Ardunio Nano, Pic16f877 den bile küçük ve daha işlevsel

Başlatan Recep METE, 09 Mayıs 2015, 08:40:03

Tagli

Arduino'yu ilk duyduğum günlerde epey burun kıvırmıştım, "liseli işi bu" deyip dalga geçiyordum.

Şu sıralar ise fikirlerim biraz değişti. Hızlı prototipleme için belki uygun olabilir. Hatta işlemci ve yazılım alınıp uygun şekilde özel kart haline getirilerek son ürün de olabilir bence.

Karşı olduğum şey ise Arduino topluluğunun genel olarak işin özünü öğrenmeden bu platformu kullanmaya çalışması. Emin değilim, yeni öğrenenler olaya yukarıdan mı yoksa aşağıdan mı başlamalı bilmiyorum. Ama dediğim gibi, kitlenin büyük bölümü yukarıdan başlayıp o noktada çakılıp kalıyor, hazır birkaç kodu birleştirip oyuncak yapmaktan ileri gitmiyor. Aslında bu da çok yanlış değil, eğer sadece hobi amaçlı kullanılıyorsa tabi.

3B yazıcı konusunda Arduino için yazılmış Repetier firmware'ini incelerseniz cihazın (daha doğrusu belki de C++'ın) hakkını vermiş olduklarını görebilirsiniz. O seviyede Arduino projesi pek yoktur tahminimce. Aklıma bir de ArduPilot projesi geliyor. Ama dediğim gibi, çok az kişi bu cihazları bu seviyede kullanıyor.

Dip not: Arduino kullanmayı bilmiyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

blacklogic

Alıntı yapılan: Recep METE - 09 Mayıs 2015, 23:21:47
Arkadaşlar yukarıda yazdıklarınızda haklı olabilirsiniz. Ancak şunu bilmemiz gerekir ki sistem artık modülasyona doğru kayıyor.Peki sorarım size herşeyi dibine kadar kendimiz yapmalıyız imasını yapıyorsunuz.Neden bluetooth işinde,rf işlerinde, enc28j60 da, wifi esp de modül kullanıyorsunuz.Onlarıda kendiniz yapsanıza. Hızlı değişim birçok şeyi  değiştirecek hazırlıklı olun.Raspery pi'yi, Aurduino'yu bir modül olarak düşünürsek olay biraz daha yerli yerine oturmuş oluyor.
Evet dediğin doğru olabilir çünkü nüfus artıkyor tüketim artıyor bu elbette bazı şeyleri değiştirecek. Ama o kolaylıkları sağlayan şeyleri üretenlerin de olması gerekecek. Mavi hap kırmızı hap misali. Herşeyi kendmiz yapar yapacaksak o zaman kalkıp lcd ekranıda kendimiz yapalım vsvs şeklinde düşünmekte yanlış bana göre. Sonuçta biz teknoloji üreten kişiler değiliz kullanan kişileriz.

hgs

STM32F030 serisi çok güzel. Çok yaygın olarak kullanılacağı belli. 5-6 projede kullandım bile.

Arduino değerlendirmeye alınabilecek bir mecra değil.  Uğraşanlar uğraşmaya devam etsin.

Azıcık işten anlayan bir yönetici arduino biliyorum diyen adama sadece bundan dolayı iş vermez. "Hobilerim arasında müzik dinlemek var" gibi bir cümleden başka anlam ifade etmez cv üzerinde.

baran123

Recep hocam,
Dediğiniz şeyler aslında modül falan değil.Firma bir çip çıkardı örneğin enj bu enc yi kullanmak için soketi direnci ıvır zıvırı var.Bunları bir pcb de toplayıp modül diye satıyorlar.Fakat bir firma yapacağı bir projede ethernet kullanıyorsa emimin o modülü öyle alıp jumper kabloyla kabak gibi takmıyor.Bütün elemanları kendi kartında kullanıyor.Ama yazılım başka.Tabi ne kadar derinden bilinirse o kadar iyi.Ben ccs c kullanıyordum.PIC programladığımı ve bir şey yaptığımı sanıyordum.ARM öğrenmek istedim bir başladım duvara çarpmış gibi oldum.Zar zor eksikliklerimi gidip toparlanmaya çalışıyorum diyebilirim.
"Onlarıda kendiniz yapsanıza. " bu yanlış diye düşünüyorum.Çünkü sizin dediğiniz mesele tamamen çip üretmek ile alakalı.Modüllerde çok iyi şeyler değilmiş aslında mesela bir bluetooth modülü aldıgınızda 4-5 pin dışarı vereiliyor ama orjinalınde bütün pinleri alabiliyorsunuz.

FxDev

Şimdi olay yanlış yerlere kaymasın. Ardunio ile Bluetooth, Wifi gibi modülleri birbirine karıştırmayın. Bluetooth Wifi gibi modüllerin var olma nedenlerinden birisi analog karmaşıklık ve standartlardır. Yoksa tek tek bu ağır iletişim protokollerini bir de analog elektronik ile çözmeniz gerekir. Bu çözümler hap gibi olursa, testlerden geçmiş vs. avantaj yaratır. Ardunio dediğiniz şey nedir, bir adet Atmega ve besleme. Gerisi yazılım. Buna modül diyemezsiniz.

Kendisine elektronik tasarımcıyım diyen adamın ardunio zartunio zurtunio ile işi olmaz. Sektörün içine girince bunu çok acı bir şekilde öğrenecek savunanlar zaten.

Evdeki fırınınızı bir ardunio kontrol etsin ister miydiniz? İçindeki yazılım ne olduğunu bilmeden? Hele bir de yeni doğmuş bebeğinizin bu fırınla oynadığını düşünün? Bu bölümde ardunio'ya güvenecekseniz buyrun iş yapın.

Ardunio şunun içindir bunu kabullenelim: Ben makinacıyım abi, yazılımdan elektronikten zerre anlamam ama, birinci buton aktif olunca motor çalışsın, ikinci buton çalışınca motor tersine çalışsın. Al o zaman tepe tepe kullan, kimse bu adama STM32 var bak deli bir şey diyemez, demesin de.

Zamanla işin içine girdikçe TÜV, Class A/B/C, Tip Test vs terimlerini duydukça bu aptal cihazların bir çöp olduğunu anlarsınız.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

HeCToR

@FxDev
Alıntı YapŞimdi olay yanlış yerlere kaymasın. Ardunio ile Bluetooth, Wifi gibi modülleri birbirine karıştırmayın. Bluetooth Wifi gibi modüllerin var olma nedenlerinden birisi analog karmaşıklık ve standartlardır. Yoksa tek tek bu ağır iletişim protokollerini bir de analog elektronik ile çözmeniz gerekir. Bu çözümler hap gibi olursa, testlerden geçmiş vs. avantaj yaratır. Ardunio dediğiniz şey nedir, bir adet Atmega ve besleme. Gerisi yazılım. Buna modül diyemezsiniz.

Kendisine elektronik tasarımcıyım diyen adamın ardunio zartunio zurtunio ile işi olmaz. Sektörün içine girince bunu çok acı bir şekilde öğrenecek savunanlar zaten.

Evdeki fırınınızı bir ardunio kontrol etsin ister miydiniz? İçindeki yazılım ne olduğunu bilmeden? Hele bir de yeni doğmuş bebeğinizin bu fırınla oynadığını düşünün? Bu bölümde ardunio'ya güvenecekseniz buyrun iş yapın.

Ardunio şunun içindir bunu kabullenelim: Ben makinacıyım abi, yazılımdan elektronikten zerre anlamam ama, birinci buton aktif olunca motor çalışsın, ikinci buton çalışınca motor tersine çalışsın. Al o zaman tepe tepe kullan, kimse bu adama STM32 var bak deli bir şey diyemez, demesin de.

Zamanla işin içine girdikçe TÜV, Class A/B/C, Tip Test vs terimlerini duydukça bu aptal cihazların bir çöp olduğunu anlarsınız.

@hgs
Alıntı YapArduino değerlendirmeye alınabilecek bir mecra değil.  Uğraşanlar uğraşmaya devam etsin.

Azıcık işten anlayan bir yönetici arduino biliyorum diyen adama sadece bundan dolayı iş vermez. "Hobilerim arasında müzik dinlemek var" gibi bir cümleden başka anlam ifade etmez cv üzerinde.

Harika Tanımlama Yapmışsınız Ağzınıza Sağlık   ;)
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

z

Çipin içinde hangi kodların koştuğu son kullanıcıyı ilgilendirmez. Onun için önemli olan işini görüp görmediğidir diye bir söz de dolaşıyor du ortalıkta.

Ha bunu kullanmışsın ha yüksek seviyeli dillerde yazmaya çalıştığın programlarda hazır kütüphaneler kullanmışsın ne fark var. Hele hele de kütüphaneleri uzmanları yazmışsa.

Çip fiyatları çok ucuzladı. Hızları, Ram ve Rom boyutları çok arttı ne gerek var asm kullanmaya diye eleştirenlerin "Arduino"ya laf etmeleri dün dündür bu gün bugündür söylemini hatırlattı. nedense.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hgs

50 milyon satır kod yazacak vaktiniz varsa stmli kartlarınızla projenizi asm ile yapmalısınız.  Cde kod yazıp, stmli boardlar kullanıp sonrada arduinocuları savunmak, sadece eski asm tartısmalarından gelen yaraya merhem sürmek için olabilir.

Neden şu anda C kullanıyorsunuz ? Neden en iyi arduino boardlardan değilde stmli mculu kitler kullanıp neden stmli kartlar tasarlıyorsunuz?

Arduino ile yapılan her proje 5 para etmez. Çünkü donanım zaten 5 para etmiyor. Arduino nation mensubu olmak çok kolay. 5 parayı verip alıp evde hazır kodları karta yüklediğinde o cemaat içerisine dahil olunu veriliyor birden bire. 

Arduino üzerinde C++ da kod yazılacakmışda bir şey öğrenildiği gösterilecekmiş. Bunun olabileceğine üni profesörleri inanıyor. Siz neden inanmayasınız ?...

Kullanmak isteyen kullanır. Zaten birileri dedi diye bu iş durmaz. Mecrası farklı. Hedef insanlar farklı. Bu forumda arduino savunulursa, forumdakilere karşı suç işlenmiş olur.

FxDev

Doğrudur son kullanıcıyı içinde koşan kod değil ama parası pek hayli ilgilendiriyor.

Bu konuda çok sevdiğim bir örnek var: PLC kullanalım. Yıllardır var, en zor koşullarda çalışıyor. Neden PLC'yi her yerde kullanmıyoruz?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

z

Ardunio nun fiyatı düşerse işler değişir diyorsun tek sorun fiyat yani.

Bildiğim kadarıyla Ardunio kart almak zorunda değilsin? Çip satın alıp içine loader vs atsan ucuza gelmiyormu?

Arduino sana IDE ortamı sunuyor.

mesaj birleştirme:: 10 Mayıs 2015, 05:52:57

Alıntı yapılan: hgs - 10 Mayıs 2015, 03:17:23
50 milyon satır kod yazacak vaktiniz varsa stmli kartlarınızla projenizi asm ile yapmalısınız.  Cde kod yazıp, stmli boardlar kullanıp sonrada arduinocuları savunmak, sadece eski asm tartısmalarından gelen yaraya merhem sürmek için olabilir.

Neden şu anda C kullanıyorsunuz ? Neden en iyi arduino boardlardan değilde stmli mculu kitler kullanıp neden stmli kartlar tasarlıyorsunuz?

Arduino ile yapılan her proje 5 para etmez. Çünkü donanım zaten 5 para etmiyor. Arduino nation mensubu olmak çok kolay. 5 parayı verip alıp evde hazır kodları karta yüklediğinde o cemaat içerisine dahil olunu veriliyor birden bire. 

