Kaspersky: Sabit diskler ‘NSA casus yazılımı' ile satılıyor

Başlatan OG, 18 Şubat 2015, 19:34:10

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Pyrodigy

Bence Ruslar akıllarınca amerikadan intikam alıyorlar.
Persistance is the name of the game in this business....

Tagli

Bana pek inandırıcı gelmedi. Bu tür şeylerin yolu bence işletim sisteminden geçer. Zaten casus yazılımları işletim sistemlerine koymak (ki eminim Windows'a koymuşlardır) çok daha kolayken neden HDD içine koymakla uğraşsınlar ki?
Gökçe Tağlıoğlu

trinity

Windows ve Apple zaten birer Amerikan şirketi, bunun yanında Android de Google ürettiğine göre kullandığımız birçok işletim sistemi ABD'nin takibi altında diyebiliriz. Geriye bir tek Linux kalıyor ki ne yazı ki en büyük Linux dağıtımları da Amerikan şirketlerinin bunlara da ne kadar güvenilebileceği tartışılır.

Burak B

Bu konu baya eskiden beri biliniyor. Neredeyse 2 sene olmuştur. Aşağıdaki linkte dahası var. Özellikle 23. maddeyi incelerseniz firmaları da görebilirsiniz.
Wiki ANT Catalog

Diğer maddelere de bir gözatmanızda fayda var baya şaşıracağınız şeyler var çünkü.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

muuzoo

PICASSO: Software that can collect mobile phone location date, call metadata, access the phone's microphone to eavesdrop on nearby conversations

Yeni telefonlarda bataryanın sökülemediği  düşünülürse, ilginç....
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

diot

Sizce bu yazılan mantıklımı ? Bir devre yapalım ve bunu sata porta takalım.  Yaptığımız devrenin firmwaresindeki bir yazılım ile işletim sisteminin kerneline müdahale etmek mümkün mü? sonuçta windows un kerneli hdd firmwaresine müdahale etmiyor oradan bir yordam çağırmıyor. Bu söylenen anakarttaki bios için söylense haklı olabilirler. Bana pek mantıklı gelmedi şahsen.

ahmet_zxc

bu abla da 2008 e kadar hep yazılım üzerinden bilgi toplandığını, 2008 den sora artık donanıma da müdahale edildiğini söylemişti.

bu sebeple ben 2008 öncesi üretilmiş donanım kullanıyorum demişti.

https://www.youtube.com/watch?v=pHbbkJnQZDk

trinity

Bizim gibi sade vatandaşı ilgilendiren bir konu değil, bizim bilgisayarlarımızda uluslararası gizli bilgiler yok. Kimse bizim basit dokümanlarımız için casuslukla vaktini harcamaz, bu konu daha çok devletleri ilgilendiriyor. Devletlerde bir zahmet gerekli yatırımları yapsınlar.

Salih

Alıntı yapılan: trinity - 19 Şubat 2015, 16:31:56
Bizim gibi sade vatandaşı ilgilendiren bir konu değil, bizim bilgisayarlarımızda uluslararası gizli bilgiler yok. Kimse bizim basit dokümanlarımız için casuslukla vaktini harcamaz, bu konu daha çok devletleri ilgilendiriyor. Devletlerde bir zahmet gerekli yatırımları yapsınlar.
+1

Alelade bir vatandaş olarak hiç önemsemiyorum.

tekosis

bilgisayarımda 12f675 ile yapılan flip flop devresi var çalınırsa yanarım :)
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

z

Alıntı yapılan: diot - 19 Şubat 2015, 12:45:15
Sizce bu yazılan mantıklımı ? Bir devre yapalım ve bunu sata porta takalım.  Yaptığımız devrenin firmwaresindeki bir yazılım ile işletim sisteminin kerneline müdahale etmek mümkün mü? sonuçta windows un kerneli hdd firmwaresine müdahale etmiyor oradan bir yordam çağırmıyor. Bu söylenen anakarttaki bios için söylense haklı olabilirler. Bana pek mantıklı gelmedi şahsen.

Elbette mümkün.

PC'ye enerji verildiği anda BIOS devreye girer ve HDD'den boot sektörü okumasını ister. Ardından işletim sistemini yükler. Burada HDD'yi tasarlayan yani firmware'ini yazan adam ne isterse rama o yüklenir.

İşletim sistemine yama yapmak bu aşamada kolay. Bunun için işletim sisteminin detaylarını bilmek yeterli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bocek

Gavurun "backdoor" bizim "arka kapı" ya da "gizli geçit" dediğimiz bir olay var.
İşletim sistemine, donanım hardware/firmware'lerine yerleştirilen gizli kodlar sayesinde uzaktan/yakından, internet ya da wi-fi ya da her neyse bir şekilde yollanan bir sinyalle sisteme ait bütün kapıları açan bir düzenek kurmak o kadar zor mudur?

Ben bırakın HDD ya da diğer donanımları, kullandığımız mcu'lara bile böyle casusluk servislerinin yerleştirildiğini düşünüyorum. Evet bildiğimiz, LED yakıp söndürdüğümüz mcu'larda bile (özellikle de ARM'lerde) böyle şeyler olduğundan eminim.
Düşünün Amerika olarak teknolojiyi üreten sizsiniz, her şey sizin elinizde ve dünyadaki her şeyi idare etmek gibi amaçlarınız var, siz olsanız kullanmaz mısınız böyle mekanizmalar?
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: bocek - 20 Şubat 2015, 10:47:11kullandığımız mcu'lara bile böyle casusluk servislerinin yerleştirildiğini düşünüyorum. Evet bildiğimiz, LED yakıp söndürdüğümüz mcu'larda bile (özellikle de ARM'lerde) böyle şeyler olduğundan eminim.
Düşünün Amerika olarak teknolojiyi üreten sizsiniz, her şey sizin elinizde ve dünyadaki her şeyi idare etmek gibi amaçlarınız var, siz olsanız kullanmaz mısınız böyle mekanizmalar?
Neye göre eminsiniz? Madem eminsiniz kanıtınız da vardır. RF,wifi,bluetooth gibi haberleşme cihazları için deseniz bi nebze anlarım da, benim kullandığım MCU'ya ne yapabilir?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.