Sayac, elektrik kesintisi ve eeprom

Başlatan ehliseyf, 21 Nisan 2015, 00:49:40

ehliseyf

4 digit 7 segment ve rtcc ile bir sayaç tasarladım. 99 saat sayıp sıfırlayacak. Sayıcı kısmında sıkıntı yok çok az bir oynama ile  çalışıyor gibi görünüyor. Elektrik kesintisi halinde sayacın kaldığı yeri eeproma kayıt edip elektrik geldiğinde kaldığı yerden devam edebilmesi için çözüm arıyorum. Şuan sürekli eeprom'a yazıp okuyorum. Bunun yanlış olduğunu fark ettim. 10^6 kez yazım hakkı olduğunu öğrendiğimde elimdeki chip çoktan bitmişti. Sadece elektrik kesintisinde yapılabilecek bir önerisi olan varsa bekliyorum.
iyi çalışmalar.
Code'm mu oturturum !

Karamel

hocam microcontroller i ayrica bir pil ile besleyip. sadece elektrik kesintisini algilayinca eeproma yazdirip ardindan pil i de devre disi birabilirseniz sorun ortadan kalkar sanki?

bunu elektronik olarak nasil yaparim derseniz. o konuda fikir verebilecek kadar bilgi sahibi değilim. hocalarimiz sizi daha iyi yonlendirirler.

ehliseyf

Hocam pil değil ama belki kod ile çözüm olabilir. Atladığım mantık hatasını hep aynı noktadan baktığım için göremiyorum sanırım. Yarın yazılımı da yükleyeceğim.
Code'm mu oturturum !

RaMu

Pil değilde kondansatörle çözülüyor,
örneği forumda veya nette olması lazım,
yaygın kullanılan bir yöntemdir
ve sıklıkla sorulan sorulardan biridir.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ehliseyf

Alıntı yapılan: RaMu - 21 Nisan 2015, 00:59:19
Forumda aramıştım hocam ama net bir sonuç bulamadım gözümden kaçmış olmalı.
Code'm mu oturturum !

Karamel

Alıntı yapılan: RaMu - 21 Nisan 2015, 00:59:19

hocam bende bilmiyorum ama azacik bir beyin firtinasi yaptim kendi kendime.

microcontroller i diyot uzerinden beslerim. diyot un katot kismina buyukce bir kondansator baglarim. diyotun anot kismini normal bir io yada adc ile okurum. adc ile okursam voltage azacik dusmeye baslayinca(mesela 1-2 v gibi) bunu algilarim. io ile okursam sanirim 0.7v un altina dusmesi gerekir. eger voltage dusuyorsa elektrik kesilmis demektir derim. eeproma gerekli kayirlarimi yaparim. zaten birkac sn sonrada capacitor uzerinde microcontroller a yeterli energy kalmaz. sistem kendini kaydettikten sonra kapanmis olur?

boyle yapilabilirmi hocam?

ehliseyf

ADC yok pic16F628'de ama güzel fikirmiş. Hem basit hem maliyetsiz bir fikir arıyorum. Bir ürün için olsa belki adcli bir model ile değişebilirdim ama pic16f88 bile olmuş 7-9 TL.
Code'm mu oturturum !

RaMu

Komparatör var mı?
Harici şeylerlede yapılabilir.
Bu konuda denediğim bildiğim araştırdığım bir yöntem yok, ama
mcu kullanıldığından beri bu problem olduğundan ve
bu zamana kadar buna benzer konularda
epey zekice çözümler üretilmiş olduğundan eminim ki
çok basit ve çok güzel yöntemler vardır,
bulursam paylaşırım.
Benden önce bilen kişiler zaten cevap vereceklerdir.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

MrDarK

Bence kartın üzerine optokuplor takıp şebeke voltajı varsa logic 1 alıp, yoksa 0 alabilirsin. Tabiki MCU'nu besleyen kondanstör veya pil olması gerekir ekstra bu kaydı yapabilmek için. Osilaskop ile kayıt süreni ölçmeni tavsiye ederim.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ayhani

Farad kondansatörü pil gibi kullanabilirsin. 1 Farad kondansatör boşalana kadar bayağı bir zamanın olur. Şebekeyi kontrol etmek için basit bir opto yeter.

http://www.robitshop.com/modules/catalog/products/pr_01_2431_min.jpg?rev=1359719316

mesaj birleştirme:: 22 Nisan 2015, 00:38:40

Farad kondansatörü pil gibi kullanabilirsin. 1 Farad kondansatör boşalana kadar bayağı bir zamanın olur.

http://www.robitshop.com/modules/catalog/products/pr_01_2431_min.jpg?rev=1359719316
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

MrDarK

Çinden 10 adet sipariş verdim bu üründen, hoşuma gitti. Tanesi 1 $ fakat bence eeprom gibi uygulamalar için ideal görünüyor.

ayhani bilgi için teşekkürler.

Karamel

Hocam bu kondansatoru rtc lerde kullansak nasil olur? mesela stm32 mircocontrollerlarda vbat ucu var. buraya baglasak ortalama ne kadar rtc nin bilgilerini koruyabiliriz?

ayhani

Alıntı yapılan: Karamel - 21 Nisan 2015, 10:11:35
Hocam bu kondansatoru rtc lerde kullansak nasil olur? mesela stm32 mircocontrollerlarda vbat ucu var. buraya baglasak ortalama ne kadar rtc nin bilgilerini koruyabiliriz?

Bence kullanılabilir. Test etmek lazım. Özellikle elektrik kesintisi gibi durumlarda pilden çok daha pratik olacağı kesin.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

MrDarK

5.5V fazla gelir. Bunun 2.5V'lukları ideal olacaktır. Zaten stm32L'lerde MCU low power durumunda 2.8uA çekiyor (RTC ve tamper girişleri aktifken) :) Akım hesabına göre ne kadar gideceğini tespit edebilirsin.

Karamel

Hocam capacitor capacitance hesabi c = q / v den c miz 1 farat. vokdatge imiz olabildigince buyuk olsun ki(max 3.3v olabilir) q yani charge maximum olsun. burada v yi 3.3 alirsak q = 3.3 olur. Physics kitabimdan anladigim kadariyla dq / dt = I olur. bunun sonucundada 3.3A cikiyor. Capacitor maximum charge a ulasinca yaklasik olarak 3.3a verebilecek.

simdi bunun ne kadar sure dayanacagini nasil bulacagiz? e^-t/rc seklinde bir discharge equation ini vardi. buradan gidebilirmiyiz ki?

mesaj birleştirme:: 21 Nisan 2015, 11:25:39

Tamam :) simdi dusundumde buluruz.

Microcontroller 2.8uA cekiyorsa i = e/r den 1.178.571 ohm yani yaklasik 1 mohm.

Simdi equation da sadece t yi bilmiyoruz ki bizde bunu ariyoruz. equationdan t yi cekersek. ne kadar surede bosalacagini bulabiliriz.

Tamamen bosalmasi isimize yaramaz. bu yuzden rtc nin min. calisma voltage ini bulup. voltage i yerine koyup. t yi cekmemiz gerekir. bu equationdada o voltage a dusene kadar gececek olan sureyi bulmusnoluruz ki buda dayanma suresi olur?