Arduino üzerinde C++ da kod yazılacakmışda bir şey öğrenildiği gösterilecekmiş. Bunun olabileceğine üni profesörleri inanıyor. Siz neden inanmayasınız ?...

Kullanmak isteyen kullanır. Zaten birileri dedi diye bu iş durmaz. Mecrası farklı. Hedef insanlar farklı. Bu forumda arduino savunulursa, forumdakilere karşı suç işlenmiş olur.

C de kod yazdığımı da kim söyledi?

Sonuçta ortada bir takım işlemciler var. Bir de bunlar  için yazılmış kütüphaneler ve geliştirme ortamı.

Neden bu işlemci ve kütüphanelerle yapılan projeler 5 para etmesin?

Ardunioyu sevdiğimden yada kullandığımdan yazmıyorum. Haklı şekilde muhalif olmak için yazıyorum.

Ardunio ya tü kaka demeniz için C kodlamanızı kütüphanesiz yazmalısınız. 

Böyle erkek varmı?

Her defasında ısıtılıp ısıtılıp önüme sürülen TCPIP uygulamasını C de kendi başına yazan varmı? Bırakın TCPIP yi USB kodladınızmı? Hadi onu da bırakın sin cos hesapladınızmı?

Yok.

Eee ne anladım ben bu hoşaftan.

Amaç hızlı kod geliştirmek ise Ardunio bir alternatif görünüyor.

Yok hız vs derseniz damardan direk ASM.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

blacklogic

Bu C++ ile C# karşılaştırmasına benziyor. Microsoft Office ürününü C++ ile yazmaktadır bunu bire bir bir geliştiriciye sordum ve bana .netin ramda yaklaşık 70mb kendisine yer ayırdığını ve bu 70mbdan tasarruf için .neti kullanmadıklarını söyledi. Ardunio'da da bu böyle. Datasheette yazan adc için M/Ksps değerine Ardunio ulaşmanız mümkün değildir çünkü arka planda ne işler çeviriyor bilinmiyor. Üniversitenin robot topluluğunda Tiva-C kullanıyorlardı ve bir konuda yardım istediler IDEsini ilkez o zaman görmüştüm. Analog out ile pat diye pwm çıkışı alınabilmesi şokunu uzun süre üzerimden atamamıştım ama gelgelelim çıkış frekansı 400 mü 200 mü ne öle bi değere sabitlemişler. Yani kullanım alanı ne olur bilmem ama performans olmayacağı kesin.

Klein

Alıntı yapılan: hgs - 10 Mayıs 2015, 03:17:23
Bu forumda arduino savunulursa, forumdakilere karşı suç işlenmiş olur.
Niye suç işlenmiş olsun ki?
PIC ile CCS kütüphanesi MicroC  kullanılınca suç değil,
MicroC ve ST Kütüphaneleri ile STM32 kullanılınca  ya da savunulunca suç değil de
arduino olunca mu suç?
CCS kullanan PIC programcıları Arduino kullananlardan daha mı elit programcı?
Okullarda CCS öğretilince  öğrenciler daha mı iyi eğitiliyor?
Kütüphanesi daha geniş diye mi dandik? Kütüphane bu kadar geniş olmasaydı , arada 3-5 register kurcalansaydı daha mı iyi olacaktı?
Nedir bu arduino düşmanlığı anlamıyorum.

Alıntı yapılan: FxDev - 09 Mayıs 2015, 23:57:25

Hiç Arduino kullanmadığım için bu tezinize şimdilik bir cevap veremiyorum. Ama hiç öyle olacağını da zannetmiyorum. Bu söylediklerinizi bir şeyler bilerek mi söylediniz? yoksa salladınız mı? anlamak için en kısa zamanda bir tane almayı düşünüyorum.  üflesen uçan 8051 Tabanlı işlemcileri bile  onlarca kez A kabul seviyeli teslerden geçirmiş biri olarak , bu MCU'nun 89C51 ve türevlerinden daha dayanıksız olacağına ihtimal vermiyorum.

