yeni entegreleri destekleyen PIC programlama cihazı lazım?

Başlatan remzi, 02 Mayıs 2015, 09:55:27

remzi

aliexpress'ten bir adet pickit3 sipariş verdim. Yorumlarda mplab ile entegre çalışıyor diyor.
Bi gelsin bakalım.
Arkadaşın dediği icd3'lerde güzel cihazlar ama pahalı.
Biraz ucuzlasın ondanda alırız...

Okan AKÇA

Expkits den alabilirsiniz dunya kadar kargo parasi vermeyin  boşuna yerli üreticileri destekleyin pitkit3 is gorur icd3 ise iş yapar.kulvarlari farklı zaten

HeCToR

@Ersin yanlış anlama lütfen ama anladığım kadarıyla günde 5 yada 10 tane program atıyorsun biz günlük 600-700 arasında program atiyoruz ve boyutlari yuksek ICD3 1 dakikada yukluyorsa programi pickit3 4 dakikada anca yukluyor  ;) ayrıca yükleme esnasinda ara ara error veriyor ayrıca akım kapasitesi düşük olduğu için grafik ekranın yazıları görünmeyecek kadar kısılıyor ayrıca programmer headerı kullandıkça bacakları kırılıyor değiştirilmeye mağruz kalıyor ICD3`te bu durumların herhangi biriyle karşılaşmıyorum 4 senedir bahsettiğim adetlerde program atıyoruz günlük problem yok yola devam  8) @Okan Akça`nın bahsettiği gibi pitkit3 is gorur icd3 ise iş yapar.kulvarlari farklı zaten
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

hgs

cortex siz ne dediğinizin farkında değilsiniz. Yada iş bilmiyorsunuz. Program atma hızından dolayı ICD3 almanız çok manidar oldu.

Atıp tutmadan önce uyarıda bulunayım. Otomatik programlama yapma için sistem ihtiyacınız varsa ücreti mukabilinde yardımcı olacak pek çok kişi çıkar.

Otomatik programlama dışında, aynı anda 10 tane, 50 tane,100 tane hedefe program atabilecek sistem tasarlamanın zor olmadığını düşünüyorum. Bir keresinde ihtiyaç olmuştu planlamıştık ama sonrasında anlaşılamadığı için başlanmamıştı.

HeCToR

@hgs yazdıklarımı tekrar okuyun isterseniz arasındaki farkları yazdım kabataslak sadece hız kısmını okudunuz anlaşılan ikincisi ıcd3 ile pickit3 kıyaslıyacak kadar amatör değilsinizdir diye düşünüyorum her ikisininde datasheetleri var inceleyebilirsiniz üçüncüsü evet bizim için hız çok önemli seri üretim pickit3 gibi bize zararı olan bir programmerı kullanamayız aldık ama aldığımıza pişman olduk attık bir köşeye duruyor ancak çok zor durumda kaldığımızda belki  mademki pickit3 bahsettiğiniz kadar iyi ve ucuz ise ICD3 neden varki çok pahalı iken ?

hgs

2 cihazın arasındaki donanım farkı çok fazla. ICD3 ün hızlı çalışmasıda donanımının gücü sayesinde olmakta. Sizin açıkca program atma hızı dışında bir sebebiniz yok ICD3 ü almak için.

Benimde eleştirim tam bu noktada başlıyor. Hem bu kadar çok program atma işini bir takım çalışanlar görevlendirerek akşama kadar program attırma ile çalışıyorsunuz. Hızlı, sorunsuz ve malzeme kalitesi vs diye sebepleriniz var. Debug hızı ve gerçekliği hakkında bilgide vermiyorsunuz. Çünkü zaten kullanmıyorsunuz. Bunu ispatada zorlamayın. Mikroc ve mikroprog sevdanız. Mikroe propagandası yapmayı çok sevmeniz... Buraları karıştırmayalım.

- Yıllık ortalama 150k ürün programladıgınıza göre hazır programlı ürün satın alınabilir.
- Tekli, hızlı program atacak otomatik sistemler ile otomasyon sağlanabilir.
- Çoklu program atma sistemleri ile otomasyon yapılabilir.

Az bilginizle programlayıcı önerisinde bulunamayacağınızı anlatmaya çalışıorum. Bırakında doğrusunun sizin dedğiniz olmadığını söyleyebilelim. Yada isterseniz ICD3 hepsini döver deyip bırakalım.

HeCToR

Kaç defa ıcd3 kullandınız ne tür projelerde kullandınız ? Laf olsun diye konuşmaktansa susmayı yeylerim pickit3 yaramaz bu kadar basit verilen parayada yazık bu kadar pickit3 sevdalısı olduğunuza göre başka programmer kullanmadınız anladığım kadarıyla microe konusuna gelincede onu paylasmamdaki sebep pickit3 olduğu halde kullanmamamın kanıtı olsun diye siz konuları farklı bakış açısıyla algılamışsınız tamamen laf olsun diye kalkmışsınız pickit3 ile ıcd3 kıyaslıyorsunuz aralarındaki farkı bildiğiniz halde bu demek okuyorki laf olsun torba dolsun eleştiri olsun

hgs

Microprog kullanan ve bunun tanıtımını yapan, mikrocde kod yazan kişisiniz.
600 tane programı tek tek yükleyerek üretim yapan sizsiniz.

