Power SO20 kılıflı çipleri lehimleme

Başlatan z, 25 Mart 2015, 15:31:48

z

Yukarıdaki entegrenin sag ve sol yanında görülen bakır padlerın de PCBye lehimlendiğine tanık oldunuzmu?

Ben lehimleniyorum. Acaba yanlış mı yapıyorum.

Hatta istenirse entegrenin altındaki bakır yüzey de PCBye lehimlenebilir. Fakat ben lehimlemiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CLR

Normalde komple lehimlenmesi gerekir, o yüzeylerin çıkarılma acacı o zaten. Hatta ısıyı daha geniş yüzeye yayması için, kartın çift taraflı ise, altaki power pad'in yerleştiği pcb yüzende yeterli sayıda via atman gerekir.

IC önemli derecede ısınmıyorsa bunları yapmak zorunda değilsin tabii ki.
Knowledge and Experience are Power

erkan614

@CLR nin dediğine katılıyorum
resimdeki gibi bir kılıf dahi olsa mutlaka lehimlerim
hatta kullanılmayan bacaklarla plane alanını dahada genişletirim

z

Fırın haricinde lehimleme yöntemi varmı?

Sözkonusu yüzeyleri lehimlemiyporum ancak  bu metal yüzeyler  PCB de 40..50 kadar "pad"e dokunuyor (?). Tabiki güzel bir ısı iletimi olmuyordur. Haliyle çipler ısınıyor soğutmak için çiplerin üstüne aluminyum levha koyup pcbye vidalarla bağlıyorum.

Yeni çalışmamda bu aluminyum levhadan kurtulmak istiyorum.

CLR

Aşağıdaki linkte benim yıllardır kullanığım yöntem var, hem her türlü chip'i sökebilirsin, hem de takabilirsin. Konun devanımını takip edersen, detaylı bilgiler var.
Tavsiye ederim.

https://www.picproje.org/index.php/topic,58361.msg450215.html#msg450215

z

O tabancadan var bir iki kez kullandım. 1800w gücünde, BlackDecker marka ve uyduruk bir şey de değil.

Halı kaplama işi yapanlar kullanıyordu ucuz görünce almıştım. Ancak oluşturduğu sıcak hava rüzgarının hızı bana fazla gibi geldi.

Eğer entegre vs sökmek istersem entegrenin yakınındaki direnç kapasitör vs lehimleri eriyip malzemeleri uçuruyor.

Bu tabancalar arasında ayrım varmı?

Sozuak

ORtadaki kısmın altına ısı ileten bir yapıştırıcı yada ısı ileten silikon sürüp kenarlardan da lehimleyebilirsiniz. Krem lehim de oldukça iyi iş görüyor yalnız şöyle yapılabilir ki eski smd karlarda öyleydi bu işe uygun bir yapıştırıcı ile smd eleman bir iki noktadan küçücük yapıştırılarak pcb ye sabitlenir. Tabi önceden tab kısmını krem lehim ile taşmayacak kadar kaplamak lazım. Yapıştırıcı kuruyup elemanı yerinde sabit tutunca alttan pcb ye ısı uygulayıp lehimin tutması sağlanır. Daha sonra da üstten yine tercihen krem lehim ile padler lehimlenebilir.  Biz bir ara kare kılıftaki elemanların altına komple krem lehim sürüp havya ile sıcak hava uyguluyorduk. Gayet güzel şekilde krem lehim de ergiyip padleri ve tabı tutuyordu. Kısadevre sorunu ile de karşılaşmadık. Bazı arkadaşlar pcb yi alttan kızılötesi lamba ile de ön ısıtmaya tabi tutup üstten sıcak hava ile lehimleyebilir. Tabi pcb nin kütlesi ve ground plane boyutuna bağlı olarak.

Mucit23

Bunlardan değilde sıcak hava üflemeli istasyonlu havya alsanız daha iyi olur.

Bende şundan var.

http://www.elektrodepo.com/TT-TECHNIC-YH-862D-Dijital-Sicak-Hava-Uflemeli-Havya,PR-84298.html

Havyasını söktüm kullanmıyorum sadece Sıcak hava için kullanabiliyorum. Birçok SMD malzemeyi söküp takabiliyorum.. Çok kaliteli değil ama iş görüyor.

CLR

Tüm hava tabancalarını denemedim, bazıları çok güçlü üflüyor olabilir, onları kullanmamak gerekir. Ayrıca bu iş biraz pratik meselesi uygun cihazla 5-10 denemeden sonra malzeme uçurmadan söküp takmak öğrenilir. Ben 2004'ten beri kullanıyorum.

Benim kullandığım hava tabancasında 2 kademe var, ben 1. kademede kullanıyorum,  ilk testlerinde uçman normal ama alışınca hiç uçmuyor.  Ben şuan WERT marka kullanıyorum, aşağıda linki var, ucuz birşey zaten hırdavatçıdan alsan 30-35Tl'ye alırsın.

Yanındaki apratlarda çok faydalı mesela devrede elektrolitik kapasitörler veya plastik malzemeler olursa o metal parçalarla üzerini örtüyorum böylece hiç bir malzemeye zarar vermeden işlemini yapmış oluyorsun. 
Küçük ve büyük IC'ye göre ucunu değiştebilirsin.

http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/wert-sicak-hava-tabancasi-1500w-8076-157069705

Dediğim gibi bu sıcak hava tabancasıyla yüzlerce hatta binlerce söküp taktım.

sadogan

trgtylcnky

Hocam çok sıkıntı oluyorsa belki pc işlemcilerinde kullanılan termal macun işe yarayabilir.

erkan614

o bahsettiüiniz ısıtıcı ile pek verim alamazsınız
ben resimdeki üründen kullanıyorum
ayrıca bir mekanizma ile elciği sabitledim
böylece fr4 üzerinde çok rahat işlem yapabiliyorum

CLR

Alıntı yapılan: erkan614 - 26 Mart 2015, 10:28:05
o bahsettiüiniz ısıtıcı ile pek verim alamazsınız

Böyle talihsiz bir yorum yapmasaydın daha iyi olurdu. Bu verimsiz ısıtıcılarla aşağıdaki boardlardan en az 500 tane tamir etmişimdir. 68000 tabanlı micro işlemciler (orada gördüğün en büyük IC'ler) dahil.
Sanırım bir ısı tabancası bundan daha zor bir durumda test edilemez.