SMD parçaların datasheet'i

Başlatan Macera, 03 Haziran 2005, 10:55:40

z

Macera, devre ..t kadar bir şey zaten üşenme şemasını çıkar ve yayınla  bizim de senin de merakın geçsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

resim daha belirgin olunca şunu çıkardım
disk üstünden dönüş bilgisi alıyor
ama bu kadar özenli bir işe niye ihtiyaç duydun be adam
başka türlü bir şeyde olabilir

Macera

En son en makro foto ,ama meseleyi çözüyor gibi!

Resmi büyütürseniz aradaki ince geçişleri görebilirsiniz.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

Erol YILMAZ

@Macera

Makrolar gayet iyi, devamını bekliyoruz :)

salim ALTIN

Merhaba.
Kendi işlerim nedeniyle fazla ilgilenemiyordum konularla bu başlığı yeni okudum.
Buradaki devrenin benzeri enkoder ler var.
SONY nin bir enkoderi var mesela buna benzer. YASKAWA servo sürücülerde kullanmışlar.
Diskin üzeri manyetik bir bant ile kaplanmış.Bu bant teyp kasetlerinde olduğu gibi adreslenip yazılarak bölümlere ayrılıyor. Sonra bu bölümler okunarak enkoderden konum bilgisi elde edilebiliyor. 50W lık bir servo motor parçalamıştık ta onda inceleme fırsatım olmuştu 8 yıl evvel.
Buradaki fotoğafı görünce benzer durum olabilir diye düşünüyorum.
Disk üzerinde mikro çizgiler halinde N ve S kutupları şeklinde mıknatıs lar olabilir. Bu da döndüğü zaman resimde görülen iletkenlerde bir EMK endükleyecek. Bu yükseltildiğinde dönüş yönü ve zamana göre değişim hızından hız bilgisi ile adım bilgileri seziliyor olabilir.
Bende acaba CD okuyucu ile böyle bir enkoder yapabilirmiyim diye düşünmüştüm.Burada tek dert lazer okuyucunun okuyabilme hızı.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Macera

Alıntı yapılan: "Bunalmış"
Macera, devre ..t kadar bir şey zaten üşenme şemasını çıkar
Çıkartıyim dedim ama pcb oraya yapışık
Ohmetre ile ölçiyim dedim
Elde etiğim sonuçlar şöyle:
Toprak 393 ün vede sensörün resimde gördüğünüz sağ büyük yolluna bağlı.
Besleme yine 393 ün vede sensörün sol büyük yolluna bağlı.
Opampın iki çıkışıda okunmak üzere kablo ile beslemenin vede toprağın bulunduğu fişe bağlı.Fiş dört kutuplu.

ince tellerin aşağıdaki çıkışlardan direçlerden geçerek vede kondansatörlen filtre edilerek opampın girişlerine geliyor ama
ilk resimde gördüğünüz koyu yeşil yerler direnç.
Şema çıkartmam için daha detaylı incelemem gerekiyor.
Skop olsa motoru çalıştırırken ne yaptığını görebilirim oda bana yeter.

Böyle bir şey mümkünmü dirençleri direk pcb nin içine gömmek?
393 ün yanında gördüğünüz büyük siyah kutu sadece direnç toprakla besleme arasında bağlı yani çok önemli bir fonksiyonu yok!
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

NICHOLAS

Smd transistör ve diyotlar ile ilgili 63 sayfalık bilgi.Ayrıca resim olarak bacak bağlantıları da mevcut.
http://rapidshare.de/files/2290552/datasheets.rar.html
Linke tıkladığınızda açılan pencerenin altındaki "free" butonunu tıkladıktan sonra,yeni açılan pencerede kalan sürenin tamamlanmasından sonraki çıkan linki tıklamanız yeterlidir.
(http://www.tkb-4u.com/code/smdcode/indexsmdcode.php sitesinden alıntı yaparak düzenledim.)

byka

Alıntı yapılan: "Macera"
Alıntı yapılan: "Bunalmış"
Macera, devre ..t kadar bir şey zaten üşenme şemasını çıkar
Çıkartıyim dedim ama pcb oraya yapışık
Ohmetre ile ölçiyim dedim
Elde etiğim sonuçlar şöyle:
Toprak 393 ün vede sensörün resimde gördüğünüz sağ büyük yolluna bağlı.
Besleme yine 393 ün vede sensörün sol büyük yolluna bağlı.
Opampın iki çıkışıda okunmak üzere kablo ile beslemenin vede toprağın bulunduğu fişe bağlı.Fiş dört kutuplu.

ince tellerin aşağıdaki çıkışlardan direçlerden geçerek vede kondansatörlen filtre edilerek opampın girişlerine geliyor ama
ilk resimde gördüğünüz koyu yeşil yerler direnç.
Şema çıkartmam için daha detaylı incelemem gerekiyor.
Skop olsa motoru çalıştırırken ne yaptığını görebilirim oda bana yeter.

Böyle bir şey mümkünmü dirençleri direk pcb nin içine gömmek?
393 ün yanında gördüğünüz büyük siyah kutu sadece direnç toprakla besleme arasında bağlı yani çok önemli bir fonksiyonu yok!

evet  bu tip dirençler var bende burdaki gibi bir parçanın şemasını cıkarıp yenisini yapmıstım.şemayı cıkarmak için kart(hibrit) üzerindeki sökülebilen tüm parçaları cıkartmak gerekti.hatta semasın cıkarttıgım hibrit devre 2 katlı idi ikinci katı yapmak için adamlar mavi bir şey sürmüşler üzerinden yine yol geçirmişler :)
sizde bu hibrit devrenin şemasını çıkarabilirseniz cok iyi olur.
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

aster

Macera, hocam işi buldun sen
bence önce git hurdacıyı zehirle, gel sonra çiz devreyi.  :)