turkiyeden raspberrypi rakibi poyraz

Başlatan drmp, 21 Şubat 2015, 10:28:56

t2

belki öyle firma bile yoktur hepsi 50 liralık hosting ve  20 liralık domain ile sağlanan internet sitesinden ibaret olabilir. tabi resimler ve yazılar için emek harcanmıştır

elektronik

Alıntı yapılan: FxDev - 24 Şubat 2015, 12:50:26
@Elektronik: İlgili projeye forumdan destek gelmeyince kendim yürüttüm ve çalıştırdım. Merak ediyorsan; D-Class analog yükseltgeç + Dijital bir devre empozesi ile birlikte gerçekleşti. Proje kapsamında "ses ile ilgili işlemlerin" çok ince detayları olduğunu öğrendim. OLED kullandım, hatta daha bir çok projemde de müşteri memnuniyetinden ötürü OLED'i tercih ediyorum. Milli ile yurt malı ile ilgim alakam yok. Projenin gelinen en son noktası forum açısından oradadır, destek görmediğim bir projeyi de paylaşmayı düşünmüyorum. Açık net!

Konuyu siz başlattınız sizin öncülüğünüzde devam adip bitmesi gerekirken ayrılıp kendiniz yapmışsınız yani öyle söylüyorsunuz biz yapıp yapmadığınızı bilmiyoruz tabi.
Bir yola girdiniz peşinize takılanlar oldu sonra birde baktılarki siz yoksunuz.

Alıntı yapılan: FxDev - 24 Şubat 2015, 12:50:26
"Bu tür ürünler yapan yabancı firmalar kullandıkları işlemcileri kendilerimi yapıyor ?. dünyada işlemci yapan kaç firma var?. bu işlemcileri ürün haline getiren kaç firma var? bu işlemcileri ürün haline getiren firmaları takdir ediyoruzda bizim insanımız ürün haline getirince neden dövüyoruz."

Yukarıdaki sorularınızı yanıtlayayım önce; kimse işlemci ile uğraşmıyor yapmak zorunda da değiller, fiyat/performanstır kritik değer. Çinli ve Taylant üreticilerini de sayarsan 100'lerce firma! Yine aynı sayıda firma. Bu işlemcileri ürün haline getiren firmaları övüyoruz çünkü daha güzel ülkemde işlemci tasarlayacak (silikon wafer'dan bahsediyorum) teknoloji yok. Olsa da oldukça pahalı. Bakın ne dedim adamlar ortalama özellikte bir işlemciyi (çin firması değil, tayland firması hiç değil, adı sanı bilinir büyük oyunculardan) ~10cent'e satıyor. 20 kuruş yani. Kar yapıyorlar bir de. Şimdi sen hangi teknolojinle, hangi elemanınla bu fiyat marjını kıracaksın. Alt yapıyı kurman, üretmen, fiyatları bu mertebeye çekmen yıllarını değil 10 yıllarını alır. Gerçeklikten uzaksam buyrun donelerinizi sunun dinleyelim.

Adamlar fiyat vermediler diye biliyorum yanılıyormuyum ?.
eşdeğer kartlardan daha pahalı olacağını tahmin etmek zor değil ama bir tahminden yola çıkarak pahalıdır eleştirisinde bulunmakda pek doğru olmaz.

Yukardada bazı arkadaşlar yazmış. Ülkemizin her türlü üretime ihtiyacı var birileri bişey yapmaya kalktığında daha adam sesini çıkarır çıakrmaz kafasına vuracağımıza iyi tarafından bakıp destek vermemiz gerekir. ilk başlarda tabiki 4x4 olmaz ama zamanla kalitede artar fiyatta düşer başka işler için yolda açılmış olur.

siz bişeyler yapın destekleyelim.

z

Alıntı yapılan: muhendisbey - 24 Şubat 2015, 13:28:59
@Z size katilmiyorum. Kimse size bu tip bilgisayarlari standart pc yerine koyun demiyor. Neden sadece bilgisayar muhendisi ile de niye bagdastirdiniz bu da merak konusu. O zaman mcu progralamayi da birakalim tamamen analoga donelim. Sonucta icinde programlama var? Dokuman niye lazim? Kernel icin. Kendi isletim sistemini yerlestirmenin neresi kotu? Bu bizi bilgisayar muhendisi mi yapar.

Ne yani 1000 satır C program yazınca Bilgisayar mühendisine denk mi görüyorsun kendini?

"Microcontroller"lar programlanabilir lojik ailesinin uzantısıdır dolayısı ile biz elektronikçileri doğrudan ilgilendirir. Fakat üst seviye Mikroişlemcilere kod geliştirmek bilgisayar mühendislerinin işidir.

Mühendisler diğer mühendislik konularına da sarkıntılık yapar ucundan kıyısından bir şeyler yaparlar. 4 sene elektronik mühendisliği okumak ile 4 sene bilgisayar mühendisliği okumak aynı şey değildir.

Şema yok cart curt ediliyor.

Adamlar Linux yüklü sistem veriyor. Senin çipler için özel kodlar yazman gerekmiyor yani. Bilmen gereken tek şey GPIO gibi pin çıkışları. Onları da bir peçete kağıdına bile çizip verirler.
Bu işlemcilere kütüphanelerle kod yazılır. Register bazında da işlem yapman gerekmez çiplerin dokumanıyla da işin olmaz. Eğer işletim sistemi hazırlama yükleme işlerine bulaşırsan bilgisayar mühendiliği işlerine sarkmış olursun.

Ha benim gibi elektronikle, mekanikle, marangozlukla, yazılımla, boyacılıkla uğraşırsan sen de benim gibi bir cacık olamazsın.

