Devreleri ters beslemeye karşı koruma.

Başlatan z, 24 Nisan 2015, 23:50:29

kenan_re

Örnek amaçlı gönderdim. 12V 1Amp. en fazla

asma

Yöntem hiç te kötü değil ama en az malzeme en düşük risk , düşük kayıp ve ucuz yolu varsa neden olmasın.
3205 in kılıfı 75A den fazlasına izin vermiyor.
Röle 30Adc de kullanılacaksa ucuz olmaz , ömürlü olur ve baş ağrısı yapar.
Ters diyot için oto ürünlerinde 20A sigortayı 6A lik diyot ile kullandıklarını gördüm. İşe yarıyor. 6A10
Ancak akım sınırlamalı kaynaklarda sıkıntı olabilir. Aküde sağlam darbeyle etrafına zarar vermeden gidiyor diyot.
Diyot ve sigorta değiştirmek gerekiyor.
Pahalı bir yöntem ise yarı iletken anahtara paralel röle kontağı ve kontrol devresiyle olur.
Şartlar doğruysa mosfet iletime geçer , kısa süre sonra röle çeker. Isı yok , ark yok.
Şartlar kesildiğinde röle hemen bırakır , kısa süre sonra iletimde olan veya aynı anda iletime geçen mosfet kesime gider.
Yine ark yok , ısı yok. Ömür ise rölenin mekanik ömrü kadar uzar. (çok değil)
Bu yöntemi AC de gördüm , DC de röle kontak ömrünü ne kadar uzatır bilmiyorum.

Uzun lafın kısası ben seri üretim yapmıyorum , mosfetli korumayı test eder kullanırım.  ;)

Kolay gelsin.

VFR

Mosfet ile yapabilirsin. Dediğim gibi 2 paralel mosfet kullanırsan mosfet başına 1.8W güç kaybı olacak ve bu da soğutucu kullanmadan bile işini görür.
Mosfetlerin SMD ise, drainin bağlı olduğu paddeki bakır alanını olabildiğince büyük yaparsan bu da termal direnci düşürecek ve mosfetin daha az ısınmasını sağlayacaktır.

ibocakir

@asma hocam dediğim gibi röle kullanmak istemiyorum, hem pahalı hem ömürlü dediğiniz gibi.

@VFR hocam dediğinizi uyguladım. 2 FET paralel çalışıyor, eskisi gibi sıcaklık yok ama gene de ciddi derecede yüksek. 2 saattir falan 30A çektiriyorum, devre tıkır tıkır çalışıyor ama bana güven vermedi, bozulur mu ki ?

mehmet

Bir mos daha paralel bağlayın içiniz
rahat etsin.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

VFR

Alıntı yapılan: ibocakir - 29 Eylül 2016, 14:40:53
@asma hocam dediğim gibi röle kullanmak istemiyorum, hem pahalı hem ömürlü dediğiniz gibi.

@VFR hocam dediğinizi uyguladım. 2 FET paralel çalışıyor, eskisi gibi sıcaklık yok ama gene de ciddi derecede yüksek. 2 saattir falan 30A çektiriyorum, devre tıkır tıkır çalışıyor ama bana güven vermedi, bozulur mu ki ?

Through hole ise mosfetlerin için rahat etmiyorsa küçük soğutuculardan ekleyebilirsin.
2 saat çalıştıysa sorunsuz, daha da çalışır.

ibocakir

Arkadaşlar problemi hallettim. Yükü değil sadece işlemci ve regülatör devresini ve yan elemanları(yani 12V değil 5V kısmını) korumaya karar verdim. En azından böyle olsun diye. Fet yerine de seri SS36(3A) kullandım.
Devre yaklaşık 1A çekiyor.

Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim.

Hayırlı işler