Socket ariyorum :)

Başlatan gumush, 18 Şubat 2015, 12:25:41

gumush

Merhaba ,

Iyi bilmedigim bir konu icin tavsiyelerinizi almak istiyorum.

Yaptigim bazi devreler arasinda sinyal ve 3.3 yada 5v tasiyabilecek bir socket tipi ariyorum. Kriterlerim sunlar ;

Yayik yada dik PCB tipi baglanti olabilmesi ,
Olabildigince kucuk olabilmesi ,
Kablolarini kendim aparatlari ile yapabilmeliyim ( emin değilim ama sanirim bunlara crimp style diyor olabilirler )
Baglanti yapmak ve cikarmak pratik olmali ( rj45 vs gibi , ancak onlardan saglam olsa iyi olur )
3 ila 8 kablo arasinda genislikleri destekleyebilmeli.
Sistem hareketli olacagi icin baglantilari guvenilir olmali.

Standart oldugundan emin degilim ama mac'lerde olan gibi bir magnetic snap'on sekilde baglati aparati var midir ?

Ben arastirmalarim sonucunda JST baglantilarini buldum , bunlarinda standart bilinenleri değilde NSH gibi tipleri oldukca kucuk gorunuyor. 24-32AWG arasi kablolar kullanilabiliyor. Ancak yukaridaki ozellikleri tam olarak karsilayip karsilamadiklarindan emin değilim.

Bu konudaki deneyimlerinizi paylasirsaniz cok sevinirim.

Iyi gunler dilerim.

Hikmet Gumus  izmir

skara1214

hareketli deyince ffc cable ve bunun soketi en iyisi
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

gumush

Yanit icin tesekkur ederim , ffc soket'i inceledim. Ancak hareket sirasinda yerinden cikmasini saglayan mekanizmadan endise ediyorum. Bu durumda calismama durumlarinda surekli kontrol edilmesi gereken bir durum olacak. ote yandan baglanti birazda zor olabilir , click mekanizmasi ile calisanlar daha uygun olabilir. Birde kablolarini kendim yapmam cok mumkun degil gibi. Uc kisimlari islenmis gibi gorunuyor.

Hikmet Gumus  izmir

mustafa_cmbz

Tam olarak nasıl bir soket arıyorsunuz açık devre üzerindemi olacak yani pcb den pcb yemi yoksa kutulu ürünlerden kutulu ürünlere mi olacak bu soketler anlamadım.Ama her iki ihtimal içinde şöyle birşey önerebilirim.

https://www.google.com.tr/search?q=m8+4+pin+connector&biw=1366&bih=641&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Ua_kVP3SNOP4yQPZ34GYDw&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ

Bunun m12 olanıda var pin sayısı fazla olanıda var.

pcb tip olanlarıda var kablo tip olanları da var hocam.

skara1214

Alıntı yapılan: gumush - 18 Şubat 2015, 16:34:58
Yanit icin tesekkur ederim , ffc soket'i inceledim. Ancak hareket sirasinda yerinden cikmasini saglayan mekanizmadan endise ediyorum. Bu durumda calismama durumlarinda surekli kontrol edilmesi gereken bir durum olacak. ote yandan baglanti birazda zor olabilir , click mekanizmasi ile calisanlar daha uygun olabilir. Birde kablolarini kendim yapmam cok mumkun değil gibi. Uc kisimlari islenmis gibi gorunuyor.
hocam orada kilit mekanizması mevcut. Hareketli bir yerde bundan başka birşey kullanan görmedim(medikal cihazlar adına konusuyorum).Kullanacağın normal kablolar belli süreden sonra  kopuyor ne yazıkki(Tecrübeyle sabit) Uçlarını kendin yapamazsın doğrudur çünkü hazır. Ama kullanımı kesinlikle kolay zor değil

gumush

Alıntı yapılan: gumush - 18 Şubat 2015, 16:34:58
Yanit icin tesekkur ederim , ffc soket'i inceledim. Ancak hareket sirasinda yerinden cikmasini saglayan mekanizmadan endise ediyorum. Bu durumda calismama durumlarinda surekli kontrol edilmesi gereken bir durum olacak. ote yandan baglanti birazda zor olabilir , click mekanizmasi ile calisanlar daha uygun olabilir. Birde kablolarini kendim yapmam cok mumkun değil gibi. Uc kisimlari islenmis gibi gorunuyor.

Uzun zaman gecti , baska cozumleride denedim sonrasinda Aliexpress'ten bir kac ffc ve socket'inden aldim, gercekten hakliymissiniz , bosuna direnmisim. Tesekkur etmek istedim.
Hikmet Gumus  izmir

skara1214

Alıntı yapılan: gumush - 04 Temmuz 2016, 13:39:42
Uzun zaman gecti , baska cozumleride denedim sonrasinda Aliexpress'ten bir kac ffc ve socket'inden aldim, gercekten hakliymissiniz , bosuna direnmisim. Tesekkur etmek istedim.

ne demek hocam yardımcı olabildiysek ne mutlu

mesaj birleştirme:: 05 Temmuz 2016, 00:05:55

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 18 Şubat 2015, 17:29:14
Bunun m12 olanıda var pin sayısı fazla olanıda var.
pcb tip olanlarıda var kablo tip olanları da var hocam.
konu hortlamısken bende sorayım. bu soketlerin pcb tipleri nerde var neren bulabilirim?

zengdai

herkes bayram edip keyfederken siz soket arıyorsunuz :)

skara1214

Alıntı yapılan: zengdai - 05 Temmuz 2016, 01:27:41
herkes bayram edip keyfederken siz soket arıyorsunuz :)
Bize hergun bayram hocam :)

mert3162

Alıntı yapılan: skara1214 - 05 Temmuz 2016, 12:09:32
Bize hergun bayram hocam :)
Bizi en iyi tarif eden cümle :) çok bunaldığım zamanlarda bende diyorum keşke bankacı muhasebeci gibi masabaşı bir iş yapsaydım diye ancak şöyle bir gerçek varki bir devreyi yaptığınızda ve çalıştığında aldığım zevki yaptığım hiç bir işte bulamadım bu yüzden elektronikçiyim :)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan