74 HCT595 çıkışları rasgele değer alıyor?LCD ekranıda kayboluyor?

Başlatan F.T, 19 Şubat 2015, 21:46:04

F.T

74hct595 çıkışları ,devre şasesi yada artı hattına herhangi bir iletken ile dokunduğumda yada sürterek temas ettirdiğimde çıkışlar zaman zaman rasgele değerler alıyor.programda çıkışları  güncelleyince durum düzeliyor.ayrıca lcd ekranıda bu temas olayında zaman zaman kayboluyor.Fakat işlemcide bir kilitlenme meydana gelmiyor ve program çalışıyor.Burda anlamadığım bir metal ile yada bir kablo ile devrenin şasesine yada artı bağlantısına bağlı olan bir kabloya temas edince bu tip bir bozulma neden olur.devrede 5 volt hattında çoğu noktada 100nf kullandım.Ayrıca 5 volt hattına parelel 100 ohm direnç ile parazitleri bastırmak için ekleme yaptım.Beslemeyi lm2576 ile yaptım.595 ve lcd besleme ayaklarında 100nf  lar mevcut.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Kabil ATICI

Sorun LM2576 beslediğin kaynakta gibi görünüyor. Kaçak var. Pil veya akü ile beslediğin zaman oluşmaması gerekir Eğer oluşuyorsa LM2576 devre tasarımı ile ilgili bir durum olabilir.
ambar7

F.T

Kabil hocam sistemin ana beslemesi 220vac 24vac trafo ile.köprü diyod ile doğrultup kapasiteden sonra  lm 2576 besleniyor.devre çift besleme girişine sahip ac ve dc olmak üzere.ac trafodan besleniyor.dc yede güç kaynağından veriyorum.her iki beslemedede aynı olayla karşılaşıyorum.şuana kadar akü ile beslemedim ve denemedim.fakat her iki besleme var iken yada tek tek beslenirkende bu oluyor.Yanlız işlemcide hiç bir sıkıntı olmuyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Kabil ATICI

LM2576 devreni geçici olarak  devre dışı bırakıp analog regülatör kullanarak deneyebilirsin. 24V kullanmadaki amaç sadece özel bir şey için olsa bile deneme için  7805 gibi bir regülatörle ( besleme gerilimini kısarak) deneyebilirsin. Eğer sistem normal çalışırsa, lm2576 tasarımında bir sıkıntı vardır. Eğer aynı durum devam ediyorsa arızayı başka bir yerde araman gerekebilir.
ambar7

RaMu

Foto veya şema eklesen güzel olur aslında.
LCD RW bacağı nasıl bağlı?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

EGE

595 in MR-OE-SH_CP-ST_CP pinlerine  bakın soğuk lehim vardır,

F.T

resimleri ekliyorum.soğuk lehimle alakalı değil.pcb lere dokunmuyorum.pcb ye bağlı 1 metre uzunluğunda kabloya temas edince oluşan bir durum.data hatlarına 100 nf kullanmadım şemada görülüyor.
ana girişte lm2576 var bu giriş voltunu 20 volta ayarlıyor.bu 20 voltu alıp 2.   lm2576 ya giriyorum buda sistemin 5 voltunu sağlıyor.bununla ilgili bir sıkıntı olabilirmi.acaba 2. lm 2576 yıda ana girişemi bağlamalıyım.

lcd pcb

lcd sema 

595 pcb

595 sema

besleme

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

F.T

mehmet hocam merhaba.mcp3204 ile adc ölçümü yapıyorum.adc lere bağlı hatlar var.bu hatlara temas sürtünme olduğunda lcd ekranı ve 595 lerde karışık durumlar oluşuyor.fakat mikro işlemci sıkıntısız devam ediyor.ayrıca lcd ekranı gidince düzeltme olmuyor ancak enerji keser verirsem düzeliyor.fakat 595 ler mikro datayı  tazelediği anda olması gereken pozisyona geliyor.ben şahsen yazılımdan olacağını düşünmüyorum.ama ne olduğunuda anlayamadım.

mehmet

Geçenlerde bir arkadaş da LCD problemi yaşıyordu. Trafolu
besleme kaynağı yapıp denme imkanın var mı? SMPS ile sorunlar
yaşanıyordu....
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

EGE

1 mt dediğiniz kablonun üstüne alüminyum folyo sarıp deneye bilirmisniz.

Mucit23

Alıntı yapılan: mehmet - 20 Şubat 2015, 13:44:35
Geçenlerde bir arkadaş da LCD problemi yaşıyordu. Trafolu
besleme kaynağı yapıp denme imkanın var mı? SMPS ile sorunlar
yaşanıyordu....

Valla ben çözdüm sorunu  :)
En son 9V luk yerine 15V trafo taktım 15V AC çıkışını doğrultup LM2575-12 ile 12V DC gerilime çevirdim. Sonrasında yine aynı devrenin 12V AC girişinden 12V DC uyguladım. Gerisi aynı donanım.

Düzeldi bu sefer eminim. Kaç gündür vukuat yok.

F.T

Hocam gürültüden etkilenen 595 ler ve lcd.fakat aynı anda etkilenmiyolar farklı zamanlarda.biri etkilenirken diğerinde bu durm olmayabiliyor.devreyi iki katmanlı yaptım her iki katmana boşluklara ground plate kapladım ve her iki katman arasına ground plateleri değişik noktalardan via ladım.Benim devrede gürüldü dışardan gelmiyor.sorun regülatörlerden sonra.20 volt regülatörü artı ucu hattın ortak ucu olarak dışarı gidiyor.ortak gnd de akım direnci üzerinden aynı hatta eşilik ediyor.bu hattan çekilen akımı mcp3204 ile okuyorum.şimdi 16 adet bunun gibi hat var.denemek için sadece 2 adet hat kullanıyorum.bu hatların artı veya eksi ucuna ölçü aleti probu olsun veya metal bir cisim ile vurma sürtme oluştuğunda 595 çıkışları rasgele değer alıyor veya lcd gidiyor.yanlız 595 çıkışları işlemcide sorun olmadığından yeni data ile düzeliyor.fakat lcd soluksuz kalıyor.
Ferhat ın yaşadığı sorun ile benimki aynı değil gibi.

CLR

1 metre kablo üzerinden lcd'yi ve 595'leri sürüyorsan ve kablo blandajlı değilse ve şaseye verilmemişse böyle olması gayet normal, 

ayrıca 595'in latch pinini strong pull-down yaparsan böyle sorunlarla daha az karşılaşırsın, hiç karşılaşmazsın diyemem çünkü 595 çıkışı kolayca değiştirilebilecek bir IC'dir

onun yerine mcp23s08 gibi IO expander kullanırsan rahat edersin, çünkü içine giriş/çıkış izin kodu yazmadan çıkışları değiştirilemez.

1metre kablo kullandıktan sonra 2. karta bir LDO ile besleseydin çok çok iyi olurdu
Knowledge and Experience are Power