bootloader ?

Başlatan mcan, 04 Haziran 2005, 13:57:25

mcan

bootloader in amacı nedir direk programlamakdan ne gibi üstünlükleri var,ne işe yarar ,nerelerde kullanılır,ne kadar yer kaplar?
sadece 16f87x ler ilemi kullanılır donanımsal bişeymi

SpeedyX

Forumda niye aramadın?
Peki google da da mı aramadın?
Microchip'in sitesinde anlatıyor onlara niye bakmadın?
Debug nedir?
icsp nedir?

mcan

googleda aradım türkçe olarak bişi bulamadım ne gibi ayrıcalıklarının olduğu hakkında micro chip in sitesinden an851 i indirip okudum ama orada pek bişey bulamadım neden ihtiyaç olduğu konusunda zaten intro kısmı baya kısa gerisi kod falan zaten boot loader i tam bilmeden icsp yi nereden arattırayım zaten o kelimeyide şimdi gördüm sitede arttığımda hala bootloadere neden ihtiyaç var anlayamadım yani pic in programlama için gerekli pinlerini kullanmayıp gene bunlara kablo baglayıp bunlardan programlamak ile bootloader kullanmak arasında ne fark var ayrıca verdiğin cevap için teşekkürler,,zaten ben bunları yapıp konuyu açtım

cnt

Alıntı yapılan: "encryptedcode"googleda aradım türkçe olarak bişi bulamadım ne gibi ayrıcalıklarının olduğu hakkında micro chip in sitesinden an851 i indirip okudum ama orada pek bişey bulamadım neden ihtiyaç olduğu konusunda zaten intro kısmı baya kısa gerisi kod falan zaten boot loader i tam bilmeden icsp yi nereden arattırayım zaten o kelimeyide şimdi gördüm sitede arttığımda hala bootloadere neden ihtiyaç var anlayamadım yani pic in programlama için gerekli pinlerini kullanmayıp gene bunlara kablo baglayıp bunlardan programlamak ile bootloader kullanmak arasında ne fark var ayrıca verdiğin cevap için teşekkürler,,zaten ben bunları yapıp konuyu açtım
https://www.picproje.org/index.php/topic,2163&postdays=0&postorder=asc&highlight=bootloader&start=0
sayfa sonunda bunalmis hocamın yazısı

bsivgin

bende şunu merak ettim. In cicuit debugger ile bootloader arasında bir ilişki var mı? ayrıca ICD2 devresi elnde olan var mı?

ahmetu

mcan

o yazıyı okudum olayı anlatmış tamam buda bir açıklama ama, ya ben soruyu soramadım ya hakkatten bunlar benim sorumun karşılığı değil
amaç ne yani  pici devre üzerinde programlamak için neden bu yol kullanılıyor direk programlama pinlerinden seri olarak programlanazmı devre içinde

ahmetu

diyelimki kutulu bir kit tasarladınız ve ihtiyaca göre zaman zaman firmware update'i yapılması gerekli kullanıcılar her seferinde bu kiti yetkili servise getirip update'i yaptıracaklarına kendileride yapabilir mesela bilgisayar biosları gibi hem ayrıca icsp için 13v gerekli bootloader için sadece pic'in çalışması yeterli tabi birde uygulama geliştirirken her seferinde tak kabloyu sök kabloyu derdide olmaz, ben JOLT bootloader kullanıyorum sadece 512 byte yer kaplıyor.

oyhan

Selam
Ahmetu ICD sadece debug için kullanılmıyormu? Programıda (LVP) yüklüyormu MCU ya. Benim anladığım bahsedilenlerden (Micro Code Studio ile kullanmıştım önce) sadece pic içerisinde çalışan programı,registerileri vs takip etmek yani hata ayıklamak için kullanılıyor olması idi. Bunu açarmısınız biraz. Yani program yüklemesi yapabiliyormuyum.
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

ahmetu

icd ile bootloader birbirinden tamamen farklı iki durum, bootloader sadece program yüklemek için icd ise senin dediğin gibi debug amacıyla kullanılıyor, icd bootloader'ın, bootloader'da icd'nin işini yapmaz.

oyhan

Selam üst tarafta verilmiş linkteki gibi seri porttan işlemciye pc miz bağlanacak ve pic içerisinde de bootloader ile işlemciye bir ön yükleme yapılacak ve daha sonra işlemci her resetlendiğinde proram reset vektöründe olduğu için bizim yeni firmware update imizi bekleyecek eğer yeni bir program yoksa eski yüklü olan programı mı çalıştırıyor? Hızda bir problem oluyormu? Linkteki max232 li devre yeterlimi bootlooader ile yükleme yapmak için? Anladığım kadarı ilede bootloader dosyaları işlemciye göre değişiyor. Açık source varmı kimsede. Bootloader dosyası yüklenmiş işlemci bundan sonra usart üzerinden (low voltager program) mi programlanıyor? Kusura bakmayın sanırım çok soru sordum. Teşekkürler...
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

ahmetu

benim yazdığım linkler icd için bootloader'ın çalışması içinse sadece rs-232 level converter gerekli başka bir şeye ihtiyaç yok, açık kod CCS'nin example klasörü içinde var ama 1.5 Kbyte yer kaplıyor o yüzden ben kullanmıyorum, üçüncü sorunun cevabı hayır bu şekilde low voltage programming olmuyor pic aynı internal epromuna yazar gibi flash hafızasına yazıyor.

oyhan

Hayır sizin yazdığınız link değil daha önceden bootlooader ile ilgili picprojedeki önceki oturumların linki (cnt linkleri vermiş) tamam anladım. Başlangıçda bootloader yüklü ise seri porttan programı bir hafıza birimine yazar gibi programı içine alıyor. Bu gü deneyeceğim. Sizin söylediğiniz gibi ahmetu "JOLT bootloader" deneyeyim bakalım. Teşekkürler...
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

oyhan

Bootloader gerçekten harika birşey ya. Artık yap bozlarda dakikalarca ekrana bakmama gerek kalmadı. Sağolasın ahmetu...
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

mcan

açıklama içinb teşekkürler cevabımı aldım