Elektronikçiler için Linux Çalışması

Başlatan boreas, 15 Nisan 2015, 10:35:16

boreas

CodeTyphon'u biliyorum hatta sitemde kurulumunu açıklamıştım gerçekten çok büyük bir kütüphane. Dediğiniz gibi onu kullanmak çok daha faydalı olacaktır.

RaMu

Alıntı yapılan: boreas - 15 Nisan 2015, 16:35:42
Evet aynen öyle olacak. Live CD ya da dağıtımı kurduğunuzda hepsi içerisinde gelecek. Ama ne yazık ki bütün yazılımların Open Source ya da ücretsiz (dağıtıma izin verilmiş) olması gerekmekte. Bazı yazılımlar ücretsiz oluyor ama kendisinden maille ürün isteyenlere indirme linkini veriyor bu tür yazılımlarıda  kullanamayız.

O zaman mesajımda bahsettiğim programlar muallakta,
çoğunun demo versiyonları direk indirilip kullanılabiliyor,
MPLAB yüklü gelen asm derleyicisi ile zaten ücretsiz kullanılabiliyor,
sanki keil uvision mdk arm mail kayıt gerekiyordu diye hatırlıyorum.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

boreas

Evet biliyorum, FEL'in uygulama listesi mevcut. Ben FEL'e alternatif DEB paketli ve içerisinde Robotik uygulamalar da bulunan ve biraz daha kişiler arası etkileşim amaçlayan bir dağıtım hazırlamak istiyorum.

engerex

Alıntı yapılan: boreas - 15 Nisan 2015, 16:35:42
Evet aynen öyle olacak. Live CD ya da dağıtımı kurduğunuzda hepsi içerisinde gelecek. Ama ne yazık ki bütün yazılımların Open Source ya da ücretsiz (dağıtıma izin verilmiş) olması gerekmekte. Bazı yazılımlar ücretsiz oluyor ama kendisinden maille ürün isteyenlere indirme linkini veriyor bu tür yazılımlarıda  kullanamayız.
DraftSight'ı lisans amaçlı sormuştum. Çünkü free ve ücretli pro sürümü mevcut. free sürümde de ilk açılışta ücretsiz kayıt olmak gerekiyor. Eğer mümkünatı varsa çok iyi olur.

boreas

İşin aslı lisanslı yazılımlar biraz sıkıntılı. Çünkü amaç lisanslı yazılımlara alternatifleri tanıtıp insanlara lisans bedeli ödetmemek. Ek olarak lisanslı bir firmanın uygulamasını dağıtmak o firmanın reklamını yapmaktan tutunda firmanın adıyla ürününüzü tanıtmaya kadar gider ki ikiside zaten amacımdan çok uzak şeyler. Bu yüzden olabildiğince varsa açık kaynak kodlu alternatiflerden ilerlemek istiyorum.

rck8942

Wireshark, putty gibi programlarda eklenirse süper olur.
Elektroniker für Betriebstechnik

Tesla.25

boreas

Boa Constructor eklemiştim ama :)

mesaj birleştirme:: 15 Nisan 2015, 21:27:48

Arkadaşlar, yazılım önerirken eğer ihtiyaç duyduğunuz ama o tür bir yazılım bulamadığınız uygulamalar varsa onlarıda belirtin lütfen. (Örnek: Datasheet organizer gb. )

Tesla.25

FxDev

Alıntı yapılan: X-Fi - 15 Nisan 2015, 16:37:26
text editörü için tercihim sublime text

http://www.sublimetext.com/

Ayrıca com port terminali için ise "termite" benzeri bir program olursa iyi olur.

X-Fi sen ne yaptın ya, şimdi işi gücü bırakıp bunu Keil'e ona buna import etmekle uğraşıcam :)
Al başıma bela :D
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

kralsam

Hocam bu elektronikçilere yönelik olacağına göre aşağıdakiler eklense güzel olur;

arm-linux-gnueabi -*
arm-none-gnueabi -*
gnuradio ve rtl_sdr (Amatör radyocular ve rf'çiler için)
QT zaten olmalı hocam. bence kesin eklenmeli.

microcozmoz

winmerge programı da kullanışlıdır, eklenmesi tavsiye edilir.
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

mehmet

"Linux" programları ekleniyor değil mi?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

microcozmoz

Kontrol ettim, daha önce linux ortamında kullandığım aklımda kalmış :) yanılmışım.

Linux ortamında iki ayrı kod dosyasındaki farklılıkları güzel bir şekilde belirterek anlamayı kolaylaştıran bir program varsa olması iyi olur. Winmerge bu konuda işe ücretsiz olarak işe yarıyor.
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."