Pickit3 ü geçiyorum, pk2 dahi ülkede bolca kullanılılıp satılıyor. Ve pk2yede ihtiyaç var ki kullanılmakta.

Size özel olarak ispatlamam gereken hiç bir şey yok. ICD3 kullandığınız için kendinizi "karar mekanizması" saymayı bırakın.

RaMu

Alıntı yapılan: CORTEX - 02 Mayıs 2015, 22:57:20
... biz günlük 600-700 arasında program atiyoruz...
İyi atıyorsunuz da niye icd3 ile cebelleşiyorsunuz,
hepsi farklı program mı,
bana hiç mantıklı gelmedi.

Her ürünün kullanım alanı var,
kimin hangisine ihtiyacı varsa onu kullanmalı.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

t2

henüz malum yerli üretici, icd3 clone yapmamış sebep bu. Makul fiyata satılacak icd3 clone olsa, o da övülebilir.

HeCToR

Ben ıcd3`ü mikrocde kullanıyorum diye herhangi bir şey yazdığımı göremiyorum !!! egonuz neden bu kadar tavan yapıyor onuda anlamıyorum daha fazla bu kadar komikleşen münakaşaya girmek istemiyorum lütfen

blacklogic

İki ürününde özelliklerine bakılır ve ona göre kullanılır. Saçma bir konuyu ne çok uzattınız.

t2

icd3, en az 4kat hızlı program yuklüyormus. Bunu öğrendik. Fena mi oldu?
10tane pic paralel bagli olsa, beraber program yuklense, 40kat hızlı program yüklenmiş olur. Seri uretim için önemli avantaj olur. 40 saatlik iş, 1saate biter. Hergün yüzlerce kere program yuklenecekse, icd3 bedavaya gelir.tasarruf üstüne tasarruf.

hgs

Alıntı yapılan: t2 - 03 Mayıs 2015, 08:40:01
henüz malum yerli üretici, icd3 clone yapmamış sebep bu. Makul fiyata satılacak icd3 clone olsa, o da övülebilir.
Açık açık yazayım. Bende PK2 klon, Pk3 klon, Pk3 orijinal microchip, ICD3 orijinal var ve hepsini satıyorum. Çin malı klon yok, istersem onuda getrip satmamı engelleyecek hiç bir şey yok. ICD3 ün şemalarınıda iyice inceledim. İstersem onunda klonunu üretebilecek durumdayım. Amaç para kazanmak olsaydı belkide miktar olarak en fazla ICD3 den kazanma imkanı var.
Bunlara göre yanlış yönlendirme yapabilecek en son kişi benim.

Altı üstü her istediği mcuyu, uygun fiyata programlamak isteyen bir arkadaşa tavsiye verilmesi gerekiyor. PK3 buna en uygun öneridir. Para sorunu yoksa ICD3de alınabilir, engel yok.

t2

ICD3 de  basit kaldı. Seri programlama için daha uygun programlayıcılar vamış.  Sanırım daha hızlıdır

Softlog Systems Microchip mikro işlemcileri için ICSP ™ konusunda uzmanlaşmıştır.
Yüksek performanslı, ürünleri dünya çapında pek çok imalatçı tarafından kullanılan, uygun maliyetli ICSP çözümleri sunma konusunda 12 yılı aşkın deneyimi bulmaktadır.  Softlog Systems üretim maliyetlerini azaltarak ve hızlanan zamana ve pazarın ihtiyaçlarına ilgi duyan yapısıyala, firmaların tercih ettiği bir firmadır.

Fast programming, 250mA Vdd drive current, programmable Vdd (2.0 to 5.5V) and Vpp (2.0 to 13.5V), programmable delay between Vdd and Vpp ( 0.1 to 250ms), programmable clock/data speed (500KHz to 2.5MHz), on-board 1MByte flash memory and Windows® DLL functions and command-line interface for automatic programming.

The ICP2GANG-DPX Production Quality In-Circuit (ICSP) 4-Channel (expandable up to 64 channels) GANG Programmer is a cost-effective programmer that operates with a PC or as a standalone unit and simultaneously programs 8-bit PIC® MCUs, 16-bit PIC MCUs & dsPIC® DSCs, 32-bit PIC MCUs, and serial EEPROMs.

ICP2GANG-DPX features ultra fast programming, 250mA Vdd drive current (per channel), programmable Vdd (2.0 to 5.5V) and Vpp (2.0 to 13.5V), programmable delay between Vdd and Vpp (0.1 to 250ms), programmable clock/data speed (500KHz to 2.5MHz), on-board 1MByte flash memory per channel and Windows® DLL functions and command-line interface for high volume automatic programming.

ICP2 Programmer,  ICP2-Gang Programmer,  ICP2(HC) Programmer,  ICP2 Portable Programmer, Secure Programming

http://www.microchipdirect.com/searchparts.aspx?q=icp2&resperpage=50