7805 LCD ısınma sorunu kesin çözüm arıyorum.

Başlatan ziyaretci, 05 Mayıs 2015, 23:32:29

ziyaretci

Merhaba:

LCD'nin arka ışığına 33R lik bir direnç koydum. Yine Kontrast için 75R.

7805 girişine filtreli 14VDC veriyorum. Devrede LCD 'de var. 7805 ısınıyor. 7805 girişine 10R'lik watt 'lı direnç koydum fakat sonuç değişmedi. Var mıdır bunun kesin çözümü? Güzelim devreyi LCD mahfediyor. Veya yüksek akım veren 7805 ile aynı pin diyagramına sahip, başka komponent var mıdır?
Veya bu sorunu 7805 ile çözümü nedir?

Ek olarak:
14VDC den 7808'e. 7808'den 7805 ' e girdim sonuç yine aynı.

İlgililerden yardım bekliyorum.

Erol YILMAZ

Backlight i 7805 den degil direncle beslemeden direkt besleyebilirsin.

baran123

7805 bildigim kadariyla kirptigi gerilimi isi olarak disari veriyor.Bunun icin mutlaka sogutucu kullanilmali ve uygun kapasitorler ile desteklenmeli.Malzemenin datasheet'ine bakarak daha ayrintili bilgi edinebilirsiniz.Lm2575-2576 var ama bir takim ekstra elemanlar gerektiriyor ve pin yapisi 7805 den farkli.Tabi daha iyi bir regulator, tavsiye ederim.

Karamel

Hocam 7805 in cikis akimini olcebilirmisiniz?

Bende yazinki projem icin regulatorleri arastiriyorum. bana 5v 3.3v ve 1.2v gerilimler gerekli. arastirmalarim sonucunda regulatorlerin regule gerilimi ile giris gerilimi arasinda cok fark olunca isinma oluyormus? bu neden oluyor? mesela 7805 in girisine 9v degilde 24v baglarsak cikistan akim cekilmesede isiniyormus?

baran123

Karamel sonucta daha yuksek bir potansiyeli indirgemeye calisacak o yuzden daha cok isi ir gibime geliyor.Ama akim cekmesse ne olur bir denemek lazim

ankyra

ısınmasının sebebi üzerinde harcanan güç. mesela 7805 ten 100 mA çekiyorsunuz, girişine de 12V verdiniz. entegre 12-5=7 V u üzerinde tutar. akımı da 100mA yani 0,1 A. P=7x0,1=0,7 watt... bu kadar gücü ısı olarak yayar 7805. girişe uyguladığınız gerilim arttıkça P de artacaktır.

en uygun besleme değeri 7-7,5 volt kanımca, en az ısınacağı değer. 7 den aşağı düşmemek gerek. ısınmasız çözüm için lm2575 ve 2576 lı devreler tavsiye olunur. biraz masraflı ama çok konforlu...

Alıntı yapılan: Allegro - 05 Mayıs 2015, 23:52:46
Backlight i 7805 den değil direncle beslemeden direkt besleyebilirsin.

polleme

Bir devre elemanı, üzerinde düşen gerilim ve geçen akımla orantılı bir gücü üzerinde harcar. Bu, her eleman için geçerlidir. 7805'i ele alırsak, girişinde 24V olduğunda 24-5 = 19V üzerinde düşecek demektir. Geçen akım da örneğin 100 mA ise 7805 üzerinde 1,9W güç harcanır ve bu güç, ısı olarak açığa çıkar. Bu ısının minimum seviyede olması için giriş-çıkış voltaj farkı olabildiğince az, 3V civarlarında olmalı.

Karamel

Hocam lm2575 gibi regulatorler neden isinmiyorlar peki? Kafamda regulatorlerin calisma mantigi tam olarak oturmadi. istisnai durumlar aklimi karistiriyor. bu sordugum soruda buna bir ornek.

ziyaretci

Cevaplar için sağolun.

Devrenin çektiği akım 100mA geçmiyor. Devreyi değiştirme ve 2575 eleman sıkıntım olmasa direkt besleme katını yenileyeceğim. Ama bu da  bir tecrübe, bir dahaki projemi 2575 kullanarak oluşturacağım. Herşey tam takır, bir eleman ısınıyor canımı sıkıyor.

En son 7808'den giriş aldım. Zaten 05 'le 08 yanyanaydı, birde soğutucu taktım,  şuanda sıcaklık sabit durumda.

Alıntı yapılan: Allegro - 05 Mayıs 2015, 23:52:46
Backlight i 7805 den değil direncle beslemeden direkt besleyebilirsin.

Hocam devreyi çoktan bastım, haklısınız. Neyse bir dahaki projede direkt almak daha mantıklı.

Alıntı yapılan: Karamel - 06 Mayıs 2015, 00:37:10
Hocam lm2575 gibi regulatorler neden isinmiyorlar peki? Kafamda regulatorlerin calisma mantigi tam olarak oturmadi. istisnai durumlar aklimi karistiriyor. bu sordugum soruda buna bir ornek.

Hocam malzemeyi bol kepçeden koymuşlardır.  ;)

polleme

LM2575 ve türevi regülatörler anahtarlamalı regülatör olarak çalışırlar. Girişteki gerilimi bir kıyıcı ile anahtarlayarak çıkışta darbe süresi değişken darbeler elde ederler. Bu darbeler doğrultulup çıkış gerilimi elde edilir.

Karamel

anladim hocam. erkan hocanin konusunada musallat oldum ama hocam anladigim kadari ile devrelerin calismamasina neden olan sorun genelde besleme kismini duzgun cerememekten kaynaklaniyor. bunu gecen sene kendimde farketmistim. sonrasinda forumdaki hatalarin log unu tuttum aklimda. genel sorun regulation da. konuyu yaza kadar arastirayim. lm2575 i deneme firsatim olursa bunuda deneyip. deneyimlerimi forum a aktaririm ::)

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

ankyra

Alıntı yapılan: Karamel - 06 Mayıs 2015, 00:37:10

@polleme ye ek olarak şunu söyleyebilirim; 7805 ve türevi entegreler transistörün aktif bölgede çalışmasına, 2575 türü entegreler ise transistörün anahtarlama olarak çalışmasına benzetilebilir.
7805 ve türevinin ısınması son derece normaldir, datasheetinde bu durumdan bahsedilir, ısı limitleri vs. verilmiştir.
2575 li bir regülatör 4-4,5 Tl tutarken 7805 li bir regülatör 0,5 Tl tutmaktadır.

velhasıl bu maliyet ve ısınma arasında secim yapmak gerekebilir. bu örnekte arka aydınlatmayı 7805 ten ayırmak en mantıklı çözüm gibi.

mehmet

Arka ışık için direnç yerine adi diyot
kullanabilirsiniz. Zira oraya 4.2V. gerekli.
Kontrast için de; geçici olarak Vcc ile gnd
arasına bir pot bağlayınız. Uygun kontrastı
bulunca pot ayarını bozmadan direnç
degerini ölçünüz. Buna uygun iki direnç ile
gerilim bölücü yapınız.

Regülatör kısmına gelince;
14 - 5 = 9V. yapar. 100mA. Akımda
100 x 9 = 900mW. yapar. 7805 alev alev
yanar. Küçük de olsa bir alüminyum parça
çok rahat bir şekilde iş  görecektir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Tagli

Konunun uzmanı değilim ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla (zamanında biraz araştırmıştım) anahtarlamalı regülatörlerin çıkışları çok temiz olmuyor. Hassas analog işlem yapan devrelerin ve mikrodenetleyicilerin bunun üzerinden beslenmesinin çok uygun olmadığı söyleniyor. Böyle durumlarda genelde kademeli bir çözüm öneriliyor. Yani mesela 24'ten 5'e düşülecekse, 24'ten 8'e kadar anahtarlamalı regülatör ile düşüp 8'den 5'e geçerken 7805 kullanmak gibi.

erkantr67, giriş 8 volt olduğunda çok fazla ısınmaması lazım. Ne kadar akım çekiyorsun? 7805'i uç sınırlarında kullanıyorsan harici soğutucu bağlaman gerekebilir. Yani aslında bu entegrelerin ısınması sıra dışı bir durum değil. "El değmeyecek kadar" dediğimiz sıcaklıklar bazı entegreler için normal çalışma sıcaklıkları olabilir. 7805'e (genel olarak lineer regülatörlere) soğutucu takılması yaygın bir uygulamadır.
Gökçe Tağlıoğlu