@FxDev

Endüstriyel PClere kod yazmak güç elektronikçisinin işi değildir. Endüstriyel işler microcontroller yada DSP ile yapılır. Dolayısı ile bu kartlarla senin işin olamaz olmamalı. Profesyoneller işleri erbabına bırakır hazır çözümler satın alır yada ekibindeki adamlar yapar.

Fakat herkes her işe burnunu sokunca işler yarım yamalak yürür. Elektronik mühendisi olarak kendini ne kadar bilgisayar mühendisi görüyorsan ben de kendimi o kadar makine mühendisi görebilirim.

Ama kimse kimseyi kandıramaz.

Dolayısı ile bu kart biz elektronikçilere 4-5 numara büyük gelir.

PC satın alırken dokuman mı arıyorsunuz. Alın işte linux yüklü bilgisayar kartı. Neyin kafasını yaşıyorsunuz. Ne dokümanı ne şaması?

Ha ben işletim sistemi hazırlayacağım driver yazacağım diyorsanız neyin uzmanı olacağınıza karar verin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

berat23

z bu konuda haklı, sbc, linux derseniz bilgisayarcılar önde. elektronikçiden yazılımcı olmaz mı elbette olur ama bu bizim doğal alanımız değil. aynı şekilde mcu, dsp de bizim alanımız bilgisayarın değil.

konuya dönecek olursak altı üstü abartmayın dedik istemezükçü dediler, birşey yapamaz dediler, kahvede oturan adam dediler ...

kudretuzuner

Alıntı yapılan: Tagli - 23 Şubat 2015, 23:58:22
kudretuzuner hocam, işletim sistemi haricince birkaç katman da bootloader gerekir. Sisteme göre değişebilir ama galiba 3 tane oluyor. Bir tanesi çipin içinde, bunu biz görmüyoruz. Ondan sonra x-loader diye bir şey geliyor (BeagleBone'da MLO diye geçiyor) ve son olarak da u-boot diye bir bootloader çalışıyor. u-boot ise işletim sistemini yükleme işini yerine getirdikten sonra ölüyor. Bu yazılımlar kullanılan işlemci ve karta göre modifiye ediliyor. Bu işi işlemci üreticisi kendisi yapıyor galiba. Hatta bazen o işlemci için özel kernel de çıkarabiliyorlar.

Merhaba,
Yanıt için teşekkür ederim.Yine de anlayamadığım bir konu var, bu borda herhangi bir yazılımı arkadaşlar mı yazıyor yoksa hazır geliyor mu?Benim öğrenmek istediğim tüm pasif elemanları birleştir işlem tamam mı?Yoksa ille de özgün bir yazılım gerekiyor mu?Teşekkür ederim.
Amatör

muhendisbey

Bilgisayar muhendisi = yazilim midir? Bilgisayar muh = kernel midir? Elektronik maksimum mcu fpga dsp programlamak midir? Bence olmamasi gerek.
Soc diye bisey var. System on chip. Bunu bir bilgisayar muhendisi mi tasarliyor? Veya soc nin kartini bilgisayar muh. mi yapiyor? Yapmiyor. Elektronikte uzmanlasmis birisi yazilim ve makina konusunda birseyler bilmeli. Ayni sekilde bilgisayar bilen birisi biraz elektronik bilmeli. Yoksa bir cacik yapamaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

CoşkuN

Konular nereden nerelere geliyor. Hepsi memlekette birilerinin birşeyler yapmaya çalışmasından oluyor işte. Yapmayın arkadaş birşey, başımıza icat çıkarıyorsunuz, sonra uğraş dur :o

t2

Talep toplama işini ben anlayamadım. talepte bulunan varsa izah edebilir mi? Talep bir taahhüt müdür? ürünü çıkarırsanız satın alırım anlamında mı?

Okulda öğrenciler hep beraber talepte bulunsun 500 kişi. hop başka okuldan 1000 kişi. bunların anlamı var mı ?
talep yerine para toplasın  o zaman gerçek talep ortaya çıkar. 

veya satış yapılsa daha iyi olur. Şu ürünü yapacaz vasıfları bu teslimat süresi 12 ay. 
ön sipariş alıyoruz  fiyat bu. deyip sipariş alsın.

diğer türlü para yerine talep toplansa ne olacak? adam "baya talep var" diyerek mutlu olup sonra da imalata mı geçecek?

trinity

Ön siparişte bulunacağımız yeri bir bulabilsek , sitede bir çok sayfa açılmıyor, ürünle ilgili hiçbir anlatım ve sipariş formu yok. Denemek için ürün sipariş etmek istiyorum daha başarılı olamadım

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

trinity

Sipariş formunu bulamadım, ödeme kredi kartı kabul etmiyor mu?

mistek

Alıntı yapılan: trinity - 24 Şubat 2015, 18:53:08
Sipariş formunu bulamadım, ödeme kredi kartı kabul etmiyor mu?

Hocam ürün daha piyasada yok talep topluyorlarmış üretime geçeceklermiş...
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

trinity

Hocam parasız ön sipariş olmaz ki ABD de ilk önce uygun bir ücret alıyorlar daha sonra ürününü 6 ay içinde sana gönderiyorlar. Mesela ürün 110TL çıkacaksa ben bugün 60TL ödemek ve ürünüme 6 ay sonra sahip olmak istiyorum

Recep METE

Evet bu işi hazırlayan "Bilims " yetkilileri en azından bu forumda bir açıklama yapmak çok mu zorlarına gidiyor.Picproje ailesi, mühendisleri,hobicileri bir açıklama bekliyor. Açıklama yoksa ben de inancımı kaybedeceğim.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d