Kaspersky: Sabit diskler ‘NSA casus yazılımı' ile satılıyor

Başlatan OG, 18 Şubat 2015, 19:34:10

bocek

Ne kanıtı istiyorsun ki? Belgelememi mi bekliyorsun? Belgem yok, seni ikna edecek kanıtım da yok ama bildiğim bir şey var o da casusluk işinde elindeki bütün imkanların sonuna kadar kullanıldığıdır.

Senin kullandığın mcu'nun da, elektromanyetik bir bombadan gelen sinyallerle durmasını ya da yanlış işler yapmasını sağlayabilir mesela.

Neden casusluk deyince illa ki sistemin bir yerlere bağlanıp bilgi göndermesini anlıyoruz ki. Benim anlatmak istediğim, casusluk işlerini kolaylaştırıcı, sadece sistemi tasarlayanın bildiği, arka kapı açıcı veya benzer işler yapıcı mekanizmalar. Dediğim gibi, ben  olsam böyle gizli kapılar koyardım.
Şöyle düşünün, çok zor bir bilgisayar oyunu oynuyorsunuz, durmadan yanıyorsunuz. Ama elinize bir yerden hile kodları geçiyor ve "god mode" a geçiyorsunuz artık her şey serbest. Nerden geliyor bu "god mode"? O aslında oyunu yazan kişilerin "debug" amacıyla oyuna yerleştirdiği gizli kodlarla oluyor.

Ekleme:
Evet paranoyağım. Ama paranoyak olmam takip edilmediğim anlamına gelmez :)
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

z

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 20 Şubat 2015, 10:55:31
....Benim kullandığım MCU'ya ne yapabilir?

Kodlarını zahmetsiz şekilde okuyabilecek register bilgilerini sana vermez. Böylece kritik bir sistem yaptığında bu bir tehdit olarak algılanırsa önlemi almak için kodlarını bilmek şarttır.

Çok özel bir frekansa modüle edilmiş özel bir bilgiyi ortama bastığında işlemcini sapıtacak donanım zaten işlemcimizde mevcut olabilir.

Düşünsenize günümüz işlemcileri ile savaş makineleri kolayca yapılabilir. Bu makineleri gerektiğinde zahmetsiz şekilde etkisiz hale getirmek şarttır.

Çip üreticisi olsam bu tip eklentileri kesin eklerdim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MC_Skywalker

şu habere birbakın

Alıntı Yap

Dünyanın en büyük SIM kart üreticilerinden biri olarak bilinen Hollanda merkezli Gemalto şirketi NSA (ABD Ulusal Güvenlik Dairesi) ve İngiliz istihbarat kurumu GCHQ tarafından hack'lendi.

Hollandalı SIM kart üreticisi olan ve yılda iki milyarın üzerinde SIM kart üreten Gemalto'nun veritabanı hacker'larca hack'lendi. 85 ülkede faaliyet gösteren SIM kart üreticisine NSA ve siber saldırı tehdidini ortadan kaldırmak amacıyla kurulan İngiliz istihbarat kurumu GCHQ'nun birlikte sızdığı konuşuluyor.

Intercept isimli sitenin daha önce NSA'e ait gizli bilgileri sızdıran Edward Snowden'a dayandırdığı habere göre Verizon, AT&T ve Sprint gibi pek çok telefon operatörünün kullandığı bu SIM kartların veritabanına sızılmasıyla milyonlarca kişinin dinlenilmiş olabileceği belirtiliyor.

Olayla ilgili SIM kart üreticisinden ise henüz bir açıklama yapılmış değil.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/28251607.asp

ahmet_zxc

bazı simkartların içinde 877 vardı yanlış hatırlamıyorsam..

önemli olan o dandik işlemciyle ne yaptığınız galiba..

restore

geçen gnlerde bi haber okudum. telefon hattaından 1 gbit internet mümkün hale gelmiş. 56 k hızda sunabiliyorlardı şimdi 1 git te anak bence bunlar taa ilk kuruluşundn beridir bilinene hızlardır.

z nin dedigi gibi o işlemcciye yüksek bandda bi baglantıyı eklemek zor olmamalı.

devletlerin şartları olabilir. gizli standartları olabilir.