Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Delphi ve Breakpoint

Başlatan bunalmis, 03 Haziran 2005, 15:06:31

z

Hata ayıklama amacıyla yazdığım kodlarda bazı satırlara Breakpoint ekliyorum.

Ancak bazen Breakpoint satırı kırmızı olmak yerine yeşil renkte oluyor.
Bu durumda bu satıra gelinse bile program durmuyor.

Neden BreakPoint satırı kırmızı değilde yeşil olur? Bunu kırmızı yaptırmanın yolu yokmu? Derleyici yeşil yapmakla ne demek istiyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aykuto

Satır, breakpoint eklemenize rağmen yeşil renkte görünüyorsa derlemeye eklenmemiş demektir. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Mesela o satırdan önce bir yere exit gibi bir komut koymak yüzünden program çalışma sırasında o satıra hiç gelmiyor olabilir. Veya optimizasyon sebebiyle o satır derleyici tarafından gereksiz bulunup kaldırılmış olabilir. Derlemeden sonra satırların sol tarafında küçük mavi noktalar görünür. Bu noktaların olduğu satırlar derlemeye eklenmiş demektir. Dolayısıyla bu satırları breakpoint olarak da işaretleyebilirsiniz. Optimizasyonu kaldırmak isterseniz; Project->Options ekranından Compiler sekmesini açıp Code Generation kısmındaki Optimization tikini kaldırmanız gerekir.

birumher

Ewet aynen aykuto nun dediği gibi eğer derlemeye katılmıyorsa o satırdaki kod gereksizdir. Optimizasyonu kaldırmanı da önermem kodu düzelt gereksiz satırları iptal et...
Birkan.Herguner

z

Evet gereksiz bir kod ama bug aramak icin yerlestiriyorum.

Neyse hata aramada opt. kapatacagim teşekkürler.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com