?

MCansız

Evet sonucta yazdigim programlar hep windows linux ortaminda hic yazilim gelistirmedim ama microsoft bundan da bir sekilde kar elde eder bedavaya bisi vermezler dusuncesindeyim

Tesla.25

Öyle normal Windows programlarını kullanacağınızı düşünüyorsanız, çok heveslenmeyin.
x68  x86 tabanlı değil, ARM tabanlı.

Alıntı Yapbasit bir terminal programı yapılacak, 232 den data alıp txt ye kaydedecek. bunu windowsta yapabilen programcı milyon tane. linux yada rasbian da yapabilen ...

Bu çok zor bir şey mi? C, hadi onu da geçtim, Python ile çok çok rahat yapılabilir.

Neyse, ben konuyu daha fazla dağıtmayayım.

t2

Tabletlerde
"Bing ile Windows 8"
diye bir işletim sistemi var. Normal windows uygulamaları çalışıyor.

Galiba android le rekabet için ücretsiz lisansı varmış.

100dolardan daha ucuz windows 8li tablet böyle oluyor.

https://www.technopat.net/sosyal/konu/bing-%C4%B0le-windows-8-1-lisans-%C3%9Ccreti-kalk%C4%B1yor.69282/

leblebitozu

raspi 2'de çalışacak olan "Windows for IOT application" diye geçen özel bir sürüm, fazla beklentiye girmeyin o yüzden.

muhendisbey

raspberry pi için win7 kurulumunu deneyebilirsiniz. Performansı düşük olsa da fena sayılmaz. Raspberry pi 2 de daha hızlı çalışacaktır.
http://shackspace.de/?p=3859
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sigmoid

Hobi olarak c# ile raspberry pi de çalışan programlar yazmak istemişimdir. Mono ile console programları yazmak kolay.  Ama windows form uygulamaları biraz sorunlu.  Ben başarılı olamadım.  .NET Framework çalıştırma ihtimali insanı heycanlandırıyor.  Yapılabilecekler insanların hayal gücüyle sınırlı. Gelişmeleri büyük bir heyecanla bekliyorum. 

mehmet

O halde Python sanki daha uygun olacaktır.
Platformdan bağımsız.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

muuzoo

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 14 Şubat 2015, 16:15:18
ya mesele bu zaten, insanların ellerindeki birsürü program sadece windows ta çalışıyor.

raspi de bunun farkında ki windows desteği veriyor, vermeye çalışıyor.

basit bir terminal programı yapılacak, 232 den data alıp txt ye kaydedecek. bunu windowsta yapabilen programcı milyon tane. linux yada rasbian da yapabilen ...
nerde gören duyan varmı?

O bir sürü program x86 mimarisine göre çalışıyor. ARM tabanlı win 10 üzerinde çalışmayacak. Kaynak koddan derleyecekse eğer zaten linuxta bu kolayca yapılıyor.
Bakını örneğin :

ttylog -b 9600 -d /dev/ttyS0 > file.txt

Bakın kod bile yazmadım. Basit bir yardımcı kullandım. Ya da başka alternatif:

cat /dev/ttyS0 > file.txt

Ya da ubuntu rs232 logger diye aratırsanız bir sürü script, kod bulabilirsiniz.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

MCansız

Lazarusun  raspian  versiyonu varmis bu cok iyi delphiden farki yok
wiki.freepascal.org/Lazarus_on_Raspberry_Pi