AMD 2000 üzerindeki eleman kırıldı. (Resimli) Yardım la

Başlatan KaziQ, 03 Haziran 2005, 00:54:43

KaziQ

İşlemci üzerindeki 102 elemanı belirsiz bir şekilde kırıldı. Aynı elemanı dışarıdan bulmak çok zor. İşlemci windowsu açıor fakat kilitleniyor. Yani elemanın aynısını yerine lehimlemek istiyorum. Elemanın ne tür ve model olduğunu bilmediğim için siparişte veremiyorum. Yanık AMD si olanlar yada bu konu hakkında bilgisi olanlar yardım ederse AMD 2000 i kurtarabilirim.
Resimler.

Yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılar

DumrulBey

Merhaba,

Öncelikle aramıza yeni katılan arkadaşımıza ufak bir mesaj:
Hoş geldin "KaziQ"  ;)

Muhtemelen bu bir 1K'lık (1 kiloohm) paket direnç. Yani bir paket içinde birden fazla direnç var. Aynısını bulman çok zor. Ama bir tanesini çok rahat bulursun. Eğer diğerlerinin katmanı kırılmadıysa tak bir tane SMD 102 işi bitir. SMD malzeme satan elektronikçilerden 1K SMD direnç istiyorum dersen sana yardımcı olurlar. Ama lehimlemeyi yapabilirmisin orasını bilmiyorum. Gümüş yapıştırıcılar kullanmakta fayda var. Lehim işlemciye zarar verebilir.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

demirkan1

Merhaba,

Dumrulbey'e katılıyorum bence karşılıklı bacaklara gelecek şekilde 1k direnç den olusan 4x1k paket direnç. 1 k smd dirençleri karşılıklı bacaklara gelecek şekilde ucu ince bir kalem havya ile lehimle ancak fön havya kullanma belki zarar verebilirsin.Kolay gelsin

sezgin05

Kırılan parça 4 tane bağımsız 1Kohm direnç paketi. Eski anakartların üzerinde bol bol var.Eğer Amasya'ya yakınsan getir yapayım....

hayalet34

s.a
bu eski anakartlar hurdacılarda vardır
dediğiniz bulunur anakartlarda

kolay gelsin

KaziQ

Selamlar,
Forumu zaten takip ediyordum ancak ÖSS dolayısı sebebi ile ancak izleyici konumunda idim. Böyle bir problem aksettirince cevap yazmak durumunda kaldım.
Şimdi direnç olduğundan ve birbirinden bağımsız olduğundan haber vermişsiniz dediğiniz gibiyse bende hurda anakartta var o malzemeyi bulup lehimleyebilirim. Emin olmak için işlemci üzerindeki elemanların resmi olarak açıklaması var mıdır? Birbirinden bağımsız olması dikkatimi çekti aralarında bağlantı olan bu elemanların birbirinden bağımsız olduğu konusunda emin misiniz? Olmadı garantiye almak için aynı parçadan bulmak mümkün müdür?  Dediğim gibi yanık işlemcisi olan biri verebilir mi?

Şu anda eski AMD K75 SLOT 800 bilgisayarımdan nete girmekteyim. Zaten zor aldığım AMD 2000 i (3 hafta oldu) harcamak istemiyorum. Lehim konusu ise pek sorun değil. Yardımlarınız için teşekkürler. Beklemedeyim acele davranmak istemiyorum.
Saygılar

KaziQ

Yeni bir gelişme olarak arkadaşın elinde yanık Thunderbird 1ghz vardı. Üzerindeki eleman havya ile sökülmemiş. Uğraşmak gerek. Üzerindeki elemanı bulmuş oldum yardımlarınız için teşekkürler. Oradaki 4 lüyü söküp aynen yerleştireceğiz.
Saygılar