Endüstriyel Ray Tipi Otomasyon Kartları Uyumluluk Projesi

Başlatan Farukc, 19 Mayıs 2015, 17:45:55

Cemre.

Hocam youtube yayınının altına da belirttim ancak seslerinizde bir problem var.
Kulaklık kullanmayan hocalarımdan yankı geliyor sanıyorum..

Alıntı YapSanıyorum Yunus Bey'in ses aktarımında bir problem var. Çok fazla karışıyor ses ve net değil.

Farukc

memo333

tüh be kaçırdık eve yeni geldim..

@Farukc

hocam rs485 kağıt üstünde iyidir ama pratikte o hızlar pek mümkün değil..
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

Karamel

proje ile ilgili benim anlayamadigim seyler var.....  :-\

memo333

Karamel

hocam projeye open source design projesi olarak baslanildi. (oyle lanse edildi) videonun basindada oyle gibiydi. sonra kutular ile bir urune donustu. daha sonra seri uretime gecildi. 300-400 mhz ile cilginlastirildi  8) daha sonrada yayin hocalarim tarafindan kesildi.

suan bende urun yapmak istegi ile bu ise girildigi kanisi olustu. yani open source olabilir. cizimleri yazilimlari yaynlanabilir vs vs ama bir ogrenci olarak bu yapilacak olan seyin bana katkisinin cok az olacagini ama bu tarz urunler ile ugrasan elektronik pazarinin icindeki kisilerinse maddi olarak islerine cok yarayacagini dusunmekteyim.

memo333

Alıntı yapılan: Karamel - 22 Mayıs 2015, 23:44:49
hocam projeye open source design projesi olarak baslanildi. (oyle lanse edildi) videonun basindada oyle gibiydi. sonra kutular ile bir urune donustu. daha sonra seri uretime gecildi. 300-400 mhz ile cilginlastirildi  8) daha sonrada yayin hocalarim tarafindan kesildi.

suan bende urun yapmak istegi ile bu ise girildigi kanisi olustu. yani open source olabilir. cizimleri yazilimlari yaynlanabilir vs vs ama bir ogrenci olarak bu yapilacak olan seyin bana katkisinin cok az olacagini ama bu tarz urunler ile ugrasan elektronik pazarinin icindeki kisilerinse maddi olarak islerine cok yarayacagini dusunmekteyim.

toplantıya katılmadığım için yorum yapamam.. ancak öğrenci olarak sana neden katkıda bulunmasın onu anlayamadım..

MrDarK

İlk yayında deneme gibi birşey oldu. Kısmetse sonraki yayınlarda daha net olacağız. Yakında detayları paylaşırız.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

f15eagle

Open source olayına biraz açıklık getireyim. Sonra ayrıntılı bilgileri projeyi başlatan fikri çıkaran Farukc hocamdan burada alırız

Tasarımda kutu düşünerek başlayalım demiştik, ordan protokoller, işemciler derken daldan dala atladık fakat şimdi bu aşamaları ileri seviyelere bırakıp, prototip şeklinde sistemi deneme yöntemine geçiyoruz.

Bu aşamada can üzerinden picprojebus ile (keşke :) ) haberleşen ana cpu ünitesi ile 8 giriş 8 çıkışı olan ek kart tasarımı ve denemeleri yapacağız.
Cpu şemaları, ek kart şemalarını burada yayınlayıp tartışacağız, umarım çok fazla örneğimiz olur. Aynı şekilde yazılımı da.

Foruma katkı olarak her aşamada fikir alış verişi şema örnekleri kod örnekleri paylaşmayı düşünüyoruz. Hatta cpu birimi bittiğinde pcb ve gerber dosyalarını da paylaşacağız.
İsteyen  kendi devresini yapıp deneyebilir.

tekosis

Topluluğa katılmak isterim arkadaşlar. Ben de donanım tasarlama kısmında rol almak istiyorum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ayhani

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 23 Mayıs 2015, 13:49:19
Arkadaşlar konu acayip dağık bir şekilde ilerliyor.Proje başladımı bu bile belli değil.Özellikle projenin ilerlemesi ile ilgili bir açıklamayı Farukc den bekliyorm.