Recep METE

Alıntı yapılan: Klein - 10 Mayıs 2015, 07:14:31
Niye suç işlenmiş olsun ki?
PIC ile CCS kütüphanesi MicroC  kullanılınca suç değil,
MicroC ve ST Kütüphaneleri ile STM32 kullanılınca  ya da savunulunca suç değil de
arduino olunca mu suç?
CCS kullanan PIC programcıları Arduino kullananlardan daha mı elit programcı?
Okullarda CCS öğretilince  öğrenciler daha mı iyi eğitiliyor?
Kütüphanesi daha geniş diye mi dandik? Kütüphane bu kadar geniş olmasaydı , arada 3-5 register kurcalansaydı daha mı iyi olacaktı?
Nedir bu arduino düşmanlığı anlamıyorum.

Hiç Arduino kullanmadığım için bu tezinize şimdilik bir cevap veremiyorum. Ama hiç öyle olacağını da zannetmiyorum. Bu söylediklerinizi bir şeyler bilerek mi söylediniz? yoksa salladınız mı? anlamak için en kısa zamanda bir tane almayı düşünüyorum.  üflesen uçan 8051 Tabanlı işlemcileri bile  onlarca kez A kabul seviyeli teslerden geçirmiş biri olarak , bu MCU'nun 89C51 ve türevlerinden daha dayanıksız olacağına ihtimal vermiyorum.

Bu güzel yorum acı gerçekleri çok güzel anlatıyor.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

HeCToR

@Klein Hocam 
Alıntı YapOkullarda CCS öğretilince  öğrenciler daha mı iyi eğitiliyor?
Birincisi Benim dusuncem Hazir kutuphaneleride olsa CCS`nin Arduinodan Daha iyi konuya adapte olundugu kesin dusuncesi icerisindeyim Arduino Bana biraz seyi animsatiyor sanki ankara konya sokakta hobi devreleri var herseyi hazir pcbyi diziyorsunuz kodlar hazir sonra calistiriyorsunuz ayrica burada sadece kod yazma tarafindan bakiyorsunuz Arduinoda cevre birimleri hazir oldugu icin genel kullanicinin elektronik donanimla alakasi yokki bence bu durumu hazir kit alarak değilde kitide kendimiz dizayn ederek ne nereye baglaniyor neden baglaniyor nerede ne kullanmamiz gerekiyor diye arastirarak elektronik konusunda tecrubeler edinmek gerekiliyor diye dusunuyorum Arduino temeli bir kere tembellestiriyor CCS dediğiniz compilerı basite almamalisiniz %80 elektronik mezunlari CCS ile kod yaziyor bir kac tane hazir kutuphanesi var diye bu kadar basitlestirilmemeli düne kadar Ne STM32 serileri vardi nede Arduino Bana göre pic her zaman birtanedir her zaman liderdir ben amatör bir yazilimci olsamda professional yazilimci olup yazabilene picde sinir yok ben o kadar professional cihazlar gordumki icerisinde pic kullanilmiş ama birtane yerli üretim görmedim o cihazlar kadar professional üretim yapan neden pic32mx ve pic32mz serileri ile konu açılmıyor neden kimse umursamıyor ? Nedir bizlerdeki bu mcu aç gözlülüğü kim ne üretse hemen hadi ona geçelim bu yüzdende forumdaki bütün mcu konuları yarım yamalak  1 GHZ işlemci kullansak neye yarar ihtiyaç yokki konuyu toparlayacak olursam Arduino yeni nesilleri köreltiyor
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

FxDev

@z ve diğer arkadaşlar: Geçen hafta 3 stajyer ile görüştük. 3ü de sadece Ardunio ile uğraşmış. Staja almadık, iş durumu deseniz aynı. Burayı okuyup, kişisel egolarınızdan dolayı işsiz kalabilecekleri düşünerek yaklaşın. Piyasada Ardunio biliyorum diye kimse sanmasın ki "mikrodenetleyici programlıyorum". İşveren gözünde değeri yok. Kaldı ki ben yukarıda çok net yazdım. Anlayan anlar sonra başınızı sağa sola vurmayın.