Sahte Ürün Deşifre Alanı

Başlatan FxDev, 28 Nisan 2015, 14:24:35

FxDev

Arkadaşlar,

Forumda okula yeni başlayan, bu işe hobi için yapanlar olduğu kadar, üretime odaklı, ARGE yapan arkadaşlarımız da mevcut.

Karşımıza çıkan, yaşadığımız en sıkıntılı durum sahte ürünler. Bu konuda yaşadığımız tecrübeleri bu başlık altında tartışalım diyorum. Yalnızca internetten bulunan resimleri değil kendi yaşadığımız örnekleri paylaşırsak daha iyi olacaktır.

Konu içerisinde tedarikçi isimlerini elinizden geldiğince telaffuz etmemeye, yasal sorumluluk almamak için özen gösterin.
Merak ettiğiniz ürünlerin sahtelerini kimlerin sattığını özel mesajlarla öğrenebiliriz diye düşünüyorum.

Konuyu bir yönetici sabitlerse hepimiz için iyi olabilir.

Aşağıdaki resimde Panasonic marka 220uF/350V kapasite görülüyor. Hangisinin sahte olduğu gayet açık. İlgili firmaya bu konu hakkında dönüş yapıldığında mafyavari bir tavır içerisinde (Türkiye'de parası olana her şey mübah anlayışı ile) istersek mahkemeye başvurabileceğimiz dahi pişkin bir şekilde söylenmiştir.

Gelelim bu tür kapasiteyi nasıl ayırt edebileceğimize; en güzeli açmak, yalnız 50k gelen bir ürünü tek tek böyle kontrol edemeyebilirsiniz, adamlar orjinal ürünün içerisine de sahte ürün karıştırabiliyorlar. Bacak uzunluklarından, yazı stillerine, malzeme ağırlıklarına kadar her şeye otomatik bakan bir sistem gerekiyor. Büyük üreticilerde bu iş için otomatik eleme yapan X-Ray cihazları mevcut.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Okan AKÇA

Panasonic rolelerde salladigimiz zaman icerisinden ses geleni sahte

Jw2s ve aldp modelleri diğer modeller icin durum aynimidir.  Bilmiyorum

JOKERAS

Hiç sorma FxDev usta,
Bir tarihte bir anfi tamir ediyordum,stk çıkışı bozulmuş malzemeciden alıp takıyorum
cihaza elektrik verir vermez stk yanıyordu.
2 tane öyle yaktım,devreyi inceliyorum herhangi sorun yok ama hemen yanıyor.
Malzemeye dıştan bakınca o kadar orj yapılmışki anlaşılamıyor,seri numarasına varana kadar basmışlar.

Sonra stk'nın içini bir tornavida ile açtım,aman Allah'ım o ne?
bildiğimiz dandik bir pcb üzerine elle,transitörlü bir çıkış devresi yapmışlar,bc847,Bd243 bd244 gibi transistörleri,dirençleri falan
pcb'ye lehimlemişler.
Kumla polyesteride karıştırıp  içine basmışlar,bende deli gibi tırmalıyordum.

Orj olan stk'ların için açtığımızda direk silisyum chipleri görebiliyoruz.

ogy

Karaköyde de regülatör vs orjinalini bulmak hayale yakın oldu.10 dükkandan lm2576 IRFZ44N gibi popüler komponentlerden alıyorsam 7-8 tanesi sahte çıkıyor.

ground

Alıntı yapılan: ogy - 28 Nisan 2015, 16:05:25
Karaköyde de regülatör vs orjinalini bulmak hayale yakın oldu.10 dükkandan lm2576 IRFZ44N gibi popüler komponentlerden alıyorsam 7-8 tanesi sahte çıkıyor.

Power transistörlerde de aynı konu..

Digikey e yöneltiyor.. Fiyatlar şişiyor.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Melih1802

Orjinal üründe Kılavuz Elektronik.

ground

Power Transistörde Klavuz da da sıkıntı çıktı..
Yazıcıoğlunda Elko da vardı. Az stok tabiki. Bir yerden eline geçmiştir..
Piyasada perakende satış yapan firmalar özellikle İstanbul firmaları sanırım tedariği aynı yerden yapıyor gibi gözüküyor.
Klavuzun smd malzemelerinde sorun yok gibi..

Yurtdışı alımlarında çok adet yoksa digikey en iyisi.. Ama seri üretimlerde çok pahalıya geliyor.

Seri üretimde Arrow ürünlerinde sıkıntı çekmedim.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Melih1802

Kaynak makinası üretimi yapan bir arkadaşım vardı. Mosfetler için Kılavuz dedim ve baya alım yaptı. Tabi bu bir kaç sene önceydi yinede çizgisini değiştirmemiştir diye tahmin ediyorum. Alırken " Kendi Malın mı " diye sorun.

Digikeyi bende çok kullandım.Fakat Arrow dan alışveriş yapmadım, bir deneyeyim.

FxDev

Arrow özellikle 6 ay ve 12 aylık periyotlarda kontrol edilmezse ürün fiyatı düşse dahi bunu size yansıtmamak için diretiyor. Bu konuda Arrow ile çalışırken dikkatli olmanızı öneririm.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

dnacikaya

Bir örnekte benden olsun. 2015 model soğutucu kalınlığı 0.5mm ye düşürülmüş 7805

https://drive.google.com/file/d/0B9F3CyDwz-nITVA1TmlRbWV4dlk/view?usp=sharing

MT

TI   CC1101(Low-Power Sub-1 GHz RF Transceiver ) Çinden alınan versiyonlarında sebibi bilinmez bir şekilde bozuluyordu.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: dnacikaya - 29 Nisan 2015, 23:28:11

Bir örnekte benden olsun. 2015 model soğutucu kalınlığı 0.5mm ye düşürülmüş 7805

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

https://drive.google.com/file/d/0B9F3CyDwz-nITVA1TmlRbWV4dlk/view?usp=sharing

Bu tipte orjinal urun olduguna dair st den bilgi gelmisti.

erkan614

Alıntı yapılan: FxDev - 28 Nisan 2015, 14:24:35
...
İlgili firmaya bu konu hakkında dönüş yapıldığında mafyavari bir tavır içerisinde (Türkiye'de parası olana her şey mübah anlayışı ile) istersek mahkemeye başvurabileceğimiz dahi pişkin bir şekilde söylenmiştir.
....

hangi firma?

Pyrodigy

NXP marka 74HC245D sahte şüphelidir. Piyasada bulabiliyorsanız farklı marka arayın.
Resimde her ikiside problemli

Persistance is the name of the game in this business....

enteresan10