Yani herkez farklı konuda yorum yapıyor ve ben dünkü toplantıya göre Kutu tasarımıyla işe başlanacağını anladım ama bence uygun değil.Sebebi is kutuyu etkileyecek bir çok faktör proje belli bir seviye ye geldikten sonra ortaya çıkacak.Örneğin dünkü toplantıda kutu seçimi yaparken soketin kaçlı olması gerektiği kısımda hangi iletişşim sistemin kullanılacağı konusunun netleşmesi gerekti.
Yani kutu bence projen ana kalıpları ile belli olduktan sonraki üzerinde durulması gereken konu.

Örneğin ilk olarak yapılacak projenin karşılayacağı görevlerin tam olarak belirlenip sonra bu görevleri en uygun şekilde nasıl yerine getirileceği gibi bir yol izlenip devam edilmeli.
Ve her adım derinlemesine tartışılıp eksileriyle artılarıyl not edilip saklanmalı.Ve sonuçta elde edilenler bir toplantıda karşılaştırıp seçilmeli ve bu şekilde sıradaki konu ile devam edillmeli diye düşünüyorum.

Yani bana sorarsanız daha projenin ne işe yarayacağı bile kesin olarak belli değil.

Bence mesele bunlarda değil!

Mesele böyle bir şeye gerçekten ihtiyaç varmı? Mevcut PLC ve akıllı rölelerden ne farkı olacak? Programlamada ne sağlayacak. Mevcut piyasaya iş yapanlar evet ben kendi prototipimi yapmaktansa bu sistemi kullanırım diyen kaç kişi? Bence bu forumda veya kontrol kaleminde bir anket yapılmalı.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Farukc

Arkadaşlar biraz sakin olalım konu çok dağıldı aslında dün yayın kesildikten sonra asıl toplantı başladı. Biz bu toplantıyı yayınlamadığımız için kafanız karışık. Şuan uzun cevap yazamayacağım mobildeyim.

Dün toplantıda alınan bazı kararlar:

https://github.com/cebecifaruk/PAHS/wiki/Notlar

Karamel

Alıntı yapılan: ayhani - 23 Mayıs 2015, 13:57:08
Bence mesele bunlarda değil!

Mesele böyle bir şeye gerçekten ihtiyaç varmı? Mevcut PLC ve akıllı rölelerden ne farkı olacak? Programlamada ne sağlayacak. Mevcut piyasaya iş yapanlar evet ben kendi prototipimi yapmaktansa bu sistemi kullanırım diyen kaç kişi? Bence bu forumda veya kontrol kaleminde bir anket yapılmalı.

hocam kotu yorum yaziyor gibi oluyorum ama proje bana hic samimi gelmiyor. sanki donanimi beceremeyen birisi. forumda hocalarima donanim yaptirip isi bedavaya getirmek istiyor gibi bir goruntu var ortada. bu kaygimi birinci sayfadaki mesajimda dile getirdim. ilginc bir yanit geldi. o yanit uzerine dahada yazmak istemedim. bu proje egitimden daha cok maddi cikarlara hizmet edecek gibi bir algi olusturuyor insanda. eger boyle degilse bunun acilen duzeltilmesi gerekli.

Bu arada MrDark hocam cok dunku sohbette cok karizmatik duruyordu. mehmet hocamda cok espirili ::)

Cemre.

CPU Modül için işlemci belirlenmişken ve yazılımın büyük kısmı da bu modülde döneceğinden ben de ufak bir soru sorayım. Projeyle paralel olarak ilerleyip ARM dünyasına ufaktan bir adım atmak istiyorum. Bu yüzden çok ilgiliyim projeye ve devam etmesini de isterim.

Sorum şu, bu işlemci üzerine kurulu bir I/O kart satın alarak (üzerinde st-link de var sanıyorum)  kenarından köşesinden ben de başlayabilir miyim bu işe?
Bahsettiğim dev.board ise budur; http://www.dx.com/p/stm32f103c8t6-stm32-core-board-development-board-module-black-blue-337043
Fiyat benim için önemli olmasa discovery kart gibi birşey de almak isterdim ancak..

Farukc

Akşama tüm yorumlara cevap vereceğim.. Biraz sabır...