74 HCT595 çıkışları rasgele değer alıyor?LCD ekranıda kayboluyor?

Başlatan F.T, 19 Şubat 2015, 21:46:04

F.T

CLR hocam 595 ve lcd 1 metre kablo ile bağlantılı değil.adc ölçümü yaptığım hat o şekilde uzun.o hatta temas olunca sıkıntı oluyor.
595 ler ve lcd başka bir kart  üzerinde .lcd bağlantısı 15 cm uzunluğunda 10 lu flat kablo ile yapılıyor.595 bağlantılarıda 15 cm uzunluğunda farklı bir flat kablo ile yapılıyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

CLR

flat kablolarında, adc kablolarında önceki mesajımdaki gibi olursa çok sorun yaşamazsın, doğrusu bu,

10-15 cm'lik kart girişlerinde her data ve + power'a hattına fbead kullanabilirsin,
1metrelik kartta hem LDO hemde hemde fbead iyi çalışır

595 için güçlü pulldown önemli
Knowledge and Experience are Power

F.T

hocam pull down dirençlerini hangi uçlara kullanmalıyım.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

CLR

latch pinine yani 12,

sisteminde kaç tane var bilmiyorum mesela 4 tane 595 varsa eşit mesafade 2 tanesine 2k2 bağlayabilirsin, sonuç olarak latch pininde 1k1'lik yük oluşacak

F.T

anladım hocam teşekkür ederim.fakat sorun sadece 595 çıkışlarının saçmalaması değil lcd de ekran gidiyor yada karışıyor.

CLR

dediğim gibi kablo olayın, flat kablo olayın kötü olmuş çünkü bunlar anten gibi davranırlar, 

F.T

hocam aslında besleme ve işlemcinin olduğu bir kartı var ve ekran buton ve ledlerin olduğu ayrı bir kart var iki ayrı kart.bu kartlar arası bağlantı iki adet 15 cm lik flat kablo ile oluyor.eğer sorun bu ise nasıl bir yöntem kullanmak gerekiyor böyle bir tasarım için.

CLR

gayet basit, rs232'de biz bazen saniyede 115200 baudrate bazen daha fazla data atıyoruz kartımıza veya pc'ye ama data bozulmuyor neden?

çünkü kablo blandajlı ve blandaj grounda bağlı

ayrıca max232 lerde strong pull-down var :)

lcd ve diğer hatlarını bu şekilde yapsaydın sorun yaşamazdın

tabii birde power önemli, lm2576 veya başka dc-dc çıkışına LDO kullanırsan mükemmel olur

aslında daha başka şeylerde varda onlar çok detaya giriyor

F.T

zaten lm2576 kullanıyorum.ayrıca lcd sorununu yok etmek için hangi ayaklarından  pull down yapmalıyız.

CLR

@F.T
Bu soruya cevap yazmaya üşendim çünkü 595 ve LCD'ye program yazıyorsan onun en önemli ve kritik data veya kontrol pinleri hangisi biliyor olman gerekir. Bildiğinide düşündüğüm için yazmaya üşendim.

F.T

Doğrudur hocam fakat yinede insan emin olmak istiyor.Teşekkürler yardımlarınız için.