Elektronikçiler için Linux Çalışması

Başlatan boreas, 15 Nisan 2015, 10:35:16

boreas
Arkadaşlar,
Pardus 5 Kurumsal sürümünü özelleştirerek Boreas GNU/LINUX Ark 0.2 sürümünün çalışmalarına başlamış bulunmaktayım yakın zamanda yüklü olan programların listesini buradan, blog'dan ve facebook grubundan paylaşacağım. İlgilenen ve yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
Topluluk grup hepsi gitti ...

boreas

Arkadaşlar, yakın zamanda Boreas GNU/Linux Ark 0.2 tamamlanmış olacak. Gelişmeleri takip edilmesi ve Gömülü Linux sistemleri ile ilgili bilgi paylaşımı için facebook grubu kurduk. Bilginize : https://www.facebook.com/groups/boreaslinux/
Topluluk grup hepsi gitti ...

newpronik

1 yıldır linux kullanıcısıyım Bilgisayar Mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. distro yapma hakkında pek bilgim yok ancak hem öğrenmek hemde destek olmak isterim.

Farukc

Paket yöneticisi ne olacak? Bence en önemlisi bu..

Birde make araçlarının tamamı bulunmalı. Kernel derlemek için ayrıyetten kütüphane indirmeyelim. Çizim programları sistem kurulumunu şişirecektir. Bunun yerine sistem kurulup açıldıktan sonra bir program başlasın  elektronik ve programlama ile ilgili uygulamaları döksün.. Bizde istediğimiz programları seçelim onları indirip kursun..

boreas

@newpronik Teklifiniz için teşekkür ederim. Boreas'da amacım distro yapmaktan çok elektronik yazılımlarını tanıtmak ve kullanıcılar arasında gömülü linux ya da elektronik ile ilgili bilgi alışverişi yapabilecekleri bir ortam sağlamak. Ama eğer linux'da çalışabilecek hesaplama programları tarzı ya da elektronik ile ilgili herhangi bir yazılım yazarsanız pakete eklemekten mutluluk duyarım.

@Farukc Paket yöneticisi deb (apt) olacak. Pardus 5 (halilen debian) tabanlı hazırladım dağıtımı. Şuan için dağıtım boyutu 3.3GB. Gcc, make, gnu-eabi tarzı paketleri yüklü geliyor. Onun haricinde istenenleri artık 0.3'e eklemeyi düşünüyorum.  Dediğiniz tarz bir kurulumu düşünüyorum ama şuan için boyut çok yüksek gelmiyor. En kötüsü içerisinden libre office çıkarılarak hala yer açma durumum var. Ama bunlara rağmen 4GB. boyutlarına ulaşırsa bazı yazılımları isteğe göre kuran bir uygulama ekleyeceğim.
Topluluk grup hepsi gitti ...

Farukc

O zaman dagıtım olmuyor bu. Sadece pardus + Elektronik Yazılımlar gibi bir kurulum imajı oluyor.

boreas

Topluluk grup hepsi gitti ...

unimate

Arkadaşlar proje hoşuma gitti destek vermek istiyorum,son durum nedir ?

boreas

@unimate  Dağıtım çıktı ben mesajınızı yeni gördüm. Boreas.gen.tr'den indirebilirsiniz.
Topluluk grup hepsi gitti ...